Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Nogajowej w Czeladzi przy ul. 1 Maja 27
Organizator: Kopalnia Kultury przy współpracy Okręgu Śląskiego ZPAF
Wernisaż w piątek 15 listopada o godz. 18:00, ekspozycja do 13 grudnia 2024
Wszystkie fotografie mówią: „Memento mori”.
Robiąc zdjęcie stykamy się ze śmiertelnością, kruchością, przemijalnością ludzi i rzeczy.
Właśnie dlatego, że wybieramy jakąś chwilę, wykrawamy ją i zamrażamy,
wszystkie zdjęcia stanowią świadectwo nieubłaganego przemijania.
Susan Sontag
W 2005 roku w moje ręce trafiły zdjęcia z rodzinnego archiwum.
Wśród nich jedno szczególnie przykuło moją uwagę. Młody chłopak w mundurze patrzy buńczucznie spod czapki. Niewiele tych zdjęć, trochę dokumentów. I to mógłby być koniec tej historii, a jednak spojrzenie chłopaka zostało ze mną na dłużej. Chciałam wiedzieć więcej. Kim był, co robił, był zawadiaką, czy wręcz przeciwnie, może lubił samotność? 24 lata to niewiele by doświadczyć pełni życia…
„Zdjęcie samo w sobie nie jest ożywieniem, ale ożywia odbiorcę”
pisze Anna Janek w swojej pracy Fotografia jako ślad.
Wyobraźnia podpowiada mi obrazy z życia Irka. Na bazie archiwalnych zdjęć wydobyłam z mroku fragmenty rzeczywistości, szukałam emocjonalnych zdarzeń, tego punktum, które pozwoli mi wejść głębiej poza kadr, głębiej w samo zdjęcie, wreszcie głębiej w moją wyobraźnię.
Irek był przedstawicielem wszystkich młodych ludzi, którzy u zarania swojego życia nie chcieli być obojętni wobec otaczającej ich rzeczywistości i zostali uwikłani w konflikty, wojny, które odbierają im wszystko… Jego historia jest uniwersalna i ponadczasowa. Mówi o przemijaniu, które przecież jest nieuchronną częścią ludzkiej egzystencji, a jedynym dowodem obecności jest ślad, który po nas zostanie.
Lilianna Ligęza-Jasik
Lilianna Ligęza-Jasik urodziła się w Czeladzi,
gdzie mieszka do dzisiaj. Jest absolwentką Śląskiej Akademii Medycznej. Doświadczenie fotograficzne zdobywała na licznych kursach i warsztatach.
Najważniejsze z nich to: Warsztaty Fotografii Artystycznej Uniwersytet Otwarty w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, „Między nami Fotografami” w Rybniku Chwałowicach, „Obiektyw na miasto” warsztaty organizowane przez Muzeum Śląskie oraz „Twórcze warsztaty fotograficzne’’ w Katowicach.
Należy do grupy artystycznej FOTOGRAFY z Katowic
oraz jest członkiem Komisji Kultury Śląskiej Izby Lekarskiej. Od 2022 należy do Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików.
W swoim dorobku ma cztery wystawy indywidualne i kilkanaście wystaw zbiorowych.
Więcej na stronie autorskiej
Twórczość Lilianny Ligęzy-Jasik w ostatnich latach oscyluje wokół „fotografii humanistycznej" reinterpretując nurt wypierany przez fotografię charakteryzującą się dystansem (deadpann).
Jest to bardzo cenna postawa w obliczu kryzysu humanistyki jako dziedziny definiującej człowieka, która we współczesnym świecie ustępuje miejsca technokracji i materializmowi (konsumpcja).
Liliannę Ligęzę-Jasik szczególnie interesuje świat wewnętrznych przeżyć oraz mikro narracje podniesione do uniwersalnego poziomu. Aby zobrazować swoje koncepcje najchętniej sięga po przedstawienia figuratywne, monochromatyczne, estetyzuje podkreślając plastykę obrazu.
W jej twórczości dostrzegam konsekwentność drążenia tematu, głęboką empatię, odwagę.
Krzysztof Szlapa