Galeria "Kotara" Fotografii, Centrum Sportu i Kultury, ul. Nadwodna 1, Garwolin
Wernisaż w piątek 14 marca o godz. 17:00, ekspozycja do końca kwietnia
Po wernisażu spotkanie autorskie w sali konferencyjnej CSiK Garwolin
Kurator wystawy: Dariusz Szubiński
„Światło i mrok”
Przyznać muszę, że z wiekiem zaczynam doceniać rzeczy proste.
Zawsze ceniłem minimalizm i umiar. Prezentowane fotografie są potwierdzeniem moich fascynacji czystą formą. Świadoma rezygnacja z półtonów sprowadza obraz do wyraźnych kontrastów.
Zabieg formalny jest oczywiście zamierzonym efektem, który podbija wrażenie osamotnienia, wyobcowania, alienacji czy wycofania ale też nadziei, wiary i siły. Plamy czerni i bieli narzucają nam radykalne odpowiedzi na zadawane pytania. Nie ma skali szarości, nie ma wątpliwości, nie ma półprawd.
Jest światło i mrok, prawda i fałsz, dobro i zło. Szukam prostych rozwiązań.
Tomasz Młynarczyk
Tomasz Młynarczyk
Urodzony w Radzyniu Podlaskim.
Tam też mieszka.
Zajmuje się fotografią koncepcyjną i eksperymentalną, oraz szeroko rozumianą fotografią społeczną. Dokumentuje i analizuje przenikanie się kultur, tradycji i wiary terenów Polski Wschodniej. Pracuje jako instruktor kultury w Radzyńskim Ośrodku Kultury. Opiekun Pracowni i Galerii PATIO. Założyciel i wieloletni prezes Radzyńskiego Klubu Fotograficznego KLATKA. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików w Okręgu Lubelskim, w latach 2017-2020 prezes Okręgu Lubelskiego ZPAF.
Publikował w dziennikach, tygodnikach, albumach fotograficznych i książkach np.: „Kraina Bugu”, „Kozirynek – kwartalnik kulturalny”. Autor albumów: „Radzyń w fotografii Tomasza Młynarczyka”,
„Na moje oko”, „Sacrum przydrożne”, „Teatr w teatrze”, „Majówki”, „Fotofragmenty”, „Ślady wiary”. Współautor albumów m.in.: „Dolina Tyśmienicy”, „Kock w fotografii”, „Walizka Józefa Karłowicza”, „Dwudziestolecie Beatyfikacji Męczenników z Pratulina”, „Janów Podlaski w dziejach Diecezji Siedleckiej. Wydanie Jubileuszowe”, ”Mocni wiarą i miłością Maryi. Wydanie Jubileuszowe”, „Radzyń Podlaski. Nowy jest piękny, a stary pełen tajemnic”, „Arti Sentemo – Kameralna Orkiestra Akordeonowa”, „Przyroda w mieście Radzyń Podlaski. Edukacja Ekologiczna” Autor wystaw indywidualnych: „Gdzie jest pałac”, „Struktury, faktury, formy”, „Radzyń 7.00”, „Światło-wody”, „Prawosławie”, „Archiwum – forma i światłocień”, „Bal”, „Trzepak”, „Ostatni seans”, „Żebro Adama”, „Trisomia 21”, „In memoriam”, „Majówki”, „Czyściec”. Brał udział w ponad 150 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (Węgry, Francja).
Laureat licznych konkursów krajowych i zagranicznych, np.: „Radzyński Bakałarz 2014” za „Walizkę Józefa Karłowicza” Dominiki Leszczyńskiej i Tomasza Młynarczyka jako najlepszej pracy historycznej mającej charakter naukowy. Jego prace znajdują się w zbiorach Instytutu Teatralnego w Warszawie, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H.Łopacińskiego w Lublinie, Archiwum Państwowym w Lublinie Oddział w Radzyniu Podlaskim, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radzyniu Podlaskim oraz w zbiorach specjalnych (Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej), zbiorach prywatnych w kraju (m.in. Józefa Hena) i za granicą m.in.: Ukraina, Węgry, Anglia, USA, Francja. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2019 w dziedzinie sztuk wizualnych. Stypendysta Marszałka Województwa Lubelskiego na rok 2021.
Wernisaż wystawy...