Galeria Fotografii B&B z siedzibą w Miejskim DK Włókniarzy, ul. 1 Maja 12, Bielsko-Biała
Wernisaż i spotkanie z autorami w piątek 7 października o godz. 18:00, ekspozycja do 29.10.2016
Kuratorzy Galerii: Inez i Andrzej Baturo [257 wystawa] Kurator wystawy: Andrzej Zygmuntowicz
Patronat: Fundacja Centrum Fotografii, Okręg Górski ZPAF, Artinfo, Fotografia Kolekcjonerska
Jest to zbiór dokumentalnych fotografii dwojga autorów, wykonanych w ciągu ostatniego półtora roku, w czasie kryzysu migracyjnego w Europie.
Wystawa była prezentowana dotąd w Warszawie i Mrągowie.
Patronat medialny: Fundacja REFUGEE.PL
Agnieszka Kunicka - Absolwentka Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików,
zajmuje się głównie fotografią dokumentalną, portretową i społeczną.
Uczestniczka kilku wystaw zbiorowych min. w Warszawie, Taszkiencie i Brukseli. Wyróżniana między innymi w międzynarodowym konkursie „Water is Life” (ONZ, Taszkiencki Dom Fotografii, Akademia Sztuk Uzbekistanu) w 2003 roku oraz konkursie „Żyję z SM w Polsce”, (kwartalnik „Pozytywny Impuls” oraz Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego) w 2007 roku.
Przez 10 lat związana z Polską Akcją Humanitarną. Inicjowała i realizowała programy oraz projekty pomocowe dla cudzoziemców i repatriantów, a także działania skierowane do polskiego społeczeństwa. W maju 2011 została powołana przez prof. Irenę Lipowicz, Rzecznika Praw Obywatelskich w skład Komisji Ekspertów ds. Migrantów. Kontynuuje tę pracę do dnia dzisiejszego.
W marcu 2015 założyła Fundację Refugee.pl im. Małgorzaty Jasiczek-Gebert. W 2015 roku brała również udział w pracach Międzyresortowego Zespołu do spraw przesiedleń i relokacji uchodźców.
W ciągu ostatniego roku dokumentowała życie mieszkańców jednego z ośrodków w Polsce, do którego trafiają osoby starające się o nadanie statusu uchodźcy. Jej zdjęcia pokazują, zwykle niemożliwą do zobaczenia, codzienność mieszkańców tych ośrodków. Zarejestrowane zostały wnętrza oraz życie ludzi w oczekiwaniu na decyzję o przyznaniu lub odmowie statusu uchodźcy. Od tej decyzji zależy przyszłość całych rodzin. Tematem cyklu fotografii jest ten mniej efektowny medialnie aspekt procesów migracyjnych.
Thomas Orchowski - (ur. 1992) - reporter, współpracownik Radia TOK FM.
Publikował w m. in. „Magazynie Świątecznym” Gazety Wyborczej i Krytyce Politycznej.
Kryzysem migracyjnym zaczął się zajmować, odkąd migranci utknęli we wrześniu na dworcu Keleti w Budapeszcie. Potem relacjonował drogę uchodźców z Chorwacji, Serbii, Macedonii i greckiej wyspy Lesbos. Obecnie zajmuje się Turcją. Student prawa i absolwent Polskiej Szkoły Reportażu.
Towarzyszył uchodźcom i migrantom podczas ich drogi do Europy. Zdjęcia, które znajdą się na wystawie zostały zrobione w 4 miejscach: Horgos w Serbii, Beli Manastir w Chorwacji, Idomeni w Grecji i na Lesbos. Fotograf towarzyszył uchodźcom w różnych miejscach w Europie, dokumentując ich tułaczkę między krajami, frustrację oraz napięcie. Na fotografiach widzimy uchodźców zatrzymanych na granicy, odgradzanych murami. Ludzie przetrzymywani są w nieludzkich warunkach. Kraje po kolei przerzucają ich w inne miejsca. Thomas Orchowski trafia również na Lesbos, grecką wyspę oddaloną ok. 10 kilometrów od Turcji. To na nią migranci przeprawiają się pontonami z okolic tureckiego Ayvalik. W czasie apogeum szczytu migracyjnego w tym samym momencie na Morzu Egejskim potrafi być nawet kilkadziesiąt łodzi. To ilu migrantów stara się przeprawić zależy od kilku czynników, przede wszystkim pogody. Na pontonach wyposażonych w tanie, chińskie silniki podróżuje po kilkadziesiąt osób. Niektóre idą na dno. Dokładnej liczby osób, które zginęły podczas przeprawy nie poznamy nigdy. W 2015 roku do Europy przez Grecję przedostało się ponad 800 tys. osób. Znakomita większość z nich właśnie przez grecką wyspę Lesbos.