Finisz polsko-ukraińskiego projektu fotograficznego „Listy do przyszłości”
Inicjatywa Inny Hutsan, organizowana samodzielnie, po pokazach w miastach walczącej Ukrainy… Centrum Kultury w Lublinie, w ramach Akademii Odkryć Fotograficznych.
Kuratorzy projektu: Inna Hutsan, Maks Skrzeczkowski, Jerzy Łużyński
13 wernisaż a właściwie finisaż w sobotę 13 września o godz. 10:00, ekspozycja do 16 października 2025
Uczestniczy wielu twórców, także z grona ZPAF, który jest jednym z partnerów medialnych
Zapraszamy na wernisaż wystawy fotograficznej „Listy do przyszłości”, która będzie polskim finiszem wyjątkowego polsko-ukraińskiego projektu, który powstał, jako symboliczna odpowiedź artystów
na dramat wojny w Ukrainie. Po pokazach w ukraińskich miastach: Sumy — Lwów — Kijów
— Kropywnycki — Dniepr — Równe — Czernihów — Połtawa — Odessa — Charków oraz Warszawie
ekspozycja zostanie pokazana w Lublinie.
Wystawa to poruszający zbiór fotograficznych „listów” – osobistych refleksji, wspomnień i nadziei twórców z Polski. To głos solidarności, kultury i człowieczeństwa w obliczu wojennego dramatu.
Projekt ten powstał jako reakcja na działania wojenne prowadzone na terenie Ukrainy.
Czujemy, że pewną przeciwwagą dla tych dramatycznych wydarzeń może się stać rozwój kulturalny.
Kultura i sztuka – to nasza nadzieja na przyszłość. Dla Ukrainy jest dziś ważne nie tylko przeciwstawienie się agresorom, ale też każde działanie, które przeciwdziała zabijaniu kultury w kraju. W czasie inwazji Rosjan na Ukrainę naród polski wykazał się niezwykłym człowieczeństwem. Był to spontaniczny poryw serca, by nieść pomoc bliźnim. Jesteśmy niezmiernie za to wdzięczni.
Ideą prezentowanego projektu jest przesłanie od narodu polskiego do narodu ukraińskiego. Przesłanie zawarte w obrazach, które ma dać wsparcie mieszkańcom Ukrainy i wzmocnić ich wiarę
w inną, lepszą przyszłość.
Kultura w czasie wojny to powiew świeżego powietrza, bez którego nie da się przecież oddychać.
To lina ratunkowa, której się trzymamy, bo daje nam wiarę, że życie się wciąż toczy.
To obietnica, że będzie się toczyć dalej również w naszej ojczyźnie.
Autorami zdjęć, które stanowią rdzeń projektu są artyści fotografowie, mistrzowie polskiej fotografii: Lech Basel, Jacek Boczar, Iwona El Tanbouli-Jabłońska, Mariusz Forecki, Zbigniew Furman,
Arkadiusz Gola, Wojciech Grzędziński, Tomasz Grzywaczewski, Bartłomiej Jurecki, Michał Konrad,
Włodzimierz Krzemiński, Grzegorz Krzysztofik, Amina Księżopolska, Tomasz Lazar, Jukka Male,
Anna Michalak Pawłowska, Chris Niedenthal, Arkadiusz Obszyński, Artur Pawłowski, Tomek Sikora,
Maks Skrzeczkowski, Aleksandra Szmigiel, Darek Szubiński, Taida Tarabuła, Przemek Wierzchowski,
Rawa Joanna Wójcik, Zbigniew Wójcik, Paweł Żak.
Projekt realizowany jest wyłącznie ze środków własnych Inny Hutsan, bez dofinansowań.
Kuratorki projektu: Inna Hutsan, Iryna Varlamova.
Patronat honorowy: Narodowe Centrum Kultury (Warszawa).
Patronat medialny: Polonijna Agencja Informacyjna, Związek Polskich Artystów Fotografików
Patronat: Akademia Odkryć Fotograficznych (Lublin),
Narodowy Związek Ukraińskich Artystów Fotograwików (Kijów).
Dołącz do wydarzenia na Facebooku
Wernisaż w lubelskim Centrum Kultury
Wernisaż w Warszawie – piękne podsumowanie wspólnie zrealizowanego pięknego projektu Inny Hutsan.
Fot. ISO6400.pl - Klub Fotograficzny Centrum Kultury Wilanów.
