Spotkanie na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej - ul. Strzody 10 (dawne Kino-Teatr X)
w sobotę 30 listopada 2024 o godz. 15:00 a o godz. 17:00 wernisaż wystawy prac Ami Vitale
„Nature of Hope” w Klubie Pracowników Politechniki Śląskiej przy ul. Banacha 3
Kurator wystawy: Marcin Górski, wydarzenie pod patronatem Okręgu Śląskiego ZPAF
Ekspozycja wystawy do 7 stycznia 2025.
Światowej sławy fotografka, dokumentalistka, pisarka i edukatorka będzie na Politechnice Śląskiej.
Ami Vitale wraca do Gliwic po 16 latach, kiedy to Gliwicki Dom Fotografii zorganizował jej pierwszą dużą wystawę w Polsce. Opowie o tym co się u niej działo przez te lata, co robi dzisiaj na Antarktydzie i jakie są jej najbliższe plany, oraz o tym co ją łączy z Uniwersytetem Europejskim EURECA-PRO.
Nature of Hope – to tytuł wystawy, na którą składa się ponad 40 prac, z początków kariery Ami Vitale wykonanych ze stref konfliktów a także późniejszych dokumentujących wysiłki ludzi zaangażowanych w ochronę przyrody i gatunków zagrożonych wyginięciem (szczególnie pand, słoni i nosorożców).
Kariera Ami Vitale jest świadectwem jej głębokiego zaangażowania w dokumentowanie i rozwiązywanie globalnych kryzysów. Jako uznana fotografka, pisarka i dokumentalistka National Geographic, a także założycielka Vital Impacts, Ami konsekwentnie zwraca uwagę na krytyczne kwestie wpływające na nasz świat. Jej podróż rozpoczęła się w strefach konfliktu, gdzie na własne oczy obserwowała, jak degradacja środowiska - od niedoboru zasobów po zmiany klimatu - potęguje ludzkie cierpienie i konflikty. Ta wczesna ekspozycja ukształtowała jej zrozumienie głębokich powiązań między kryzysami ludzkimi i środowiskowymi.
Praca Vitale koncentruje się na historiach osób żyjących na pierwszej linii frontu wojny, zmian klimatycznych i wyginięcia, które nie pozwalają, by kataklizm zdefiniował ich przyszłość. Poprzez swoje fascynujące dziennikarstwo podkreśla historie odporności i innowacji, podkreślając delikatną równowagę między ludzkością a dziką przyrodą oraz pilną potrzebę ochrony przyrody. Praca Vitale łączy widzów z krytycznymi lokalnymi kwestiami ochrony przyrody o globalnym znaczeniu, podkreślając nasze wzajemne powiązania ze sobą i światem przyrody.
Oprócz dziennikarstwa i tworzenia filmów, Ami Vitale jest założycielką i dyrektorem wykonawczym Vital Impacts, organizacji non-profit, która wykorzystuje siłę sztuki do inspirowania i mobilizowania młodzieży jako czynnika zmian. Vitale i jej organizacja non-profit zebrały ponad 5 milionów dolarów na wsparcie ważnych projektów ochrony przyrody.
Ami jest laureatką prestiżowej nagrody Lucie Humanitarian Award, Missouri Honor Media for Distinguished Service oraz została wprowadzona do North Carolina Media and Journalism Hall of Fame. Otrzymała również nagrodę Daniela Pearla za wybitne reportaże, została uznana za fotografa roku magazynu podczas rozdania nagród International Photographer of the Year i jest sześciokrotną laureatką nagród World Press Photo. Magazyn Instyle umieścił ją obok Jane Goodall i Ruth Bader Ginsburg w swojej serii „Fifty Badass Women”, celebrując kobiety, które są przykładem odwagi i działania. Ami pełni obecnie funkcję Conservation International's 2023/2024 Lui-Walton Innovators Fellow. Jako poszukiwana prelegentka nadal dzieli się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami z publicznością na całym świecie, a w 2025 roku pojawi się w serialu telewizyjnym National Geographic Channel Explorer.
Więcej na stronie autorskiej oraz instagramowym profilu.
Wystawa objęta patronatem Okręgu Śląskiego ZPAF i Uniwersytetu Europejskiego EURECA-PRO.
Wydarzenie realizowane jest w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki.