logo ZPAFF
 
facebook facebook szukaj rss
 
 

 

Strategie tworzenia obiektów fotograficznych - próba klasyfikacji

Krzysztof Ślachciak 19 września 2023

Abstrakt Artykuł analizuje obiekty fotograficzne starając się zaproponować metodę klasyfikacji pod kątem strategii ich tworzenia, biorąc przede wszystkim pod uwagę relacje między fotografią a obiektem. Autor artykułu wyróżnia i definiuje cztery główne strategie na podstawie analizy wybranych obiektów fotograficznych, a także własnych realizacji. 
więcej ...

Wypowiedzi Bolesława Stachowa z ubiegłego wieku o fotografii…

Bolesław Stachow 31 lipca 2023

➠ Jest Fotografia i jest Fotografika.
Pierwsza dokumentuje i stara się być obiektywną. Druga kreuje i stara się być subiektywną. 
W fotografii obiektywnej dominuje „świat zewnętrzny”. Struktura świata w obrazach jest taka sama jak struktura świata widzianego oczyma. 
więcej ...

Zdzieranie bibuły i inne praktyki fotograficzne
[Iwona Germanek "Różowy nie istnieje"]

Jessica Kufa 30 września 2022

Dlaczego różowy nie istnieje? Jest to kolor, któremu nie odpowiada żadna długość fal elektromagnetycznych. Nie ma odpowiednika w rzeczywistości. Inaczej niż żółty, niebieski czy czerwony, widzimy go tylko dzięki pracy naszego mózgu. Istnieje tylko dla nas. 
więcej ...

Czy World Press Photo stchórzyło?

Leszek Górski 25 kwietnia 2020

Cała ta historia zaczyna się od nieszczęścia.
W Armenii ludzie burzą się przeciwko autorytarnym rządom, niektórych w ramach odwetu władza zaczyna represjonować. 
Szczegółów tego konkretnego przypadku nie znamy, jedna armeńska rodzina decyduje się na wyjazd z kraju.
więcej ...

Lapisowo-biało-czerwona

Leszek Górski 22 marca 2019

Rok temu (2018) widziałem wystawę Marka Lapisa pod tytułem "Biało-czerwona"  podczas 15-go Rybnickiego Festiwalu Fotografii RFF.
Była to jedna z ważniejszych wystaw tego Festiwalu.
Nie wzbudziła jednak mojego zachwytu.
więcej ...

Pokażcie mi anioła...

Erazm Wojciech Felcyn 8 sierpnia 2017

Esej Erazma Wojciecha Felcyna „POKAŻCIE MI ANIOŁA …” dotyka podstawowego zagadnienia epistemologicznego – rzeczywistość a jej poznanie. W przypadku fotografii dylemat pojawia się na samym początku, pierwsze metody uzyskiwania “obrazu rzeczywistości” nie dawały fotografującemu żadnych narzędzi kreacyjnych. 
więcej ...

„Rzeczywistość, której nie ma”

Zdzisław Pacholski 28 kwietnia 2017

Od półtora roku pracowałem nad nowym cyklem. Bez zachęty z zewnątrz pewnie nie podjąłbym tego trudu. W sukurs przyszło zaproszenie do udziału w wystawie zbiorowej WAND WALD WIESE w Niemczech. Warunkiem uczestnictwa było przedstawienie zupełnie nowych prac. Na szczęście było trochę czasu, bo Niemcy planują takie wydarzenia ze sporym wyprzedzeniem i mogłem się przygotować.

więcej ...

Ekwiwalenty - wrażenia...

Marta Duńska 19 kwietnia 2016

Takiej wystawy dawno nie widziałam. 87 fotografii, 14 autorów, przestrzeń, cisza, kontemplacja obrazów, wrażeń, emocji w centrum wielkiego miasta. A wszystko to za sprawą Polskiego Stowarzyszenia Fotograficznego Ekwiwalenty, które po kilku latach funkcjonowania 1 kwietnia 2016 roku otworzyło zbiorową wystawę. Wystawę inaugurującą swoje działania.
Mówią, że liczy się wrażenie, pierwsze jest niesamowite.
więcej ...

Signum temporis

Zdzisław Pacholski 14 marca 2016

Polecam Wam atrakcję kulturalną w Warszawie - wieczór poezji i jazzu w restauracji-galerii Varso Vie przy Placu Konstytucji. Autorką jest Marzena Ewa Krajewska, którą poznałem w 2014 roku w Lublanie na otwarciu mojej wystawy, pełniła wtedy funkcję I Radcy Ambasady. Oprócz tego, że jest członkiem korpusu dyplomatycznego MSZ, jest również poetką. Wznowiła właśnie swój zbiór poezji wydany w Pradze „Lusterko zwrotne” ("Zpětné zrcátko", wydawnictwo Dauphin).
Za 10 dni kolejny wieczór autorski w Sierakowskim Ośrodku Kultury, na który my się wybieramy.
więcej ...

Fotografia marginalna

Basia Sokołowska 25 lutego 2015

Historia fotografii obfituje w kadry skazane na istnienie w ukryciu, które nigdy nie wyszły poza etap negatywu, stykówki czy małej wglądówki. Te niewidzialne pokłady obrazów czekają na swój czas, kiedy ktoś do nich zajrzy i wyciągnie na światło dzienne. Od czasu do czasu, w różnych okolicznościach wypływają zdjęcia, które autorom nie wydały się godne ujawnienia, a które teraz, w innym czasie i miejscu zaczynają żyć na nowo.

więcej ...


autor - projekt autor- wykonanie
ZG_ZPAF mstWwa cookies