Galeria ZPAF / zpafgallery, ul. św. Tomasza 24, Kraków. Organizator: Okręg Krakowski ZPAF
Partner: Aladyn Wyroby Mosiężne. Kuratorzy galerii: Maciej Plewiński, Danuta Węgiel
Wernisaż w środę 29 października o godz. 18:30, ekspozycja do 29 listopada 2025
Galeria czynna od środy do piątku w godz. 14:00 – 18:00, w soboty 12:00 – 16:00
Mityczna Patagonia, Kres Świata, Fin del Mundo przyciąga i kusi zahartowanych podróżników, dla których atrakcją są trudne, a czasem ekstremalne wyzwania. Jarosław Mudyn jest jednym z nich.
Im dalej na północ czy południe, im wyżej, im mocniej wieje - tym lepiej. Świat się jawi dziki i nieokiełznany, pierwotny i piękny. Wtedy warto wyjąć aparat i fotografować.
Spalone lasy Patagonii, kilkusetletnie drzewa poskręcane przez wiatry, strawione przez ogień, wysmagane przez deszcze srebrzą się w szarym pejzażu. Jarosław uznał, że fotograficzna relacja z tych miejsc to za mało by oddać ducha tego przejmującego cmentarzyska. Przetworzył swoje zdjęcia w tajemnicze maski, ni to czaszki, ni mandale – twarze Duchów Patagonii. Wieje od tych obrazów chłodem i grozą.
Może dobrze jest zobaczyć takie obrazy w naszym zagonionym, wygodnie urządzonym i przegrzanym świecie, zadumać się dokąd to wszystko tak pędzi i po co?
Maciej Plewiński
Fotografie z cyklu „Duchy Patagonii”, których autorem jest Jarosław Mudyn powstały w 2023 roku, kiedy artysta dotarł do jednego z najbardziej odległych i dzikich zakątków Ameryki Południowej - Patagonii. Ten rozległy obszar to kraina pierwotnych lasów, majestatycznych gór, lodowców i bezkresnych przestrzeni, wciąż w dużej mierze nietknięta przez cywilizację. Choć niewielu turystów zapuszcza się w te rejony, to właśnie nieostrożność jednego z nich, prawie dwie dekady temu, doprowadziła do katastrofalnego pożaru, który strawił znaczną część endemicznej przyrody. Wiele z tych ekosystemów, ze względu na zmieniające się warunki klimatyczne i presję cywilizacyjną, nie da się już odtworzyć.
Cykl „Duchy Patagonii” to głęboko przemyślana, artystyczna próba uchwycenia tego, co niewidzialne - duchowego wymiaru natury, jej pamięci i traumy. Jarosław Mudyn, wychodząc od realistycznego zapisu, stopniowo przekształca obraz w metaforę, w wizualne pytanie o kondycję świata. Głównymi bohaterami jego opowieści są drzewa - spalone, zmumifikowane przez ogień, pozbawione liści, bielejące jak kości zwierząt, ale wciąż obecne. Artysta poddaje fotografie drzew przetworzeniu i niejako wydobywa z pierwotnej fotografii surową strukturę obrazu. Odkrywając tym samym wewnętrzną siłę roślin, ukrytą w przeszłości witalność, która mimo zniszczenia wciąż rezonuje.
W procesie twórczym autor sięga głębiej, jego fotografie odsłaniają warstwy rzeczywistości, które wcześniej pozostawały poza bezpośrednią percepcją. Przetworzone obrazy drzew zostają zestawione z ich odbiciami, tworząc formy przypominające ludzkie twarze. Te „twarze natury” - czasem groźne, czasem zdziwione - wyłaniają się z czerni, jakby spoglądały na nas z innego wymiaru. Są jak duchy, które wydają się pytać: dokąd zmierzamy? Czy w naszym doczesnej obojętności na Przyrodę i pogoni za zyskiem nie zatraciliśmy czegoś fundamentalnego? Czy nie zmierzamy ku pustce?
Czarno-białe fotografie Jarosława Mudyna mają własną dramaturgię. Ich ekspresja balansuje między pięknem a grozą, fascynacją a przerażeniem - jakby zatrzymały się w napięciu między fascinans a tremendum. Ukazują zmienność i ulotność struktur rzeczywistości, a jednocześnie odsłaniają to,
co ukryte - warstwy nieoczywiste, wydobyte ku widzialności prowadzą ku głębszemu porządkowi świata.
Fotografie z cyklu „Duchy Patagonii” są nie tylko wizualnie atrakcyjne - są też głęboko poruszające. Ich estetyka, choć piękna, niesie w sobie niepokój. Zadają pytania, na które nie ma prostych odpowiedzi.
Danuta Węgiel
Jarosław Mudyn
Urodzony w 1969 roku w Miechowie, w 1990 roku ukończył Technikum Mechaniczne w Krakowie.
Od 1994 roku jest związany zawodowo z firmą Aladyn - Wyroby Mosiężne w Krakowie, gdzie od dwudziestu lat zajmuje się projektowaniem i nadzorem nad produkcją wyrobów z metali kolorowych. Realizacje jego projektów można odnaleźć w katedrze na Wawelu, obiektach Uniwersytetu Jagiellońskiego, Bibliotece Jagiellońskiej, Willi Decjusza, katedrach w Pradze, Sztokholmie i Oslo oraz w wielu innych miejscach użyteczności publicznej i mieszkaniach prywatnych w kraju i na świecie.
W 2016 roku ukończył studia w Krakowskiej Szkole Artystycznej na Wydziale Fotografii Kreatywnej. Na płaszczyźnie społecznej działa w Stowarzyszeniu Przyjaciół Sztuki w Miechowie, które realizuje wiele ciekawych projektów.
W obszarze jego zainteresowań znajduje się szeroko pojęta sztuka przełomu XIX i XX wieku. Obok sztuki największą pasją są podróże – odwiedził blisko 60 państw Europy, Azji, Afryki, Ameryki Środkowej i Południowej, które utrwala na swoich fotografiach. Jego prace publikowane były w książkach, magazynach oraz portalach internetowych. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików w Okręgu Krakowskim.
Wystawy indywidualne:
• „Z pobytu na dachu świata” – prezentacja multimedialna,
Dom Pracy Twórczej im. Stefana Żechowskiego BWA „U Jaksy” w Miechowie (29.03.2014)
• „Utracone Królestwo” – Galeria Rio w Krakowie (03.12.2015)
• „Pragnienie i Światło” – wystawa dyplomowa, Klub Konfederacka 4 w Krakowie (30.05.2016)
• „Islandia – Kraina Żywiołów” – BWA „U Jaksy” w Miechowie (15.02.2019)
• „Islandia – Kraina Żywiołów” – Ośrodek Kultury w Miliczu (20.09.2019)
• „W cieniu Karakorum” – Piwnica pod Baranami w Krakowie (01.12.2022)
• „W cieniu szczytów Karakorum” – Fundacja im. Władysława Żeleńskiego
„Dwór w Jabłoniowym Sadzie” w Grzymałowie (23.09.2023)
• „W cieniu szczytów Karakorum” – spotkanie autorskie,
Dom Pracy Twórczej im. Stefana Żechowskiego BWA „U Jaksy” w Miechowie (12.12.2024)
• „Duchy Patagonii – Entropia” – ZPAF Gallery w Krakowie (29.10.2025)
Wystawy zbiorowe:
• „Świętokrzyski, zakopiański Żeromski” – Stara Galeria ZPAF w Warszawie (27.02.2025)
• „Sposoby widzenia” – BWA „U Jaksy” w Miechowie (26.06.2025)
• „Przestrzeń wewnętrzna” – ZPAF Gallery w Krakowie (04.04.2025)
Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Wernisaż wystawy z udziałem autora....
