Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, Pałac przy ul. Parkowej 1
Współorganizator: Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski
Wernisaż w piątek 4 lipca o godz. 18:00, ekspozycja do 31 lipca 2014
Kurator: Katarzyna Łata-Wrona. Koncert, wcześniej sesje pokazów multimedialnych
Wernisaż uświetni koncert:
Aleksandra Szafir-Makowska, sopran, Magdalena Spytek-Stankiewicz, mezzosopran, akompaniament: Katarzyna Rzeszutek.
O autorze wystawy:
Jacques Rouquette jest fotografem eklektycznym, twórcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Fotograficznego w Dol de Bretagne oraz w Festiwalu w Nimes (Francja), animatorem kultury i autorem warsztatów fotograficznych. „Jarou” fotografuje od 12 roku życia i wciąż doskonali swój warsztat, wzbogacając swoją fotograficzną wizję świata poprzez otwarcie na spotkania i pracę z innymi fotografami, m.in. Gilles Kervella (nagroda Niepce), Pierre le Gall (nagroda Niepce), Franck Levey (uznany francuski portrecista), Giorgio Skory (Szwajcaria), Lucien Clergue (Arles), Alain Desvergnes (Arles) i licznym gronem fotografów francuskich i zagranicznych (m. in. z Polski, Litwy, Portugalii…).
Swoje „spojrzenie fotograficzne” wzbogaca także pod wpływem lektur. Jedna z nich - „Filozofia corridy” Francis’a Wolff’a, szefa katedry filozofii Szkoły Wyższej w Paryżu wpłynęła szczególnie na jego prace z serii prezentowanej w nakielskiej galerii.
Tego samego dnia od godziny 10:00 do 13:00 i od 15:00 do 18:00, w tym samym miejscu,
odbędą się dwie otwarte dla publiczności sesje pokazów multimedialnych nieformalnego Międzynarodowego Klubu Fotografii "Inter Nos", którego współzałożycielem i pomysłodawcą jest Jacques Rouquette. Swoje prace zaprezentuje niemal dwudziestu autorów, m.in. z Francji, Portugalii, Czarnogóry i Polski.
O Inter Nos:
"Między nami. Paradoksalnie wszystko, co ważne w fotografii jest obecne poza materialnym obrazem.
Tkwi w naszym umyśle pełne pojęć, doświadczeń i emocji. Wspomnienia ludzi bliskich i dalekich pulsują w nas, jak perfekcyjny srebrny obraz na miedzianej płytce dagerotypu. Chcemy pamiętać jak najlepiej. Pamięć stanowi o nas, my stanowimy o pamięci. Sięgamy po aparat fotograficzny, podzielając zaskoczenie Talbota, by dzielić się tym, co posiadamy. Wspierając się bogactwem czasu przeszłego tworzymy ślady. Bojąc się nicości, szczerze, aż do bólu, po wielokroć. Publicznie, w cztery oczy."
tekst: Józef Wolny