Hasło festiwalu: # To co oku się podoba
Galerie Muzeum Miejskiego w Żorach, ul. Muzealna 1, Galeria „Na Starówce”, ul. Kościuszki 3
Organizator: Fundacja Sztuka - Dyrektor festiwalu: Marek Jan Karaś
Od piątku 12 września do środy 15 października 2025 roku
ZPAF jest jednym z partnerów medialnych festiwalu
Festiwal Fotografii Plener wyrósł z tradycji organizowanego od 2010 roku Żorskiego Pleneru Fotograficznego. Na zaproszenie organizatorów Festiwalu, Żory odwiedzają autorzy specjalizujący się w różnych rodzajach fotografii. Ich wystąpienia w kameralnym festiwalowym gronie stanowią odpowiedzi i komentarze na tematy wiodące Festiwali.
15. edycja Festiwalu Fotografii PLENER Żory 2025, upłynie pod hasłem TO CO OKU SIĘ PODOBA
12 września, w przestrzeniach Muzeum Miejskiego w Żorach otwarte zostaną 4 wystawy: Oli Kossowskiej, Anety Nytko, Krzysztofa Kowalczyka i Mariusza Mykickiego. Tego samego dnia w Muzeum odbędzie się również spotkanie z książkami prof. Janusza Musiała, a w Galerii Kina „Na Starówce” zobaczyć będzie można zbiorową wystawę 30 autorów. 13 września odbędą się warsztaty Haruhisa Camera, które poprowadzi Monika Cichoszewska. Wszystkie wystawy potrwają do 15 pażdziernika, towarzyszyć im będą oprowadzania kuratorskie.

◉ Absurdalne uczucie, że wszystko już się przeżyło – kogóż z nas nie dopadło w środku nocy, jak dopadło i być może nie opuszcza – od czasu do czasu narzucając się niezapowiedzianie – jednego z autorów zdjęć, które zobaczyć będzie można na festiwalowych wystawach. I co wtedy? Może po prostu – jak Krzysztof Kowalczyk – trzeba wstać i wyjść, iść w noc – „pas transmisyjny” tego, co niejasne w mroku, irracjonalne – jak bezsenne miejskie noce w fotografii Kowalczyka opisuje Agnieszka Wolny-Hamkało na okoliczność jego wystawy „Przyjdzie noc”, Wrocław, 2019. Zdjęcia prezentowane w Żorach wykonane zostały na przeterminowanych negatywach z różnych źródeł – fotografa w tym projekcie interesują
rzeczy-śmieci.
◉ Noc sprzyja również zapatrzeniom Anety Nytko - na płynnej granicy pomiędzy tym, co widzi - ale czy to znaczy, że to jest?, a tym, co Jej się wydaje, że widzi – ale czy to znaczy, że tego nie ma? Rozgląda się i jest pięknie. Patrzy jednak z niepokojem, świadoma ni stąd, ni zowąd, że w ciemności czai się zło – ale może nie jest ono aż tak złe, skoro jest tak piękne? Wdech i wydech pomaga zachować dystans, o którym „wiedza praktyczna” uspokaja – strach nie przystępuje bliżej, uścisk nie dławi mocniej. Niestety raczej niż stety często stajemy się śmielsi i sami przystępujemy krok bliżej…
◉ Obrazy balansujące na granicy jawy i snu – piktorialne nieostrości, zamglone faktury, miękki bezczas – to przestrzeń międzynarodowego projektu: Haruhisa Camera Collective. Móc zaprezentować w Żorach zdjęcia 30 artystów fotografujących aparatami Haruhisy Terasakiego to dla Festiwalu w Żorach zaszczyt. Dalekie od cyfrowej doskonałości i mechanicznej precyzyjności łączą walory obrazu powstającego w niedoskonałych obiektywach starego typu, tradycyjnie rzutowanego na matówkę, ze współczesną techniką cyfrową. Oniryczne, odrealnione są widomym znakiem, namacalnym dowodem na trudny proces wykonania zdjęcia wciąż wymagającego cierpliwości, rozumienia świata i wyczucia.
◉ Autorski projekt Mariusza Mykickiego „Mars” powstał w wyniku odejścia od tradycyjnego fotografowania pejzażu górskiego i sięgnięcia po własne wizje, które rejestruje kamerą wielkoformatową. Stykowe odbitki wykonywane w tradycyjnej ciemni fotograficznej z klisz 5x7” poddaje procesowi barwienia pigmentami, uzyskując barwny obraz przedstawiający nieziemskie i nierzeczywiste krajobrazy.
◉ „Świat po omacku”, który dla festiwalowej publiczności stanie otworem za sprawą Aleksandry Kossowskiej, trzeba będzie sobie wyobrazić, dotykając go. Tak uczą się niewidomi, ale nie niewidzący przecież. Ich codzienność budują dźwięki, zapachy, muśnięcia, faktury, pamięć kształtów. Aleksandra Kossowska zrobiła swoje zdjęcia rok temu w etiopskiej szkole dla dzieci niewidomych. Są ręcznie perforowane – stąd ich świetlistość widzialna i wyczuwalna dotykiem. Te fotografie to zaproszenie dla ludzi widzących, bo jak pisała przywoływana przez autorkę zdjęć Jolanta Brach-Czaina: To świat nas dotyka, gdy my go dotykamy. Pozwólmy więc sobie na taką wzajemność.
◉ Znany ze swych projektów fotograficznych Janusz Musiał tym razem zaprezentuje się jako autor, redaktor i fotoedytor licznych artystycznych, również albumowych publikacji o fotografii, w tym kilkunastotomowej „Fotografii na Śląsku”. Wydawnictwo ma charakter antologii. To będzie wernisaż jedyny w swoim rodzaju – pokazane zostaną „dziwne” książki, warto wiedzieć o ich istnieniu. W jednym z tomów poświęconych festiwalom fotografii na Śląsku znalazło się miejsce na obszerną historię Festiwalu PLENER – taki prezent na 15-lecie święta fotografii w Żorach.
Program festiwalu:
➤ Ola Kossowska: wystawa „Świat po omacku” od 12 września do 15 października 2025
Otwarcie 12 września o godz. 18:00, Galeria wystaw czasowych Muzeum Miejskiego w Żorach
➤ Aneta Nytko: wystawa „Utopiec” od 12 września do 15 października 2025
Otwarcie 12 września o godz. 18:00, Galeria wystaw czasowych Muzeum Miejskiego w Żorach
➤ Krzysztof Kowalczyk: wystawa „Przyjdzie noc” od 12 września do 15 października 2025
Otwarcie 12 września o godz. 18:00, Galeria STREF ART Muzeum Miejskie w Żorach, ul. Muzealna 1
➤ Mariusz Mykicki: wystawa „Mars” od 12 września do 15 października 2025
Otwarcie 12 września o godz. 18:00, Galeria Pochylnia Muzeum Miejskie w Żorach, ul. Muzealna 1
➤ Haruhisa Camera Collective: wystawa zbiorowa, kurator Monika Cichoszewska,
od 12.09 do 15.10.2025. Otwarcie 12 września o godz. 17:00, Galeria „Na Starówce”, ul. Kościuszki 3
➤ Haruhisa Camera Workshops: warsztaty poprowadzi Monika Cichoszewska
13 września o godz. 13:00, Sala konferencyjna, Muzeum Miejskie w Żorach, ul. Muzealna 1
➤ Janusz Musiał: Książki artystyczne / spotkanie
12 września o godz. 19:00, Sala konferencyjna, Muzeum Miejskie w Żorach, ul. Muzealna 1
✵ Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu www.festiwalplener.zory.pl
