Artysta fotografik, członek Okręgu Warszawskiego ZPAF, Stefan Bałuk ps. Starba - kończy 100 lat!
Generał brygady Stefan Bałuk jest jednym z czterech ostatnich żyjących Cichociemnych.
Wszystkiego najlepszego, Panie Generale! Dziękujemy za wolność, za Pańską odwagę!
Życiorys Generała mógłby być podstawą scenariusza filmu sensacyjnego - począwszy od pierwszych dni wojny, drogę przez Lwów, Rumunię, Francję do Anglii, gdzie był w szkole wywiadu i dywersji w Glasgow, desant spadochronowy do Polski w kwietniu 1944 roku, działalność konspiracyjną w AK przed wybuchem Powstania, uczestnictwo w Powstaniu Warszawskim na Woli, w Sródmieściu i na Starym Mieście, ucieczki z internowania w oflagu Gross-Born, do którego trafił po upadku Powstania Warszawskiego, działalności konspiracyjnej po powrocie do Polski, aż do aresztowania przez UB za przynależność do AK. W dowód uznania za przeniesienie w czasie Powstania kanałami ze Starówki do Śródmieścia meldunków dla gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. Wojenna działalność Generała Stefana Bałuka związana była nierozerwalnie z fotografowaniem - dokumentował życie w okupowanej Warszawie oraz niemieckie pozycje tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego, jak i wszystko, co działo się podczas Powstania. Po wojnie, od 1950 roku pracował jako fotograf w Centralnej Agencji Fotograficznej. Jest autorem licznych wystaw i albumów fotograficznych.
Bardzo ciekawie sylwetka Generała Stefana Bałuka została przedstawiona w książce Hanny Gizy "Artyści mówią. Wywiady z mistrzami fotografii". Fragment wywiadu można przeczytać na stronie wydawcy.
O tym doniosłym jubileuszu informują wszystkie media a Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało specjalną kartkę z podziękowaniami, które można przesłać jubilatowi.