Organizatorzy: Galeria Sztuki Rzeczna i Teatr Ziemi Rybnickiej
Dyrekcja festiwalu: Nina i Marcin Giba
Piątek 28 — niedziela 30 marca 2025
Spotkania, wystawy, slideshow, warsztaty…
Organizatorom przyświeca motto:
Pokazywać to, co ważne, piękne, pouczające i świeże. Integrować z dobrą fotografią.
O formule festiwalu piszą:
Osią Festiwalu są spotkania autorskie, podczas których zgromadzona publiczność ma okazję poznać przekrój twórczości najwybitniejszych autorów i autorek, reprezentujących różne gatunki fotografii: portret, dokument, reportaż, krajobraz, modę, akt, kreację, reklamę.
W ramach każdej edycji Festiwalu zaprezentowanych zostaje kilkaset zdjęć w formie wystaw – indywidualnych i zbiorowych – oraz w formie multimedialnej [slideshow]. Organizowane są również warsztaty. Do 2021 roku cały 3-dniowy program odbywał się w Fundacji Elektrowni Rybnik. Od 19. edycji RFF przeniósł się do centrum miasta Rybnika oraz jego dzielnic. Wstęp na Festiwal jest niezmiennie bezpłatny i każdy jego uczestnik może otrzymać bezpłatny katalog festiwalowy, w którym znajduje się po jednej fotografii każdego z autorów w danej edycji. Czujcie się zaproszeni!
W ostatni weekend miesiąca, od 28 do 30 marca 2025 roku,
Rybnik stanie się ponownie centrum sztuki fotograficznej.
22. edycja Rybnik Foto Festivalu odbędzie się w dwóch lokalizacjach – w Zabytkowej Kopalni Ignacy oraz Galerii Sztuki Rzeczna w Rybniku, gdzie zaprezentowanych zostanie sześć wyjątkowych wystaw, poruszających ważne społeczne i historyczne tematy.
Jedną z głównych wystaw tegorocznej edycji będzie „Tu jest wojna” – dokumentacja konfliktu w Ukrainie autorstwa Wojciecha Grzędzińskiego, laureata World Press Photo. Wystawa obejmuje zarówno fotografie znane z prestiżowych konkursów, jak i te pokazywane po raz pierwszy. Zdjęciom towarzyszą poruszające teksty Pawła Reszki, które ukazują wojnę nie tylko na froncie, ale także w życiu codziennym zwykłych ludzi. Ekspozycja wzbogacona została o filmy, pokazy slajdów oraz artefakty przybliżające realia wojny. Wszystkie materiały dostępne będą w języku polskim, angielskim i ukraińskim.
Temat Ukrainy pojawi się również w pracach Justyny Mielnikiewicz, pierwszej Ślązaczki nagrodzonej World Press Photo. Fotografka od 2014 roku dokumentuje życie ludzi w zmieniającej się rzeczywistości wojennej, podążając za ich historiami i odwiedzając miejsca naznaczone konfliktem. Jej fotografie będzie można zobaczyć na wystawie „W Ukrainie”.
Wystawa „Right to Energy” autorstwa nowozelandzkiej dokumentalistki Miriam Strong koncentruje się na problemie ubóstwa energetycznego w Europie, w tym w Polsce. Część zdjęć powstała w Rybniku, m.in. w ramach inicjatywy „Wspólny stół”, która zachęca mieszkańców do dzielenia się posiłkami. Projekt pojawi się na festiwalu dzięki kooperacji Galerii Sztuki Rzeczna z Wydziałem Rozwoju i Współpracy Urzędu Miasta Rybnika.
Temat pamięci historycznej i jej narracji eksploruje dr Agata Ciastoń w projekcie „Na środkowym pasie latem trawa była wysoka”, który analizuje propagandowy wizerunek niemieckich autostrad III Rzeszy oraz ich społeczne znaczenie po wojnie.
Ciekawy, subiektywny obraz współczesnej Polski przedstawi słowacki fotograf Adrián Švec w projekcie „The Polish Catalogue”, wyróżnionym w ramach otwartego naboru festiwalu. Druga wyróżniona wystawa „Niezapominajki zakwitają w styczniu” autorstwa Marty Wojnarowskiej-Olszewskiej ukazuje, poprzez fotografie, proces zanikania wspomnień w kontekście choroby demencyjnej.
◉ Rybnik Foto Festival to nie tylko wystawy, ale także okazja do spotkań z uznanymi fotografami i rozmów o współczesnej fotografii. W sobotę, 29 marca, odbędą się prezentacje takich twórców jak Wojtek Wilczyk, dr Marcela Paniak, dr Hubert Humka i dr Katarzyna Kalua Kryńska. W programie znalazły się również spotkania wokół jedenastu książek fotograficznych, w tym trzy premiery wydawnicze.
Kliknij w obrazek powyżej by zapoznać się / pobrać pełny program festiwalu
Podobnie jak w ubiegłym roku, festiwal dba o dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami. Wydarzenia będą tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM), a oprowadzanie po wystawach zostanie wzbogacone o audiodeskrypcję dla osób niewidomych i słabowidzących. Galeria Sztuki Rzeczna jest dostępna architektonicznie, oferuje pokój wyciszeń, a na teren wydarzenia można wchodzić z psami.
Dla najmłodszych uczestników przygotowano warsztaty praktyczne, na które obowiązują wcześniejsze zapisy. Udział w festiwalu jest bezpłatny. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach: www.festiwal.rybnik.pl oraz www.galeriarzeczna.pl.
➨ Galeria Sztuki RZECZNA w Rybniku, ul. Rzeczna 1
➨ Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku, ul. I. Mościckiego 3
➨ Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku, ul. Rynek 18
➨ Teatr Ziemi Rybnickiej, plac Teatralny im. K. Kutza 1
◉ Śledź wydarzenia 22. RFF na Facebooku