Dziękujemy gliwickiej Czytelni Sztuki za przypomnienie.
Jerzy Lewczyński - Członek Honorowy Związku Polskich Artystów Fotografików
to postać wyjątkowa w naszym środowisku, dla wielu wspaniały przyjaciel…
Zacnemu Jubilatowi ślemy nasze ukłony, serdeczności i najlepsze życzenia!
Kim jest Jerzy Lewczyński - możnaby pisać tu bardzo długo ale i tak wszyscy wiedzą…
Więc zupełnie telegraficznie:
Jerzy Lewczyński (ur. 14 marca 1924 w Tomaszowie Lubelskim) - jeden z najwybitniejszych polskich fotografów. Członek Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego (od 1951) i ZPAF (od 1958). Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Współtworzył (ze Zdzisławem Beksińskim i Bronisławem Schlabsem) nurt nazwany „antyfotografią". Zdjęcia zaprezentowane na „pokazie zamkniętym" w 1959 r. zostały uznane za brutalne i antyestetyczne. Sam jednak skłania się do określania swych poczynań jako „teatr fotografii". Z czasem skoncentrował się na działaniach nazywanych "archeologią fotografii" - zaczął wykorzystywać w swych dziełach prace innych autorów, zapożyczone fotografie, reprodukcje - zapomniane, zniszczone, odnajdując w nich symbol sponiewieranej przeszłości, ślady dotyku ludzkich dłoni czy oczu. Stara się odkrywać, badać, komentować zdarzenia i fakty dziejące się w przeszłości fotograficznej - bo dzięki temu przeszłość, dawne warstwy kulturowe mogą oddziaływać na dzisiejsze, tworzy się swoista ciągłość… Próbie tej towarzyszy przekonanie o bezwzględnej konieczności propagowania fotografii.
Jerzy Lewczyński uważa bowiem medium fotograficzne za uniwersalny instrument służący do zapisywania i tłumaczenia świata.
Prezentował swą twórczość m. in. na wystawach "Fotografia subiektywna" (1968) i "Fotografowie poszukujący" (1971), "Stany graniczne fotografii" (1977). W 1988-1993 wykładowca Wyższego Studium Fotografii ZPAF w Warszawie. Autor Antologii fotografii polskiej 1839-1989 (1999). W 2007 roku otrzymał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a także Nagrodę im. Katarzyny Kobro.
W książce „Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu“, wydanej w 2012 roku przez Muzeum w Gliwicach znajdziemy prace pochodzące z kolekcji Muzeum w Gliwicach. Wojciech Nowicki, autor książki a zarazem kurator wystawy, nadał jej postać eseju. „Podczas rozmów z Jerzym Lewczyńskim próbowałem wyłowić człowieka z morza fotografii i ciągle łapałem się na tym, że nie bardzo umiem. Człowiek, kiedy miał mówić o sobie, opowiadał o zdjęciach. Tłumaczył wszystko kolejnymi aparatami, przyjaźniami (artystycznymi), wystawami… Ale kiedy szukałem w Lewczyńskim tylko fotografa, to wszystkimi porami wciskał się człowiek. Taki, które swoje życie zamienił na fotografię i stał się wcieleniem medium: pół człowiekiem, pół fotograficzną maszyną" - mówi Nowicki.
Prezentacja książki miała miejsce podczas wernisażu wystawy Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu, zorganizowanej w ramach 10. edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie – 20 maja 2012 roku i warto przypomnieć te chwile, zapisane na filmie Muzeum Narodowego w Krakowie, opublikowanym na YouTube: