Galeria Katowice, Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, ul. Młyńska 9, I piętro
Wernisaż w środę 1 października o godz. 18:30, ekspozycja do 31 października 2014
„Urlop. Czas i przestrzeń”
„Za pomocą obrazów bronimy się przeciw ucieczce czasu i utracie przestrzeni.”
Hans Belting
Cykl fotografii analogowej „Urlop. Czas i przestrzeń” stanowi pretekst do zadania pytania, jak długo wizerunek osób, krajobrazu, rzeczy poznanych podczas wakacji przetrwa w mojej pamięci?
Zestaw ten składa się z 20 fotografii analogowych wykonanych w celu zobrazowania pobytu w Kątach Rybackich w 2014 roku. Jest moim pierwszym dokumentem, dzięki któremu nie grozi mi ucieczka czasu i utrata przestrzeni. A przecież, moja pamięć jest zawodna. Z biegiem lat, każde przeżyte przeze mnie wakacje nakładają się na poprzednie i jeszcze na poprzednie, nie potrafię podać dokładnego czasu wyjazdu czy spotkań. Oglądając stare zdjęcia, jedynym odnośnikiem, jaki posiadam, są twarze.
Moja twarz i twarze znajomych w zestawieniu z okolicznościami przywołują wspomnienie minionych wydarzeń. Zakładam, że gdyby nie było twarzy i ciał, nie skojarzyłabym okoliczności powstania fotografii, nie mogłabym zwizualizować danych okoliczności. Dzięki identyfikacji swojej twarzy jak i twarzy innych osób, mogę odnieść się pamięcią do tamtej chwili, przywołać wspomnienia i doznania, które wówczas mi towarzyszyły. Podczas urlopu następuje regeneracja umysłu i ciała.
W większości przypadków wakacje spędzamy czynnie, oddając się przyjemności spacerów, jazdy na rowerze, pływaniu, opalaniu czy na innych aktywnościach. Po powrocie z wypoczynku chętnie opowiadamy rodzinie i znajomym o miło spędzonych chwilach, krajobrazach i ludziach, których poznaliśmy.
Opowieści te naznaczone są licznie wykonaną fotografią, która daje dowód na to, że byliśmy, zobaczyliśmy, doświadczyliśmy i poznaliśmy.
Obrazy wakacji nosimy w sobie, nosimy w swoich ciałach, gdyż to ciało jest nośnikiem obrazu. Chętnie przedstawiamy wizerunki ludzi, których mijaliśmy. Fotografujemy twarze dla wspomnień w celu odnalezienia czasu i przestrzeni tamtych wydarzeń.
Anna66 Andrzejewska
Anna66 Andrzejewska - urodzona w 1977 w Będzinie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Doktorantka ASP w Katowicach. Zajmuje się fotografią kreacyjną. Wyraża się za pomocą szeroko rozumianego portretu. Ważnym elementem jej zdjęć jest kolor, ale lubi też czarno-biały minimalizm, piękną brzydotę i balansowanie na granicy kiczu. W fotografii ceni sobie możliwość kreowania rzeczywistego świata o nierealnej strukturze. Laureatka wielu konkursów. Na swoim koncie ma wystawy indywidualne i zbiorowe. Ceni twórczość Zofii Rydet, Natalii LL. Waldemara Jamy.
Więcej informacji na jej stronie autorskiej.