Tomek Sikora - fotografia | Renata Plaga - słowo
Galeria Obok ZPAF, Plac Zamkowy 8, Warszawa
Wernisaż w czwartek 20 marca o godz. 18:00, ekspozycja do 13 kwietnia 2025
Organizator: Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Fotografików
fotoinstalacja: Weronika Sobecka, animacja: Tomek Sikora, Platon Ogareov
Galeria czynna od wtorku do niedzieli w godz. 12:00 - 18:00
P i s a n e d r z e w e m
Czy życie na Ziemi jest możliwe bez drzew?
W wielu krajach afrykańskich wycięcie drzew spowodowało suszę i głód, brak dostępu do wody pitnej. Czy Profity finansowe korporacji i lokalnych elit są warte biodegradacji zielonych regionów i niszczenia życia organicznego...
P i s a n e d r z e w e m
jest symbolicznym i wzruszającym głosem drzew do nas - ludzi w trosce o życie na Ziemi.
W kolażach Tomasza Sikory przenikają się sportretowane drzewa i twarze ludzkie.
Jesteśmy jednym, ,,umieramy czując" - płentuje autorka.
Narrację wizualną stworzył wybitny polski fotograf Tomasz Sikora,
Portretuje znanych artystów, ludzi twórczych, aktywistów tworząc transdycyplinarny dialog.
Projekt funkcjonował przestrzenii miejskiej na nosnikach Clear Channel Polska, jako kampania społeczna, był także pokazywany na Festiwalu Góry Literatury, organizowanym przez Olgę Tokarczuk.
Fotografia: Tomasz Sikora
Poezja: Renata Plaga
Kolaż multimedialny - Tomasz Sikora
Fotoinstalacja: Weronika Sobecka
Artyści, zaangażowani w Projekt: twarze kolaży:
Chi Chi Ude (projektantka/aktywistka), Jana Hupało (artystka/designer),
Renata Plaga (artystka/założycielka AMP), Maciek Makowski (aktor),
Tomasz Sikora (fotograf)
Tomek Sikora urodził się w 1948 roku w Warszawie w rodzinie artystycznej. Matka była malarką, ojciec znanym rzeźbiarzem.
W latach 70 tych pracował jako fotoreporter dla tygodnika Perspektywy.
W 1979 zrealizował z Marcinem Mroszczakiem dwa duże projekty fotograficzne: „Album” i „Alicja w Krainie Czarów”, które zostały wystawione w Centrum Pompidou w Paryżu na Biennale Młodych.
W 1982 roku założył studio fotografii reklamowej w Melbourne, gdzie dwukrotnie został wybranym najbardziej kreatywnym fotografem reklamowym w Australii i Oceanii.
Od 1986 roku intensywnie podróżuje po świecie. Od 1996 do 2010 roku dzielił swoje życie pomiędzy Polskę i Australię.
W 2001 roku powołał do życia, wraz z Andrzejem Świetlikiem, Galerię Bezdomną promującą w wielu krajach fotografię niezależną. Doktor sztuk plastycznnych.
Od 45 lat członek ZPAF w Okręgu Warzawskim. Do dzisiaj publikuje limitowane edycje swoich książek autorskich (96) oraz wystawia swoje prace w wielu krajach na świecie.
Ma się świetnie i wciąż bawi się fotografią.
Renata Plaga,
artystka, kuratorka, dyrektor kreatywny projektów artystycznych, w roku 2014 założyła platformę ART MEETS PEOLE, która w 2023 roku została przekształconaw Fundację.
Renata od lat angażuje się w projekty społeczne i edukacyjne. Wspierała merytorycznie kilka kampanii społecznych min.: Legalną Kulturę. Mieszkała w Azji, Afryce, gdzie realizowała projekty artystyczne, [link] pracowała w Nowym Jorku z ramienia MSZ jako Z-ca Dyrektora Instytutu Kultury Polskiej. W roku 2021 była kuratorem na Dubai EXPO 2020, jej społeczne zaangażowanie w globalny dyskurs artystów i kuratorów odnotowała RTL Luksemburg [link].
Od 2007 roku, konsekwentnie i z pasją publikuje albumy poezji, tworząc multimedialne instalacje w oparciu o słowo: Metaxa, Kobieta, Usłyszane w ciszy, Nieznane, Skupienie, Na Dobry początek, Amma - Love in action, FLOW, Zero Grawitacji, 12 Życzeń, Maska, Tęcza, Ulice Świata - Warszawa, Gentle, JOY. Kilka dokumentów z instalacji Gentle w NYC i Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie: GENTLE [link], [link], [link], [link]. Renata, słowo wpisuje w przestrzeń galeryjną, miejską, biznesową, przełamując stereotypy myślowe i konwencje. Wypracowała minimalistyczny styl z mocną puentą filozoficzną. Stworzyła ponad 36 instalacji multimedialnych min. w: Warszawie, NYC, Chicago. Współpracuje od 2008 roku z Tomaszem Sikorą tworząc interdyscyplinarny język narracji: albumy, filmy, instalacje przestrzenne. PISANE DRZEWEM jest ich 12-tym wspólnym projektem.
Ślady ich współpracy są po latach wciąż obecne w mediach: [link], [link], [link], [link], [link], [link], [link]
Renata Plaga jest absolwentką Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowych Dziennych Studiów Dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim. Przez lata specjalistka od strategii komunikacyjnej marketingowej. Pracowała min dla.: OGILVY, Young&Rubicam, ekskluzywnych pism kobiecych oraz marketingowych. Jako artystka była czterokrotnie wyróżniona stypendium ZAIKS.
Aktualnie mieszka w Warszawie z adoptowaną afrykańską suczką Teslą.