Marek Noniewicz | Zarys biologii fantastycznej
Galeria Fotografii, Świdnicki Ośrodek Kultury, Rynek 44
Organizator wystawy: Agencja Zegart
Wernisaż w piątek 17 marca o godz.18:00, ekspozycja do 17 kwietnia 2023
Zarys biologii fantastycznej to nieustanny zachwyt nad światem przyrody, to światłoczułe dotykanie natury. Staram się tworzyć niekonwencjonalne formy „fotograficzne”, powstałe - prawie wszystkie - bez udziału aparatu fotograficznego, tylko poprzez naświetlanie światłoczułej warstwy chemicznej na różnych podłożach od papieru po błony rentgenowskie. To wariacje „naturalne” z użyciem luksografii. Przedmiotami „fotografowanymi” są owady, rośliny i człowiek. Ekspozycja składa się z ponad trzydziestu prac, powstałych w kilku cyklach, m.in. Iliaster, Naturalia, Pencil of light.
Wystawa prezentowana była już m.in. Galerii Sztuki „Wozownia” w Toruniu. Osią wystawy jest rozwijany od 2014 roku cykl Iliaster – powstający w technice cyjanotypowych montaży, będący hołdem dla alchemii. Ilisater to według Paracelsusa pierwsza materia z której zostaje ukonstytuowany wszechświat, dla mnie tą materią jest organiczność fotografii poprzez którą rozpoznaję i kataloguję różne fragmenty natury. W obszarze mojej aktywności znajduje się głównie fotografia, choć co raz częściej myślę że interesuje mnie światłoczułość. Jestem przekonany że sposób zapisu odzwierciedla proces myślenia o obrazie i jego recepcję; stąd też częściej sięgam po techniki historyczne i eksperymentalne, czy efemeryczne formy zapisu; traktując je jako rodzaj klucza do języka natury. Staram się ożywić mit, próbuję znaleźć dla niego współczesny kontekst. Nieodwracalność i nieustanne przeobrażenia procesów srebrowych, są w jakiś sposób tożsame ze zmiennością świata przyrody. To co staram się rejestrować, to przebieg tych zmian.
Marek Noniewicz
Marek Noniewicz, rocznik '71, zamieszkały w Bydgoszczy, absolwent kilku uczelni, w Polsce i Czechach, oligofrenopedagog. Jako artysta, pracuje w różnych mediach: video, performance i fotografii, a w tej ostatniej często sięga do technik historycznych oraz fotografii otworkowej. Jest również wykładowcą, autorem tekstów o fotografii i kuratorem wystaw (Biennale Fotografii w Poznaniu 2004, 20013).
Od 2001 roku prowadzi autorskie warsztaty z zakresu fotografii analogowej i alternatywnych zjawisk światłoczułych. Uczestnik wystaw zbiorowych w Polsce i USA. W roku 2007 brał udział w wystawie Made in Poland, kuratorskim projekcie Jassecy Ferguson i Waltera Crumpa, ukazującym najciekawsze projekty powstałe w Polsce z użyciem fotografii otworkowej. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
i w kolekcji fotografii Erica Rennera przekazanej do Muzeum Pałacu Gubernatorów w Santa Fe (USA). Jest kustoszem Muzeum Fotografii w Bydgoszczy. Więcej na autorskim blogu.