Jeleniogórska Szkoła Fotografii 1989-2024. Edycja 2024
Galeria Fotoforum w Dreźnie, Neustadter Markt 12
Wernisaż 29 listopada o godz. 18:00, ekspozycja do 25 stycznia 2025
Kuratorka: Joanna Mielech, koordynatorzy strony niemieckiej: Tomasz Lewandowski, Georg Knobloch
30 listopada o godz. 16:00 spotkanie poświęcone Jeleniogórskiej Szkole Fotografii
Organizator wystawy: Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze
Współorganizator ze strony niemieckiej: Forum fur Zeitgenossische Fotografie Dresden
Artyści biorący udział w wystawie: Adam Bencal, Jaroslav Benes, Jerzy Chaberek, Monika Cichoszewska, Paulina Ćwiek, Sławoj Dubiel, Marek Gardulski, Maciej Herman, Jacek Jaśko, Eugeniusz Józefowski, Ryszard Karczmarski, Marcin Kiełbiewski, Grzegorz Kukla, Andrzej Jerzy Lech, Adam Lesisz, Marek Liksztet, Marcin Masiewicz, Jurgen Matschie, Jacek Michalak, Tomasz Michałowski, Tomasz Mielech, Janusz Moniatowicz, Halina Morcinek, Dorota Mościbrodzka, Mariusz Mykicki, Krzysztof Niewiadomski, Marek Noniewicz, Marek Poźniak, Edward Pruchnicki, Tomasz Sidor, Wojciech Sternak, Rafał Swosiński, Marek Szyryk, Waldemar Śliwczyński, Jacek Ślusarczyk, Tomasz Walczak, Jan Zawadzki, Petr Zinke, Tadeusz Żaczek.
Kontakty. Szkoła Jeleniogórska w Polsce 1986-2024. Czas natury,
jest przygotowaną przez Galerię Biura Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze prezentacją najnowszej edycji „Kontaktów”, jako projektu, który w niezmienionej formule istnieje od lat 80. XX wieku.
Pierwsze edycje „Kontaktów” organizowane były przez galerię „Pustą” w Katowicach. Od samego początku ich celem było propagowanie idei fotografii stykowej, czyli procesu polegającego na wykonaniu w ciemni odbitki bezpośrednio, kontaktowo, z negatywu na papierze fotograficznym bez powiększania i kadrowania. Premiera tegorocznej odsłony cyklu „Kontakty” odbywa się w przestrzeni stowarzyszenia Fotoforum Dresden. Jest to trzecia już edycja reaktywowana i organizowana przez BWA w Jeleniej Górze od 2019 roku. Dodatkowo wystawa w Dreźnie przybliża publiczności tzw. „jeleniogórską szkołę fotografii”, z którą cykl wystaw ,,Kontakty” jest nierozłącznie związany. Jest to jeden z bardziej interesujących nurtów współczesnej polskiej fotografii, który w polskiej krytyce artystycznej jest synonimem powrotu do źródeł fotografii i tradycyjnego rzemiosła fotograficznego, bez jakichkolwiek ingerencji i manipulacji cyfrowych. Tzw. jeleniogórska szkoła fotografii jest w Polsce od lat kojarzona z tradycyjną, czarno-białą fotografią klasyczną. Swoją nazwę zawdzięcza środowisku skupionemu wokół nieżyjących już Ewy Andrzejewskiej i Wojciecha Zawadzkiego i prowadzonej przez nich w Jeleniej Górze u podnóża Karkonoszy na Dolnym Śląsku galerii „Korytarz”. Należy przy tym zaznaczyć, że Wojciech Zawadzki nie stworzył teoretycznego programu dla idei, które z czasem zaczęto utożsamiać z ,,jeleniogórską szkołą fotografii”.
Od lat 80. XX wieku u podnóża Karkonoszy odbywały się liczne plenery i wystawy klasycznej fotografii czarno-białej, w których brało udział wielu znanych przedstawicieli sceny fotografii artystycznej i dokumentalnej. Jelenia Góra stała się tym samym miejscem intensywnej działalności twórczej i wymiany doświadczeń z dziedziny fotografii o zasięgu ogólnopolskim. To w ramach koncentracji tych działań rozwinęła się ta niezwykła we współczesnym świecie formuła fotografii klasycznej, która stała się programem środowiska związanego z Jelenią Górą.
Na wystawie w Fotoforum Dresden można zobaczyć historyczne fotografie nieżyjących już mistrzów i nestorów ,,Szkoły Jeleniogórskiej”: Ewy Andrzejewskiej i Wojciecha Zawadzkiego, oraz artystów, dla których czarno-biała, wielkoformatowa fotografia jest głównym lub istotnym środkiem artystycznego wyrazu. Poza uznanymi fotografkami i fotografami związanymi ze środowiskiem jeleniogórskim, zobaczymy również młode twórczynie i twórców. Część z nich jest absolwentkami i absolwentami „Jeleniogórskiej Szkoły Fotografii”, czyli studium fotografii założonego w 1996 r. przez Wojciecha Zawadzkiego i istniejącego do dziś przy Jeleniogórskim Centrum Kultury w Jeleniej Górze prowadzonego po smierci W. Zawadzkiego i E. Andrzejewskiej przez Tomasza Mielecha. Zobaczymy również reprezentantów środowisk czeskich i niemieckich. Do tych ostatnich należy m. in. fotograf dokumentalista z Budziszyna, Jürgen Matschie, który w latach 80. XX wieku kilkakrotnie brał udział w spotkaniach i plenerach organizowanych w okolicach Jeleniej Góry przez Wojciecha Zawadzkiego. Tegoroczna edycja „Kontaktów” pod tytułem „Czas natury” jest opowieścią o miejscu natury we współczesnym świecie. Głównym motywem wystawy jest drzewo, które symbolicznie współistnieje z człowiekiem, a jednocześnie jego egzystencja przekracza ludzką skalę czasu i przestrzeni.
Joanna Mielech, kuratorka wystawy (BWA Jelenia Góra)
i Tomasz Lewandowski, koordynator i współkurator (Fotoforum Drezno)
Ewa Andrzejewska (1959-2017)
urodziła się we Wrocławiu. Była absolwentką Wyższego Studium Fotografii w Warszawie. Od 1990 roku wspólnie z Wojciechem Zawadzkim pracowała w Jeleniogórskim Centrum Kultury. Razem organizowali „Jeleniogórskie Wszechnice Fotograficzne”, „Biennale Fotografii Górskiej”, a od 1996 r. Wyższe Studium Fotografii, później działające pod nazwą Jeleniogórska Szkoła Fotografii. Andrzejewska uczestniczyła w najważniejszych wystawach polskiej fotografii w kraju i za granicą m. in. „Biennale Fotografii Polskiej”, „Wokół Dekady – fotografia polska 1990-2000”, „Kontakty”, „Festiwal polskiej fotografii” w Bratysławie, „Polska fotografia w XX wieku”, „XX wiek w fotografii polskiej” w Tokio. Artystka była autorką wielu indywidualnych wystaw, m. in. w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, galerii „Foto-Medium-Art” we Wrocławiu. Od 1990 roku mieszkała w Jeleniej Górze.
Wojciech Zawadzki (1950-2017)
urodził się we Wrocławiu. Fotografią zajmował się od lat 1970. Wywarł duży wpływ na ukonstytuowanie się nurtu „fotografii elementarnej” oraz „fotografii czystej”. Ponad dwadzieścia pięć lat był kuratorem Galerii „Korytarz” przy Jeleniogórskim Centrum Kultury. Zawadzki wykładał fotografię w Wyższym Studium Fotografii w Warszawie, Zielonej Górze, Studium Fotografii „Kwadrat” we Wrocławiu. W 1996 r. założył Wyższe Studium Fotografii w Jeleniej Górze, późniejszą Jeleniogórską Szkołę Fotografii, gdzie także wykładał. Od 1986 roku organizował „Biennale Fotografii Górskiej” oraz „Jeleniogórską Wszechnicę Fotograficzną” przy Jeleniogórskim Centrum Kultury. Był autorem wielu wystaw indywidualnych – krajowych i zagranicznych, m. in. w galerii „Image” w Aarhus, galerii „Foto- Medium-Art” we Wrocławiu, „Małej Galerii Centrum Sztuki Współczesnej” w Warszawie, galerii „Pusta” w Katowicach, galerii „PF” w Poznaniu, galerii „B&B” w Bielsku Białej, galerii „BWA” w Jeleniej Górze. Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych m. in. „Biennale Fotografii Polskiej”, „Wokół dekady – fotografia polska 1990 – 2000”, „Kontakty”, „Znaki czasu”. W latach 1998-2008 zrealizował dwie duże wystawy indywidualne „Moja Ameryka” i „Olszewskiego 11”, które były prezentowane w najważniejszych galeriach w Polsce.
Od 1984 roku mieszkał w Jeleniej Górze.
Fotografie ze spotkania i wernisażu, zaczerpnięte z facebookowego profilu BWA w Jeleniej Górze