Leica 6×7 Gallery Warszawa, Mysia 3, II piętro - we wtorek 5 marca 2019 o godz. 18:00
Atelier WIMAR, ul. Święty Marcin 75, Poznań - w czwartek 7 marca 2019 o godz. 17:00
Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”, ul. Szczepańska 1, Kraków - w piątek 8 marca o godz. 18:00
Teatr Mały Tychy, Plac Baczyńskiego 2 - sobotę 9 marca 2019 w godz. 17:00 - 19:00
Stary Ratusz w Gnieźnie - w czwartek 14 marca 2019 o godz. 17:00
„Biało-Czerwona” to wieloletni projekt społeczny dokumentalisty Marka Lapisa, który posługując się medium fotografii, opisuje jak w świadomości społeczeństwa funkcjonują barwy biała i czerwona. W czasach transformacji oraz burzliwych współczesnych przemian społecznych i politycznych barwy te nabierają szczególnego znaczenia w przestrzeni publicznej.
Zdjęcia składające się na publikację “Biało-Czerwona” pochodzące z około 200 wyjazdów na terenie całej Polski, dokumentują nie tylko oficjalne, przesycone patosem imprezy patriotyczne, lecz również przeróżne aspekty życia społecznego. Projekt powstawał między 2009, a 2017 rokiem i został zakończony wydaniem albumu pod tym samym tytułem.
Specjalne podziękowania należą się Związkowi Polskich Artystów Fotografików Okręgowi Wielkopolskiemu jako współwydawcy książki oraz Samorządowi Województwa Wielkopolskiego, który wsparł finansowo część prac związanych z opracowaniem graficznym druku i fotoedycją materiału do książki. fot. Krzysztof Ślachciak
Fotografie, koncepcja i koordynacja książki: Marek Lapis
Tekst i tłumaczenie: Alicja Kusiak - Browstein
Projekt książki i opakowania: Adrian Mirgos
Edycja zdjęć: Adrian Mirgos
Format książki: 157×235 mm, opakowania: 175x535 mm
Oprawa: twarda, hotstamping
Ilość stron: 104, ilość zdjęć: 90
Wydawnictwo: Marek Lapis i Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Wielkopolski
Druk i oprawa: Chromapress, Piaseczno
ISBN: 978-83-946324-5-8
Tekst nawiązujący dyskurs z materiałem wizualnym napisała Alicja Kusiak-Brownstein.
Adjunct Assistant Professor na Uniwersytecie Notre Dame, doktorantka na Wydziale Historycznym Uniwersytetu of Michigan w Ann Arbor (USA). Uzyskała magisterium na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się historią kobiet, płci kulturowej oraz historią historiografii i nacjonalizmu. Kliknij w obrazek poniżej by przeczytać:
Marek Lapis, gnieźnianin rocznik 1968, mieszka w Koziegłowach koło Poznania.
Członek Zarządu Okręgu Wielkopolskiego Związku Polskich Artystów Fotografików i Kolektywu Fotografów AFTERIMAGE. Absolwent Fotografii na Wydziale Sztuki Mediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W 2018 roku otrzymał od Starostwa Poznańskiego Nagrodę I stopnia za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, został odznaczony medalem Za Zasługi dla Fotografii Polskiej
w 100 rocznicę odzyskania niepodległości Polski.
Zajmuje się fotografią dokumentalną, reportażem i szeroko pojętą fotografią społeczną. Zwycięzca i finalista wielu konkursów m.in.: International Photography Awards Los Angeles, PX3 Prix de la Photographie Paris, Tokyo International Foto Awards, Grand Press Photo, Black & White Spider Awards Los Angeles, Monochrome Awards London, Leica Street Photo, BZ WBK PRESS FOTO, Monovision Awards London, Moscow International Foto Awards, Polski Konkurs Fotografii Sportowej, National Geographic Polska, Projekt Przetwórnia, Kreatywna Kultura. Uczestnik warsztatów: agencji Magnum Photos, oraz Ryszard Horowitz Workshop Art and Computers - Expanding Imagination.
Publikacje w większości polskich czasopism oraz tygodników opinii (Wprost, Polityka, Newsweek, Przekrój) oraz w mediach zagranicznych: Time, Focus, The Sunday Telegraph, Reuters, Le Figaro.
Prowadził zajęcia z fotografii w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, obecnie w Wielkopolskiej Szkole Fotografii. Wykładowca międzynarodowych warsztatów fotograficznych dla osób upośledzonych intelektualnie oraz pomysłodawca i twórca autorskiego programu warsztatów dla osób niesłyszących, które prowadzi w Towarzystwie Osób Niesłyszących w Poznaniu.
Do 1996 roku etatowy fotoreporter tygodnika WPROST, później praca we własnej Agencji Fotograficzno-Reklamowej ARTMEDIA. Od 2000 roku współpracuje z Polską Agencją Fotografów FORUM.
Oficjalny fotograf ONZ na Światowej Konferencji ONZ COP 14. W 2012 roku był autorem projektów fotograficznych, realizowanych na zamówienie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i Ministerstwa Zdrowia. Ceniony animator życia kulturalnego w całej Wielkopolsce, kraju i za granicą. Przewodniczący i członek jury w licznych konkursach fotograficznych. Zdjęcia w zbiorach prywatnych oraz w muzeach w Polsce i za granicą. Fotografuje środowiska niszowe, wyalienowane z ogólnie pojmowanego społeczeństwa. W fotografii interesuje go przede wszystkim Człowiek i jego Emocje. Fotografując innych, poznaję coraz bardziej siebie. W fotografii interesuje go przede wszystkim człowiek i jego emocje. Fotografia jest dla niego profesją i pasją.
Leica 6×7 Gallery Warszawa, Mysia 3, II piętro - we wtorek 5 marca 2019 o godz. 18:00
Materialna książka i eBook wydane na dwóch rynkach: polskim i amerykańskim. Porozmawiamy o dyskursie w obrazowaniu przemian w czasach transformacji na wielu płaszczyznach oraz o realizacji projektów długoterminowych i rynku photobooków w Polsce. Prowadzącym spotkanie będzie Urszula Urzędowska - dziennikarka i prezenterka radiowa. W spotkaniu będzie uczestniczył również Adrian Mirgos, który odpowiadał za koncept artystyczny książki fotograficznej i ostateczną fotoedycję zdjęć.
Dołącz do wydarzenia na Facebooku
Atelier WIMAR Stowarzyszenie Łazęga Poznańska, ul. Święty Marcin 75, wejście w oficynie, Poznań
- w czwartek 7 marca 2019 o godz. 17:00
Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki oraz otrzymania autografu wraz z dedykacją. Niski nakład. Prowadzącym spotkanie będzie dr hab. Anna Weronika Brzezińska - etnolożka z Wydziału Historycznego UAM. Autorem projektu ksiażki jest Adrian Mirgos - profesjonalny grafik i wydawca VIEWORLD, pisma fotografii streetowej o światowym zasięgu.
Dołącz do wydarzenia na Facebooku
Krakowska Inicjatywa Fotograficzna w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką"
przy Bibliotece Kraków, ul. Szczepańska 1, Kraków
- w piątek 8 marca o godz. 18:00
Marek Lapis będzie opowiadać o swoim wieloletnim projekcie społecznym, o zmaganiach się z materią, finansami i problemami jakie przez ten okres musiał przejść, aby ten znakomity produkt w formie książki fotograficznej pokazać publicznie. Marek Lasyk kibicował mu przez te kilka lat w jego pracy, więc cieszy się, że będziemy mogli pogadać, oglądnąć zdjęcia i dowiedzieć się jak zrobić takie rzeczy!!!
Dołącz do wydarzenia na Facebooku
Tychy Press Photo 2019, Pasaż Kultury Andromeda, Teatr Mały Tychy, Plac Baczyńskiego 2
- w sobotę 9 marca 2019 w godz. 17:00 - 19:00
Prezentacja laureatów Tychy Press Photo 2019 oraz Marek Lapis, Beata Mendrek, Magdalena Borucka, Artur Jastrzębowski. Wernisaż wystawy "Biało-Czerwona" Marek Lapis. Śląska premiera książki fotograficznej "Biało-Czerwona" Marek Lapis
Dołącz do wydarzenia na Facebooku
Dom Powstańca Wielkopolskiego w Gnieźnie, Stary Ratusz, ul. Bolesława Chrobrego 41A
- w czwartek 14 marca 2019 o godz. 17:00
Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki oraz otrzymania autografu wraz z dedykacją.
Dołącz do wydarzenia na Facebooku