Piotr Dzięciołowski: „fotografował Przemek Wierzchowski”
Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych
Stacja Muranów, ul. Andersa 13, Warszawa
Spotkanie w sobotę 2 marca 2024 o godz. 15:00
Dlaczego o Przemku?
Pytają mnie, skąd pomysł na tę książkę, a ja zastanawiam się, czemu tak późno ją napisałem. Znamy się z „moim” bohaterem kilkadziesiąt lat. Jesteśmy fotoreporterami, fascynują nas zdjęcia czarno-białe, mamy bardzo podobne, jeśli nie takie samo, podejście do fotografii prasowej, identyczne wykształcenie wyższe (pedagogika), zbliżone poglądy, nie wyobrażamy sobie życia bez zwierząt, obaj boimy się latać samolotami…
Przemek widzi to, czego nie widzą inni. Nie rozstaje się z aparatem.
O takich postaciach, ich zawodowej filozofii warto i powinno się mówić. Coraz mniej bowiem rasowych Fotoreporterów przez duże „F”, coraz więcej fotografów przez małe „f”.
Piotr Dzięciołowski
Przemek Wierzchowski od lat pracuje jako fotoreporter dla różnych agencji fotograficznych, gazet i czasopism, obecnie dla Gazety Wyborczej. Ma na swoim koncie m.in. I miejsce w kat. Wydarzenia w konkursie BZWBK Press Foto 2017, nagrodę w konkursie Polskiej Fotografii Prasowej, wyróżnienie w Wielkim Konkursie Fotografii National Geographic, czy w Konkursie Fotografii Profesjonalnej FUJIFILM. Wspólnie z Taidą Tarabułą zdobył II miejsce w kat. Self-Portrait w IPA 2016 oraz brązowy medal w TIFA 2016 za cykl „Polish couple”.
Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików w Okręgu Warszawskim. Prowadził zajęcia z fotografii m.in w Pałacu Młodzieży w Warszawie, w szkole fotografii TAIDA i w Akademii Nikona.
Więcej na stronie autorskiej i na Facebooku.
Piotr Dzięciołowski to fotoreporter, dziennikarz, autor książek. Pochodzi ze znanej warszawskiej rodzinny dziennikarzy. Kilka dekad zajmował się fotografią polityczną, dziś fotografuje przede wszystkim konie i ludzi sztuki. Ma na koncie nagrody, wyróżnienia oraz nominacje. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył też w kilkudziesięciu zbiorowych. Napisał kilkanaście książek, wśród nich: Jur – o łączniczce Armii Krajowej; Nie był malarzem koni – o profesorze Ludwiku Maciągu; Wielki koniuszy polskiego filmu – o Tomaszu Biernawskim, specjaliście od filmowych koni, kostiumów, scen batalistycznych; moje FOTOMIGAWKI z prl… (album składający się z blisko 400 zdjęć i bogatych opisów). Również fotografii poświęcił swoją najnowszą książkę fotografował Przemek Wierzchowski.
O fotografii koni Dzięciołowskiego powstał album autorstwa artystki Ewy Jaworskiej Między czernią a bielą. Fotografie koni Piotra Dzięciołowskiego.