Autorki cyklu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Organizatorzy: "Wszyscy jesteśmy fotografami", barStudio. Sponsor Główny: Za Grolsch Kultury
Warszawa - Plac Defilad, Kraków - Forum Przestrzenie, ul. Marii Konopnickiej 28,
Katowice - Bar Galop, ul. Kościuszki 73, Poznań - Brzeg Wschodni, ul. Wioślarska 74
KINO LETNIE VOL. 1 w ramach Wszyscy jesteśmy fotografami – to cykl pokazów filmowych skierowany do miłośników fotografii. Cykl ten jest częścią projektu Wszyscy jesteśmy fotografami który został pomyślany jako przyjazny przewodnik po świecie współczesnego obrazu fotograficznego i jest zachętą do uważnego, krytycznego przyjrzenia się fotografii.
W ramach pierwszej edycji Kina Letniego zostaną pokazane cztery filmy: „Watermark“ Jennifer Baichwal i Edwarda Burtynsky’ego, „Get The Picture“ Cathy Pearson, „Dans un océan d'images“ Helen Doyle oraz „A Film About With Anders Petersen” JH Engströma.
Tym razem głos zostanie oddany ważnym postaciom ze światowej fotografii. Program został podzielony na dwa bloki. Na pierwszy składają się filmy wykonane przez fotografów (Burtynsky, Engström).
Na drugi, realizacje poświęcone ogólnie fotografii - jej historii oraz problemom współczesnym.
Pokazy odbędą się w czterech miastach: Warszawie, Krakowie, Katowicach i Poznaniu.
Filmy będą wyświetlane z polskimi napisami, wstęp wolny.
Informacje o filmach i program pokazów – Kino Letnie vol. 1 - Wszyscy jesteśmy fotografami:
2.06.2015 o godz. 21:30 na Placu Defilad w Warszawie
11.06.2015, godz. 21:30 FORUM Przestrzenie, ul. Marii Konopnickiej 28 - Kraków
25.06.2015, godz. 21:30 BRZEG Wschodni, ul. Wioślarska 74 - Poznań
30.07.2015, godz. 21:30 bar GALOP, ul. Kościuszki 873 - Katowice
„Watermark“
Każda istota na Ziemi potrzebuje do życia wody. Także my, ludzie, jesteśmy od niej zależni i codziennie korzystamy z jej dobrodziejstw. Film, którego współautorem jest wybitny kanadyjski fotograf Edward Burtynsky, przedstawia historie z różnych stron świata ilustrujące nasze relacje z wodą. Uczestniczymy w zawodach surfingowych U.S. Open na plaży Huntington oraz święcie Kumbhamela w Allahabadzie, gdzie na brzegu Gangesu trzydzieści milionów ludzi zebrało się na rytualne kąpiele. Rozmawiamy z naukowcami badającymi lody Grenlandii za pomocą dwukilometrowych odwiertów, błąkamy się po dziewiczych rozlewiskach północnej Kolumbii Brytyjskiej i wyschniętym ujściu rzeki Kolorado do oceanu. Odwiedzamy Xiluodu, jedną z największych hydroelektrowni świata i garbarnie skór w Dhaka w Bangladeszu. Nakręcony w zapierającym dech w piersiach formacie 5K film przedstawia z różnych perspektyw złożone znaczenie wody na naszym globie. Zarówno jako czynnika kształtującego środowisko naturalne, jak i nasze codzienne życie.
Tytuł oryginalny: Watermark
Kraj: Kanada
Rok produkcji: 2013
Reżyseria: Jennifer Baichwal i Edward Burtynsky
Produkcja: Sixth Wave Productions Inc.
Czas trwania: 90 minut
6.07.2015, godz. 21:30 Plac Defilad, Pl. Defilad 1 - Warszawa
9.07.2015, godz. 21:30 FORUM Przestrzenie, ul. Marii Konopnickiej 28 - Kraków
16.07.2015, godz. 21:30 bar GALOP, ul. Kościuszki 873 - Katowice
23.07.2015, godz. 21:30 BRZEG Wschodni, ul. Wioślarska 74 - Poznań
„Get The Picture“
John G. Morris jest legendą w świecie fotografii prasowej. W czasach II wojny światowej pracował jako fotoedytor dla magazynu “Life”. Później związany z agencją Magnum i dziennikiem “The New York Times”. Był świadkiem powstawania i publikacji wielu słynnych fotografii, m.in. dokumentujących lądowanie w Normandii, wojny domowej w Hiszpanii, czy wojny w Wietnamie. W filmie spotykamy 95-letniego Johna G. Morrisa, który mieszka w Paryżu i z niewykłą energią wspomina historie powstawania ikonicznych zdjęć. Dotyka również tematów związanych z fotografią wojenną oraz wpływem publikowanych fotografii na społeczeństwo.
Tytuł oryginalny: Get The Picture
Kraj: Irlandia
Rok produkcji: 2012
Reżyseria: Cathy Pearson
Produkcja: Ferndale Films
Występują: John G Morris, Mark Riboud, Martine Franck, Don McCulin, Yann Arthus Bertrand, Paolo Pellegrin.
Czas trwania: 75 minut
6.08.2015, godz. 21:30 Plac Defilad, Pl. Defilad 1 - Warszawa
13.08.2015, godz. 21:30 FORUM Przestrzenie, ul. Marii Konopnickiej 28 - Kraków
20.08.2015, godz. 21:30 bar GALOP, ul. Kościuszki 873 - Katowice
27.08.2015, godz. 21:30 BRZEG Wschodni, ul. Wioślarska 74 - Poznań
„Dans un océan d'images“
Codziennie jesteśmy bombardowani tysiącami zdjęć. Czy nadal jesteśmy w stanie naprawdę je zobaczyć? Czy nadal działają na nas obrazy wojny i jej skutków? Helen Doyle zabiera nas na wyprawę w poszukiwaniu znaczenia fotografii, przedstawiając różnorodny zbiór obrazów, które szokują i wzruszają. Autorka prezentuje twórców, którzy starają się znaleźć nowe środki wyrazu na opisanie współczesnego świata. Zobaczymy poetyckie zdjęcia z Afganistanu Lany Šlezić, wstrząsające kadry z Azji Philipa Blenkinsopa, monumentalne instalacje Alfredo Jaara, miniaturowe rekonstrukcje wojenne Paolo Ventury, dokumentacje konfliktów zbrojnych Stanleya Greene’a i Geerta van Kesterena. Podążymy za Letizią Battaglią na Sycylię, Nadią Benchallal do Algierii, Bertandem Carrière na plaże Normandii oraz Serem Phousera Ingiem do Kambodży. To film dla tych, którzy codziennie wykonują dziesiątki zdjęć telefonami komórkowymi. Dla tych, którzy chcą zrozumieć zmieniającą się rzeczywistość i prace artystów, starających się tę rzeczywistość opisać.
Tytuł oryginalny: Dans un océan d'images (Frameworks. Images of a Changing World)
Kraj: Kanada
Rok produkcji: 2013
Reżyseria: Helen Doyle
Produkcja: InformAction
Występują: Letitzia Battaglia, Nadia Benchallal, Philip Blenkinsop, Bertrand Carrière, Stanley Greene, Alfredo Jaar, Geert van Kesteren, Sera Phousera Ing, Lana Šlezić, Paolo Ventura.
Czas trwania: 90 minut
3.09.2015, godz. 21:30 Plac Defilad, Pl. Defilad 1 - Warszawa
10.09.2015, godz. 21:30 FORUM Przestrzenie, ul. Marii Konopnickiej 28 - Kraków
17.09.2015, godz. 21:30 bar GALOP, ul. Kościuszki 873 - Katowice
24.09.2015, godz. 21:30 BRZEG Wschodni, ul. Wioślarska 74 - Poznań
„A Film About With Anders Petersen“
Film jest osobistą opowieścią fotografa o fotografie. JH Engström prezentuje Andersa Petersena, wybitnego szwedzkiego artystę, swego mentora i przyjaciela. Wyrazisty styl Petersena, znany m.in. z takich książek jak “Café Lemitz”, wpłynął na pokolenia fotografów. Jego umiejętność opowiadania o intymnych relacjach ludzi z różnych środowisk zdobyła mu uznanie na całym świecie. Film jest niezwykłą okazją, aby poznać zarówno drogę twórczą Petersena, jak i jego prywatne życie. Jego emocje, marzenia i słabości, z którymi wielu z nas może się identyfikować. Obraz jest bogato ilustrowany przykładami z dorobku artysty, dzięki czemu możemy prześledzić, jak jego twórczość ewoluowała przez lata. Bliska więź reżysera z bohaterem zaowocowała stworzeniem głębokiego i przejmującego portretu Andersa Petersena.
Tytuł oryginalny: A Film About With Anders Petersen
Kraj: Szwecja
Rok produkcji: 2006
Reżyseria: JH Engström Produkcja: JH Engström
Czas trwania: 52 minuty
Więcej informacji na facebooku i blogu projektu.