Prezentacja pracy doktorskiej Marceli Paniak
Galeria Wspólna, ul. Batorego 1/3, Bydgoszcz
Wernisaż w czwartek 14 września o godz. 19:00, ekspozycja do 6 października 2023
w ramach 9. Vintage Photo Festival, 15-24 września 2023
Prezentacja pracy doktorskiej absolwentki Szkoły Filmowej w Łodzi - życiowy projekt o tożsamości fotografii rodzinnej i swojej własnej, podczas którego autorka zmieniła swoje imię i nazwisko w urzędowy oficjalny sposób. Oficjalna prezentacja pracy podczas IX. edycji Vintage Photo Festival - Międzynarodowego Festiwalu Miłośników Fotografii Analogowej w Bydgoszczy (15-24 września 2023).
Rodzina, której główną bohaterką jest Marcela Paniak, nie jest zwyczajna.
Choć portrety prezentują zwyczajne wizerunki spokrewnionych sobie osób, to jednak wszystkie stanowią współczesny punkt widzenia autorki. Poprzez wykorzystanie różnych sposobów pracy z fotografią sama wciela się we wszystkie postacie, aby zwrócić uwagę na zmieniającą się na przestrzeni wieków rolę fotografii rodzinnej – zwłaszcza w kontekście prawdy i fałszu podczas prezentowania swojej osoby. Oba te aspekty obecne są przez cały czas istnienia fotografii. Również teraz, żyjąc w internetowym społeczeństwie komunikującym się głównie obrazami, istotne jest to, co właściwie tworzy naszą tożsamość indywidualną i zbiorową.
Marcela Paniak
Doktor sztuki i absolwentka Fotografii
w Szkole Filmowej w Łodzi.
Autorka projektów fotograficznych i okołofotograficznych poruszających głównie takie tematy jak tożsamość, wizerunek, autorstwo oraz fotografia sama w sobie. Członkini Związku Polskich Artystów Fotografików od dziesięciu lat, aktualnie w Okręgu Warszawskim.
Zajmuje się fotografią marginalizowaną – w szczególności tematem fotografii rodzinnej. Jej doktorat „Fotografie rodziny Paniak”, w ramach którego eksperymentuje z portretowaniem swojej własnej osoby pod zmienionym imieniem i nazwiskiem, stanowi komentarz wobec powszechnych zastosowań historycznej i współczesnej fotografii wśród różnych grup społecznych. Balansując na granicy prawdy i fałszu, łączy twórczość ze swoim życiem prywatnym, aby w końcu oficjalnie zmienić swoje imię i nazwisko na to, którego zawsze używa w swoich autorskich projektach. Zawodowo swoje doświadczenia zdobywała jako archiwistka w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym w Warszawie, nie rezygnując również z działalności w archiwach społecznych. Współuczestniczy w wielu działaniach archiwalnych, m.in. prowadząc warsztaty o fotografii archiwalnej dla różnych grup profesjonalnych i nieprofesjonalnych fotografów.
Jej fotograficzna twórczość łącząca w sobie elementy profesjonalnego, artystycznego i naukowego oraz społecznego punktu widzenia była prezentowana w wielu galeriach w Polsce oraz za granicą, głównie w Paryżu, i została doceniona m.in. podczas konkursu organizowanego w ramach Les Rencontres d’Arles we Francji.
Wernisaż w Galerii Wspólnej, fot. Zuzanna Straszewska. Cała relacja na Facebooku...