Galeria Po Prawej Stronie Wisły, ul. Konopacka 1a, Warszawa
Wernisaż w środę 24 czerwca o godz. 18:00, ekspozycja do 11 lipca 2015
Wystawę zrealizowano dzięki wsparciu Funduszu popierania twórczości ZAiKS
Pojęcie nadrzeczywistości pojawiło się w ubiegłym stuleciu między innymi w teoriach takich naukowców jak Carl Gustaw Jung, Zygmunt Freud. W czasach późniejszych do teorii tych nawiązywali chociażby surrealiści. To powiązanie nauki i sztuki stanowiło istotny ferment pod podwaliny dla nowoczesnej sztuki XX i XXI wieku.
„Foto nadrzeczywistość” oznacza dla mnie wykroczenie poza fotografię standardowo rozumianą jako zjawisko opisujące. W polskiej fotografii istnieje szczególna dychotomia dzieląca fotografię na „przedstawiającą” i „kreacyjną”. To co mnie interesuje w sposób szczególny to środek, pogranicze tych dwóch pozornie nie korespondujących ze sobą nurtów, wykroczenie poza ramy logiki i narracji, używanie środków artystycznych i kreacyjnych do przedstawienia w otaczającej rzeczywistości tego czegoś, co czasem czujemy przez skórę, ale nie umiemy do końca oddać słowami.
Takie stany towarzyszyły mi często w miejscach, które określane są jako „miejsca mocy”, „miejsca kultu”, „miejsca naznaczone przez historię i ludzkie losy”. Fotografia ma być sposobem na uchwycenie i wyrażenie (określenie) tego czegoś w pejzażu, czy w danym, określonym miejscu, a co umyka jednocześnie logice nowoczesnego człowieka.
„Foto nadrzeczywistość” z założenia ma być projektem badawczym opartym o historię wybranych miejsc w Polsce. „Foto nadrzeczywistość” to także odniesienie się do roli transcendencji w fotografii.
To próba odpowiedzi na pytania, jakie zadaje sobie wielu z nas, gdy staje się świadomi własnej tożsamości – czym jest upływ czasu? Czy jesteśmy w stanie przekazać część swojej osobowości za pomocą rzeczy, które po nas zostają. W końcu - czy mam szansę na zachowanie części świadomości po moim życiu?
Anna Wolska
Anna Wolska
Ukończyła studia na warszawskiej ASP. Od prawie dwudziestu lat zajmuje się zawodowo promocją kultury. Była m. in kuratorką wystaw organizowanych w ramach Roku Polskiego w Hiszpanii i Danii w latach
2001-2002. Od 2006 roku związana z Okręgiem Warszawskim ZPAF, gdzie pracuje jako kurator warszawskiej galerii fotografii - Galerii Obok ZPAF oraz jako wykładowca Studium Fotografii ZPAF.
W 2010 roku otrzymała Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „za szczególny wkład w promocję polskiej fotografii”. Ma na swoim koncie ponad sto projektów kuratorskich, w tym wystawy indywidualne, festiwale, przeglądy i konkursy. Poza pracą kuratorską i krytyką artystyczną, zajmuje się również malarstwem, fotografią i rzeźbą.