Marek Kucharczyk | Rozważania nad istotą czasu – rozważanie drugie
Mała Galeria Fotografii w Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Rynek 9
Wernisaż w piątek 12 lipca o godz. 18:00, ekspozycja do 9 sierpnia 2024
Kurator galerii: Jacek Szwic
Trzy słowa na określenie czasu, jakie pojawiają się w traktatach hellenistycznych myślicieli: chronos, kairos i aion, stały się kanwą dla moich rozważań nad istotą czasu. W pierwszym rozważaniu przedstawiłem aion jako czas, który jest zarówno rozciągły jak i skończony, obejmujący swym początkiem i końcem rozległą przestrzeń. W drugim rozważaniu wskazuję na chronos - czas linearny i pozornie obiektywny, a przede wszystkim koncentruję się na kairos - strukturze jednostkowej, indywidualnej obejmującej udział jednostek i zdarzeń. Kairos to dla mnie chwila - brama, w której spotykają się przeszłość i przyszłość. Przeszłość, która się dokonała i jest w sferze pamięci i ciągle nieokreślona przyszłość, która za chwilę stanie się przeszłością. To także szczególne chwile takie jak magiczny moment południa, w którym odpoczywający Zaratustra w traktacie Fryderyka Nietzschego staje poza czasem i może zobaczyć jego sens. Im bardziej zagłębiam się w poszukiwaniu istoty czasu, tym bliższe stają się dla mnie słowa św. Augustyna: „Czymże więc jest czas? Jeśli nikt mnie o to nie pyta, wiem. Jeśli pytającemu usiłuję wytłumaczyć, nie wiem.”
Marek Kucharczyk
Marek Kucharczyk – członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików (Okręg Lubelski). Biolog środowiskowy, doktor habilitowany nauk biologicznych, zawodowo związany z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (profesor uczelni). W jego działalności fotograficznej wyróżnić można dwa przeplatające się nurty. Fotografia przyrodnicza, w której istotna jest wierność przekazu, to pierwszy z nich - związany z wykształceniem i uprawianym zawodem. Drugi nurt - to poszukiwanie dróg wyrażania głębokich emocji, czy to poprzez wierny zapis rzeczywistości, filtrowany przez osobisty punkt widzenia, czy też balansowanie pomiędzy przedstawieniem a abstrakcją. W ostatnich pracach i działaniach inspiruje się dokonaniami Bauhausu i konstruktywistów, wcześniej – weryzmem, np. pracami grupy f/64.
Autor 21 wystaw indywidualnych, m. in. prezentowane kilkukrotnie „Kilka zbożnych zdjęć”, „Faktury, struktury i myśli ulotne”, „Powidoki” czy „Wieloświaty”. Brał udział w kilkunastu wystawach zbiorowych i plenerach fotograficznych. Kurator galerii „Pod Palmą” na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS (Akademicka 19, Lublin), organizator ponad 40 wystaw. Juror w konkursach fotograficznych.