Moment.festiwal - edycja 2025 „Napiecie” 9 – 11 maja 2025
Koło Naukowe FotoLAB przy Instytucie Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego
na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej, Związek Polskich Artystów Fotografików
Okręg Wielkopolski oraz Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie
Festiwal Moment w 2025 roku odbył się pod hasłem „Napięcie”, jego pełna nazwa brzmiała więc Moment.Napięcie. Tym razem wszystkie wydarzenia zostały zaplanowane na jeden weekend od 9 do 11 maja. Główna wystawa festiwalu odbyła się pod wiodącym hasłem wydarzenia, została stworzona i była kuratorowana w 100% przez członków Koła Naukowego FotoLAB. To właśnie koncepcja pisana przez studentów i wymyślone przez nich hasło przewodnie stało się podstawą dla koncepcji kuratorskich wystaw towarzyszących – ogólnopolskiej „Materialne-Niematerialne”, zaprezentowanej w Galerii Sztuki Rozruch i wystawie Okręgu Wielkopolskiego ZPAF pt. „PozaSobą”, zaprezentowanej w Galerii CK eSTeDe w Gnieźnie. W ramach festiwalu odbyły się ponadto wykłady Jowity Mormul i Jakuba Dziewita, warsztaty z techniki mokrego kolodionu, prowadzone przez Przybyrada Paszyna, pokaz fotokastów zorganizowany w Sali kinowo-teatralnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie, prelekcja mojego autorstwa oraz fotospacer integracyjny.
Poza aktywnością twórczą i prezentacją swoich dokonań, najważniejszą cechą festiwalu była integracja środowiska studenckiego ze środowiskiem artystów fotografików. Wspaniale było obserwować jak mieszają się pokolenia i jak wiele nie tylko młodzież może się nauczyć od dojrzałych artystów, ale i jak wiele satysfakcji może przynieść artystom wspólne wydarzenie.
To oczywiście nie koniec. Na przyszły rok planujemy trzecią edycję Festiwalu Moment i oczywiście premierę albumu z tegorocznego wydarzenia - tak jak i podczas Festiwalu Moment.Napięcie premierę miała książka z Festiwalu Moment.Poczekaj.
Dr sztuki Krzysztof Ślachciak – opiekun KN FotoLAB / Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej
PROGRAM FESTIWALU:
Piątek, 9 maja
➧ Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej, ul. Jacka Rychlewskiego 2, Poznań:
o 15:00 - Spotkanie autorskie z Katarzyną Kaluą Kryńską, sala 012
o 17:00 – Otwarcie Festiwalu i wernisaż wystawy studenckiej „Napięcie”
➧ Galeria Sztuki Rozruch, ul. Jackowskiego 5/7, Poznań,
o 19:00 - Wernisaż wystawy „Materialne-Niematerialne”
Sobota 10 maja
➧ Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej, ul. Jacka Rychlewskiego 2, Poznań, sala 012:
o 10:00 - Jowita Mormul - wykład - „Przeszłość dzieje się w teraźniejszości”
o 12:00 - Jakub Dziewit - wykład - „O relacjach władzy w fotografii”
➧ Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie ul. Łubieńskiego 11, sala kinowo teatralna:
o 16:00 - Przegląd Fotokastów
➧ CK Estede ul. Franlklina Roosevelta 42, Gniezno:
o 19:00 - wernisaż wystawy Okręgu Wielkopolskiego ZPAF „Poza Sobą”
Niedziela 11 maja
➧ Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej, pracownia fotografii - sala 014 i 012:
o 10:00 - Przybyrad Paszyn - warsztaty - mokry kolodion
o 14:00 - Krzysztof Ślachciak – prelekcja - „Cechy natywne fotografii od piktorializmu do generów SI”
o 15:00 - debata – „Problemy etyczne fotografii ulicznej”
o 16:30 - Spacer fotograficzny z KN FotoLab - start: Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej
Czy widzę wszystko? Czy widzę prawdę?
Napięcie to stan pośredni. To zaproszenie do konfrontacji z tym, co w nas najsilniejsze i najbardziej ukryte. Z tym co nas pociąga, przeraża, zmienia. Zderzenie z każdym naszym dzikim instynktem.
Wystawa “Napięcie” skupi się na zgłębianiu tego zjawiska wykorzystując różne techniki fotograficzne. Prace inspirują się napięciem jako formą zawieszenia, uchwycenia ulotnego stanu, momentem między przyszłością a przeszłością, w którym powstaje świadomość. Jest ono nieodłącznym elementem fotografii - chwilą zatrzymaną. We współczesnym świecie pełnym napięć najistotniejsze jest, aby zrozumieć co kieruje człowiekiem. Zagłębienie tego zagadnienia może pomóc widzowi zrozumieć samego siebie ale też otaczającą go rzeczywistość.
Artyści z koła naukowego fotoLAB pokazują Wam to co ukryte, napięcia między widzialnym a niewidzialnym. Poszukują gdzie zaczyna i kończy się rzeczywistość. Ich prace skupiają się na emocjach, konfliktach i ukrytych historiach, zmuszając widza do głębokiej refleksji nad otaczającą rzeczywistością.
Chcesz wiedzieć co jest pomiędzy?
Maksymilian Kaminiak, Mateusz Jaroch – kuratorzy wystawy
Studenci KN fotoLAB biorący udział w wystawie:
Michalina Krygier, Mateusz Blatkiewicz, Natalia Żak, Mateusz Jaroch, Agnieszka Bednarska, Ania Pałczyńska, Jagna Żmłudzka, Karol Leszczyński, Klaudia Rybarczyk, Krzysztof Sobkowiak, Maria Nyga, Mateusz Byrtek, Michalina Czepanis, Nina Wiśniewska, Tymon Handzewniak, Wiktoria Pałubicka, Wojtek Kasprowicz, Mieszko Ratkowski, Dobrosława Kinalska,
Patrycja Leszczyszyn, Oliwia Błaszczak.
Z punktu widzenia istnienia rzeczy fotografia, na mocy swojej mechaniki, zapośrednicza materialność
i za pomocą energii tworzy kolejną. Moc ta jest niezwykła i niespotykana wśród innych metod obrazowania. Utarło się, że aby mówić o fotografii powinna nastąpić rejestracja – moment, w którym energia oddziałuje z materią i zostawia na niej ślad, a my nauczyliśmy się tą wspaniałą właściwość wykorzystywać twórczo. Zjawisko to można traktować jako przenośnię, przyczynek do ekstrapolacji rozumienia styku energii i materii, poszukiwania napięć i tarć, korelacji i twórczej współpracy tego co niematerialne i materialne.
Gdy Gottfried Wilhelm Leibniz zadawał pytanie „Dlaczego raczej istnieje coś niż nic?” nieznane nauce były takie zjawiska jak reakcja fotochemiczna, podczerwień, fotony czy spektroskopia, a nawet samą grawitację, dzięki współczesnemu Lebnizowi Sir Izaakowi Newtonowi, ludzkość zaczynała dopiero poznawać. Zadający to, aktualne przecież i dziś pytanie, wierzył zapewne, że energia może mieć twórczy wpływ na materię, choć twórczość taka należy się domenie metafizyki. Patrząc więc na fotografię oczami XVIII wiecznego filozofa jest ona narzędziem o niebywałej, możliwe nawet boskiej mocy. Można więc zadać pytanie,
czy i w jakim zakresie aparat fotograficzny jest takim narzędziem dla człowieka nam współczesnego? Czy można fotografię wykorzystać do zarejestrowania niematerialności, energii, pierwiastka metafizycznego? Przyzwyczailiśmy się, że obraz fotograficzny jest oknem rzeczywistości minionej, ale czy koniecznie musi to być rzeczywistość?
Krzysztof Ślachciak – kurator wystawy
Artyści biorący udział w wystawie:
Małgorzata Bilicka, Wojciech Beszterda, Jakub Dziewit, Grzegorz Gajos, Katarzyna Kalua Kryńska, Marek Lapis, Katarzyna Łata, Olena Matoshniuk, Zdzisław Mackiewicz, Jowita Mormul, Katarzyna Navarra, Grażyna Grasa Nowacka, Michał Pietrzak, Piotr Spek, Krzysztof Ślachciak, Andrzej Zygmuntowicz.
Od zarania dziejów zadajemy sobie pytanie czym jest świadomość, czym jest „ja”?. Naukowcy twierdzą, że podstawą świadomości „ja” są wewnętrzne mechanizmy w mózgu, które zbierają impulsy z naszych narządów zmysłów w pełni ukształtowaną reprezentację ciała. Pracują nad tym stosując rezonans magnetyczny czy wykorzystując wirtualną rzeczywistość. Często zadajemy sobie różne pytania, próbujemy dotrzeć do głębszych pokładów wiedzy o nas samych. Odczuwamy świadomość „ja” z perspektywy wnętrza naszego ciała. Na normalną świadomość składają się trzy aspekty: - wewnętrzne „ja” odczuwamy jako przestrzenną jedność; - czujemy, widzimy świat z wnętrza własnego ciała; - identyfikujemy swoje ciało jako część nas. Gdy stany świadomości „ja” ulegają zaburzeniu, doświadczamy bycia poza ciałem - postrzegamy świat z odmiennej perspektywy. Wydaje się to irracjonalne, ale takie sytuacje są naukowo potwierdzone. W świecie pędzącym w nieznanym kierunku, mamy ochotę udać się w metafizyczną i magiczną przestrzeń dającą możliwość doświadczać odmienne stany poznania. Obcujemy sami z sobą, zostawiając wiele rzeczy, postaw czy odczuć poza. Takie odcięcie daje wolność i odprężenie, nabranie dystansu i spojrzenie na siebie z innej pozycji. Spróbujmy w polu sztuki odnieść się do tych zjawisk będących tak blisko nas i dotykających naszą świadomość.
„Fotografia staje się więc dla mnie dziwacznym medium, nową formą halucynacji: fałszywą na poziomie postrzegania, prawdziwą na poziomie czasu. Halucynacją umiarkowaną, w pewnym sensie skromną, podzieloną (z jednej strony „nie ma tego tutaj”, z drugiej „ale to naprawdę było”). Szalony obraz, ocierający się o rzeczywistość.” - Roland Barthes
Marek Lapis – kurator wystawy
Artyści biorący udział w wystawie: Grażyna Grasa Nowacka, Tytus Grodzicki, Maciej Kuszela, Marek Lapis, Zdzisław Mackiewicz, Zdzisław Orłowski, Antoni Rut, Dawid Stube, Waldemar Stube, Krzysztof Ślachciak.
Patronat honorowy: Dziekan Wydziału Architektury PP dr hab. inż. arch. Agata Gawlak
Patron medialny: Radio Meteor,
Organizatorzy: Koło Naukowe FotoLAB, Okręg Wielkopolski
Związeku Polskich Artystów Fotografików, Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie,
Partnerzy: Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej,
Instytut Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego WAPP,
Galeria Sztuki Rozruch, Jeżyckie Centrum Kultury, Centrum Kultury EsTeDe w Gnieźnie.
Projekt materiałów graficznych: dobosz.studio
Kliknij w obrazek powyżej by odwiedzić facebookowy profil festiwalu po jeszcze więcej informacji...