Organizator: Foto Open’er - Mieczysław Wielomski
Katowice - Nikiszowiec: od 20 do 22 marca 2015, zgłoszenia do końca lutego.
Zamieszczamy informację otrzymaną od organizatora.
W marcu - od 20 do 22 - spotykamy się na Górnym Śląsku, Katowicach; w najsławniejszej dzielnicy miasta – Nikiszu, jedynym takim osiedlu robotniczym na świecie! Dopiero w 2011 roku ten unikatowy zespół urbanistyczno-architektoniczny został uznany za pomnik historii.
To ponad stuletnie osiedle dla pracowników kopalni „Giesche” zaprojektowane zostało przez słynnych architektów niemieckich Emila i Georga Zillmannów. Nikiszowiec był świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń historycznych, ale przede wszystkim domem dla kilku pokoleń Ślązaków.
Dzisiaj to na szczęście nie turystyczny deptak, skansen dawnej świetności, ale miejsce, w którym wciąż toczy się normalne życie, aczkolwiek przeplatane wieloma wydarzeniami artystycznymi.
Nikisz inspirował filmowców; tutaj powstawały filmy Kazimierza Kutza, Lecha Majewskiego, Radosława Piwowarskiego i Janusza Kidawy - Błońskiego. Ostatnio powstał film „W oparach Nikisza” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu 48 HFP, pokazany będzie także na festiwalu w Cannes.
Na Nikiszu działa od 1946 roku słynna grupa malarzy nurtu brut art „Grupa Janowska” z jej legendarnymi członkami – Teofilem Ociepką, Erwinem Sówką, Ewaldem Gawlikiem i Pawłem Wróble, aby wspomnieć najsłynniejsze nazwiska.
Nie chcemy jednak zamienić naszego pleneru w podróż sentymentalną i spotkanie z legendą. Będziemy w sercu Śląska – ziemi tragicznej. Kto bywa tutaj wie, kto przyjedzie fotografować Śląsk po raz pierwszy, nie będzie miał wątpliwości. Niedawno zmarły muzyka Śląskiej Grupy Bluesowej, Jan „Kyks” Skrzek powiedział: „O mój Śląsku, umierasz mi w biały dzień”.
Co zobaczymy i sfotografujemy w tym miejscu?
• słynny Balkan Express,
• fabrykę porcelany Giesche,
• nieczynną hutę Uthemann,
• neobarokowy kościół Św. Anny,
• rynek Nikiszowca z przyległymi uliczkami, z unikalnymi portalami
(żaden się nie powtórzył na terenie całej dzielnicy!)
• typowe mieszkanie robotnicze z lat trzydziestych XX wieku oraz Magiel.
• będziemy także gośćmi w galerii słynnej „Grupy Janowskiej”.
Uwaga! Uwaga!
Ekskluzywnie dla uczestników pleneru będzie możliwość sfotografowania Nikiszowca z lotu ptaka.
Po wszystkich tych miejscach oprowadzi nas Zdzisław Majerczyk – górnik, emerytowany sztygar z 30 letnim stażem pracy pod ziemią, wytrawny przewodnik, człowiek wielu talentów; artysta – bluesman i malarz (Grupa Janowska!), gawędziarz, obieżyświat, cyklista, rodowity nikiszowianin, jednym słowem człowiek wielu pasji i talentów.
Po tych fascynujących fotograficznych eskapadach odpoczniemy w Cafe Byfyj u Michalskiej oraz Galerii Riksza Pub - knajpie (z wodzionką czy pajdą z tustym), antykwariacie i rupieciarni w jednym, zbiorem osobliwości, z którego korzystali filmowcy z kraju i zza granicy.
Wieczorem niestety także nie będzie wytchnienia. Czekają na was:
• Gawędy o fotografii śląskiej (fotografii ojczystej),
• Nikiszowiec w najsłynniejszych dziełach filmowych,
• Warsztaty z obróbki cyfrowej zdjęć, w tym technikach specjalnych
• Wznoszenie toastów za sztukę.
Naszym domem i miejscem spotkań będzie dwugwiazdkowy hotel na Nikiszu, z pokojami 2 osobowymi z łazienkami, TV sat, wi-fi i restauracją.
Zgłoszenia przyjmujemy do końca lutego e mailowo: wielom@poczta.fm
lub wstępnie telefonicznie 602 459 867.
Pełna informacja: http://fotoopener.pl