Pokaz zdjęć Wojciecha Druszcza i Andrzeja Kiełbowicza, informacja
o planowanej wystawie „Świata uczuć i wyobraźni” Zofii Rydet i nie tylko…
Muzeum Fotografii w Krakowie - MuFo, ul. Rakowicka 22A, Kraków
wrzesień - listopad 2024, grudzień 2024, kolejny rok…
► Pokaz nabytków: Wojciech Druszcz, Andrzej Kiełbowicz
27 września – 10 listopada 2024. Kuratorka: Marta Miskowiec
Jak zmieniała się polska rzeczywistość? Jak zmieniały się sposoby jej portretowania?
Na najnowszym pokazie nabytków Muzeum Fotografii w Krakowie można zobaczyć zdjęcia Wojciecha Druszcza i Andrzeja Kiełbowicza, które pozwalają odpowiedzieć na te pytania.
Kolejny w tym roku pokaz najnowszych dzieł zakupionych do zbiorów MuFo zbiera prace, które zasiliły muzealną kolekcję fotografii reportażowej i dokumentalnej – niemal 50 fotografii Wojciecha Druszcza i Andrzeja Kiełbowicza. Znajdują się wśród nich skupione na ludziach i ich przeżyciach kadry z lat 60. XX wieku, przykłady „czarnego reportażu“ z lat 80. czy wreszcie wybór fotografii prasowych z okresu transformacji ustrojowej, które trwale wpisały się w ikonosferę tamtego okresu.
W kadrach Druszcza i Kiełbowicza drzemią historie ukazane poprzez różne fragmenty społecznej rzeczywistości minionej epoki. Oglądamy życie w małych miasteczkach
w latach 60., „zimę stulecia“
w 1972 roku, wyrastające w miejskich pejzażach bloki z wielkiej płyty, portrety ludzi przy pracy w pustych sklepach oraz w zakładach, przygotowania do pielgrzymki papieskiej w 1983 roku i jej przebieg, starcia między ZOMO a demonstrantami NZS, obrady okrągłego stołu, intelektualistów i twórców i wreszcie
– przemiany miejskiego krajobrazu w okresie polskiej transformacji. Na zdjęciach tych niestrudzonych dokumentalistów można zobaczyć przekrój najważniejszych historycznych wydarzeń najnowszej historii Polski oraz zapis trudów codziennego życia.
* Zakup dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu
państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów
„Rozbudowa zbiorów muzealnych”. Nazwa zadania: Zakup kolekcji fotografii reportażowej
Andrzeja Kiełbowicza i Wojciecha Druszcza
► Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni -
Wystawa
7 grudnia 2024 – 4 maja 2025. Kurator: Karol Hordziej
Trudno wyobrazić sobie historię polskiej fotografii bez jej twórczości: humanistycznych cykli „Mały człowiek” i „Czas przemijania” czy wreszcie monumentalnego „Zapisu socjologicznego”. Wystawa w Muzeum Fotografii w Krakowie pokaże mniej znane, liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z największych polskich fotografek. „Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni” pozwoli widzom zapoznać się z opus magnum fotografki – cyklem kolaży fotograficznych, nad którym autorka pracowała przed rozpoczęciem „Zapisu socjologicznego”. Prace z serii „Świat uczuć i wyobraźni“, złożone często z fragmentów wcześniejszych zdjęć, mogą wydawać się zaskakujące widzom przyzwyczajonym do reporterskich kadrów Rydet. Te surrealistyczne kolaże dotyczą spraw najważniejszych. Według słów autorki prace z tego cyklu: „mówią o człowieku zagrożonym już od chwili urodzin, o jego uczuciach i pragnieniach, o samotności, lęku, przed którym ratuje tylko miłość, o strachu przed zagładą i tragedią przemijania”.
Wystawa w Muzeum Fotografii w Krakowie będzie pierwszym od lat muzealnym pokazem tego cyklu składającego się z około 100 prac, podzielonych przez autorkę na 15 tematycznych cykli. Dotyczą one zarówno uniwersalnych ludzkich doświadczeń („Narodziny”, „Macierzyństwo”, „Przemiany”), jak i przeżyć pokolenia, do którego należała Zofia Rydet. W „Świecie uczuć i wyobraźni”, jak w żadnym innym dziele fotografki wybrzmiewają doświadczenia wojny i Zagłady, które mogą rezonować z otaczającą nas dziś rzeczywistością geopolityczną.
„Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni” będzie także okazją, by przyjrzeć się mistrzowskiej technice artystyki – jej tworzone z odbitek i przefotografowywane kolaże są skonstruowane tak precyzyjnie, że gdyby nie ich nierealistyczny charakter można by uznać je za zdjęcia. Dzięki archiwalnym poszukiwaniom kuratora, Karola Hordzieja, na wystawie będzie można zobaczyć kilka „matryc”, czyli kolaży przed ostatecznym ujęciem na zdjęciu.
* Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu
Promocji Kultury. Nazwa zadania: „Wystawa Zofii Rydet w Muzeum Fotografii w Krakowie“
► Konserwacja, digitalizacja i upowszechnienie negatywów
Walerego Rzewuskiego ze zbiorów MuFo
Czas trwania: 2024 – 2025. Kierownik projektu: dr Dominik Kuryłek
Prace Walerego Rzewuskiego, fotografa prowadzącego w XIX wieku jedno z najsłynniejszych krakowskich atelier oraz patrona Muzeum Fotografii w Krakowie, tworzą jedną z największych kolekcji dziewiętnastowiecznej fotografii jednego autora w polskich zbiorach. Ze względu na opracowywanie i włączanie do kolekcji Muzeum obiektów pozostawionych przez Krakowskie Towarzystwo Fotograficzne spuścizna po Walerym Rzewuskim znajdująca się pod opieką MuFo nadal rośnie. Ten ważny zbiór, na który składają się nie tylko odbitki, ale i szklane negatywy (tych ostatnich w zbiorach MuFo znajduje się ponad 200!), nie został dotychczas poddany szczegółowym badaniom.
Walery Rzewuski, patron MuFo i autor wybranych obiektów, był jednym z najważniejszych polskich fotografów XIX wieku. Urodził się w 1837 roku w Krakowie, zmarł w wieku 51 lat w 1888 roku.
Był nie tylko portrecistą, ale i pionierem fotografii teatralnej i pejzażowej. Zdobył również sławę jako pierwszy dokumentalista zabytków oraz twórca reprodukcji malarstwa takich mistrzów, jak Jan Matejko. Poza tym aktywnie uczestniczył w życiu społecznym Krakowa i planował rozwój szkolnictwa w dziedzinie fotografii w tym najważniejszym mieście regionu.
Dzięki dofinansowaniu otrzymanemu w ramach projektu „Konserwacja, digitalizacja i upowszechnienie negatywów Walerego Rzewuskiego ze zbiorów Muzeum Fotografii w Krakowie” z programu MKiDN „Kultura Cyfrowa” w latach 2024–2025 w MuFo będą realizowane prace konserwatorskie i digitalizacyjne dotyczące 100 szklanych płyt z negatywami zdjęć patrona Muzeum. Pozyskana dzięki pracy konserwatorów
i fotografów wiedza będzie w przyszłości wykorzystana przy dalszym opracowaniu zbioru, a do publiczności dotrze dzięki dziesięciu tekstom popularyzatorskim, poświęconym różnym aspektom działalności Walerego Rzewuskiego. W 2025 roku w Muzeum Fotografii w Krakowie zostanie zorganizowana konferencja naukowa dotycząca digitalizacji i konserwacji tego bogatego zbioru.
* Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu
Promocji Kultury. Nazwa zadania: „Konserwacja, digitalizacja i upowszechnienie negatywów
Walerego Rzewuskiego ze zbiorów Muzeum Fotografii w Krakowie"