Marek Szyryk | O pięknie życia
Stara Galeria Związku Polskich Artystów Fotografików, Plac Zamkowy 8, Warszawa
Wernisaż w czwartek 4 kwietnia o godz. 18:30, ekspozycja do 5 maja 2024
„O pięknie życia”
Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić jest zapisem świata widzianego oczami chłopca.
Fotografie wykonane między moimi jedenastymi a szesnastymi urodzinami zarejestrowałem prostymi aparatami Smiena i Zenit. Wtedy – będąc młodym, nie wiedząc nic o fotografii i z przypadkową sprawnością techniczną, byłem wyłącznie blisko moich rówieśników. Prowadzony pewnym rodzajem nieświadomej dojrzałości notowałem chwile beztroskie, pełne radości i spontaniczności.
Dziś patrząc na te fotografie widzę nie tylko zapis młodzieńczych lat, ale potrzebę refleksji nad odwiecznymi pytaniami o marzenia, aspiracje i konieczność stawiania czoła rzeczywistości. Bezpretensjonalne, dziecięce gry z wyobraźnią kontrastują dziś z realiami życia widzianego oczami dojrzałego mężczyzny. Zatrzymane, często w dynamicznym kadrze, momenty z krainy wolności i szczęścia, hołdują przekonaniu o pięknie życia. Moja nostalgiczna podróż ma bez wątpienia walor głęboko osobisty, jednak mam nadzieję, że potrafi ona pobudzić wspomnienia i tym samym wywołać uniwersalne już refleksje nad przemijaniem czasu, nad być może niezrealizowanym dziecięcymi marzeniami.
Marek Szyryk, urodzony w 1966 roku w Niemodlinie. Mieszka i tworzy w Łodzi. Jest wykładowcą akademickim, profesorem zwyczajnym, a ostatnio prorektorem Szkoły Filmowej w Łodzi.
Od 2000 roku należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest twórcą fotografii klasycznych oraz instalacji.
Organizował wiele wystaw studenckich. Prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce
i za granicą. Jego droga fotografii nosi cechy starego rzemiosła, w którym artysta nie tylko tworzył przedmioty, ale również dzięki sztuce doskonalił swoją osobowość. Często odwołuje się do japońskiej poezji haiku poprzez odkrywanie tego, co ulotne, przemijające, kruche, a zarazem odwieczne i piękne. Będąc otwarty na współczesny język fotografii podążą różnymi ścieżkami fotograficznymi ciesząc się tą wędrówką. Autor tomików haiku oraz książek „Dotykając kolodionu” i „Ćwiczenia z patrzenia”.