W dniach 26-28 lutego 2021 Rada Artystyczna po całorocznej, z wiadomych powodów, przerwie
przyjęła do ZPAF wyjątkowo wielu nowych członków, dziś przestawiamy tych z Okręgu Śląskiego,
- w kolejnym, ostatnim odcinku zaprezentujemy równie liczne grono z Okręgu Dolnośląskiego.
Gratulujemy i witamy w naszych szeregach!
Monika Kuboś - rocznik ’78, urodzona w Bytomiu, jednak od zawsze mieszkanka zielonego zakątka Śląska - Lublińca. Wprowadzający do Okręgu Śląskiego: Jakub Byrczek, Kamil Myszkowski.
Kamil Myszkowski napisał: „Monika w swojej twórczości najczęściej patrzy „do wewnątrz", poddaje się autoanalizie, której wynikiem są wizualne refleksje. Jej fotografie balansują na granicy jawy i snu - widzimy świat, który wydaje się znany i bliski, jednak charakter prac Moniki zdecydowanie odsuwa nas od realności w kierunku ulotnych myśli i sennych wizji. Artystka wykorzystuje fotografię do zilustrowania i przepracowania własnych przeżyć i emocji. Stosuje przy tym zabieg metafory, dzięki czemu jej prace przyciągają uwagę, zmuszają do kontemplacji i głębokiego przemyślenia wynikających z nich treści. Fotografka wykonuje oszczędne w formie kadry, jednocześnie zawierając z nich esencję i dobitny przekaz - gdyby można było określić płeć fotografii, to chciałoby się wręcz powiedzieć, że jej prace są delikatne i kobiece. Jednak delikatność, jest tu tylko pozorna, gdyż Monika w swojej twórczości dotyka często tematów trudnych i osobistych.” Więcej na autorskim blogu monikawedruje.
Grzegorz Maciąg [MacGregor] - rocznik ’82 – obywatel świata, obecnie związany z Jurą Krakowsko-Częstochowską. Wprowadzający do Okręgu Śląskiego: Jerzy Kleszcz oraz Arkadiusz Gola.
Studia: Śląska Akademia Medyczna, Studium Osteopatii Kaltenborna.
Urodziłem się i uczyłem w województwie Świętokrzyskim. Od 99 roku związany ze Śląskiem.
Po niespełna 6 latach moje zawodowe obowiązki spowodowały, iż nie mogłem dalej poznawać tego wspaniałego miejsca, choć przyrzekłem sobie, że na pewno będę blisko niego i pozostanie bliskie mnie. Życie poprowadziło mnie jakieś 50 km dalej, do miejsca przez jednych nazywanego zagłębiem - dla mnie to najpiękniejszy region geograficzny - Jura Krakowsko-Częstochowska.
Swoją przygodę z aparatem rozpocząłem w wieku 12 lat, kiedy to po raz pierwszy mogłem pobawić się aparatem mojego ojca. Do dziś ma swoje miejsce na półce kultowy ZENITH 11 TTL. W 2003 roku zakupiłem małpkę cyfrową, pasja do fotografowania powróciła na dobre. Od tamtej pory nie pamiętam dnia, abym przy sobie nie miał aparatu. Wychodzę z założenia, że to może być właśnie ten dzień lub ten moment i ta decydująca chwila. Od 2006 roku na stałe związałem się z miejscowym Fotoklubem z Zawiercia Jurassic Photo Team. Po kilku latach nastąpiło przekształcenie w Stowarzyszenie Jurassic Photo Team. Swoją przygodę rozpocząłem od natury i przyrody, przechodząc odpowiednio przez portret, kreację, akt i modę. Wraz z Jurassic Photo Team miałem 6 wystaw wspólnych w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu oraz w Dąbrowie Górniczej, Muzeum Rzemiosł Dawnych w Żarkach, GOPR Podlesice (ekspozycja stała), Jurajski Festiwal Fotograficzny, Expozycja, Międzynarodowe Targi Łódzkie oraz Photo Summer Day. Od 2011 jestem vice prezesem Jurassic Photo Team. Od 2013 roku stworzyłem i realizuję strategię Hotel Przyjazny Fotografii w Hotelu Fajkier Wellness SPA. Przez siedem lat udało mi się wypracować wspólnie z Jurassic Photo Team oraz Jurajskimi Warsztatami i stworzyć 12 wydarzeń fotograficznych w roku oraz 6 spotkań autorskich połączonych z wystawą. Za największy sukces uważam Jurajski Festwial Fotograficzny. W 2014 postanowiliśmy wspólnie stworzyć coś co będzie nasze i dla nas. Tak powstała idea pierwszego na południu Polski Festiwalu Fotograficznego - wydarzenia stworzonego przez fotografów dla fotografów. Nie znając potrzeb rynku stworzyliśmy założenia, które się sprawdziły. Do dziś Festiwal Zimowy JFF jest najczęściej polecanym wydarzeniem w środowisku. Do tego udało nam się stworzyć i świętować podczas Światowych Obchodów Międzynarodowego Dnia Fotografii nasze święto Photo Summerday w okolicach 19 sierpnia. Od 2015 roku zaangażowany jestem także w działalność edukacyjną w temacie podstaw fotografii cyfrowej, fotografii studyjnej oraz w kompozycji fotograficznej. Prowadziłem warsztaty podczas Targów Fotograficznych oraz indywidualne z takimi markami jak: Sony, Olympus, NEC Acer, Mobil1 czy Play. Od 2010 roku zostałem wyróżniony w kilkunastu konkursach fotograficznych w tym Sony Award czy HIPA Award, kończąc jako Laureat Obiektywnie Śląskie - "Strycharze" oraz Siatkarski projekt roku - Jurajski Rycerz. Od kilku lat skupiłem się na zgłębianiu dziedziny fotografii portretowej w różnych warunkach i sytuacjach. Więcej na stronie autorskiej.
Aleksander Orszulik - rocznik ’72, urodzony i zamieszkały w Rudzie Śląskiej.
Wprowadzający do Okręgu Śląskiego: Jakub Byrczek i Krzysztof Szlapa.
Z fotografią jest związany od 2001 roku. Absolwent „Fotoedukacji” w Katowicach. Prowadzi cykliczne kreatywne warsztaty fotograficzne w „In-nym Domu Kultury” w Rudzie Śląskiej. Inspiracje czerpie z otaczającego świata, muzyki i podróży. Jak twierdzi, fotografuje źródło swoich emocji. Sięga po aparat i zatrzymuje w kadrze rzeczy napotkane, lecz widziane swoimi oczami, przepuszczone przez filtr swoich uczuć, myśli i estetyki. Tak powstają obrazy odklejone od tego co było ich źródłem, nienaśladujące, nie będące dokumentacją otaczającego nas świata, a będące jego interpretacją.
Obrazami tymi dzielił się wielokrotnie prezentując je na wystawach w kraju i poza jego granicami.
Wąski wycinek, czy może raczej reprezentatywną próbkę swojej twórczości prezentuje też na autorskiej stronie internetowej AlexOr Fotografia.
Katarzyna Pawlikowska - rocznik ’80 – mieszka i tworzy w rodzinnym mieście: Dąbrowie Górniczej.
Wprowadzający do Okręgu Śląskiego: Beata Mendrek i Kamil Myszkowski.
Ukończyła roczne studium fotograficzne w Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach oraz liczne warsztaty fotograficzne w Okręgu Śląskim ZPAF.
Fotografia to nie tylko jej pasja, lecz także forma relaksu i oderwania się od spraw przyziemnych. Bardzo często chce coś powiedzieć lub wyrazić właśnie poprzez fotografię, która zastępuje jej tysiące słów. Za pomocą obrazu wyraża to, co czuje, co myśli i co widzi. Uwielbia tworzyć. Brała udział w kilku indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych wystawach fotograficznych, m.in. w: Berlinie, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Opolu, Rybniku, Bielsku-Białej, Siemianowicach Śląskich, a także w jej rodzinnym mieście. Uczestniczyła także w projektach „Sztuka Teraz” i „Aukcja Marzeń” Fundacji Mam Marzenie, których celem jest odkrywanie współczesnej sztuki i pomoc potrzebującym dzieciom. Jej prace znajdują się w zbiorach Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, w kolekcjach prywatnych, a także w książce Andrzeja Lorenca pt. „Ząbkowice. Tom I: W kluczu sławkowskim i Zagłębiu Dąbrowskim do roku 1918” oraz „Ząbkowice. Tom II: W Zagłębiu Dąbrowskim lata 1918-2018”. Więcej na stronie autorskiej.
Krzysztof Strzoda - rocznik ’67, od urodzenia mieszka i pracuje w Katowicach.
Wprowadzający do Okręgu Śląskiego: Krzysztof Szlapa i Józef Wolny.
Zawody wykonywane lub wyuczone: fotograf, inżynier, menedżer, informatyk, górnik, chemik... Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Politechniki Śląskiej w Gliwicach i Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach. Członek rzeczywisty Stowarzyszenia Twórców „Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej” (od 2011), działa w ramach Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego, grupy "Fotografy" i innych grup twórczych. Stypendysta Marszałka Województwa Ślaskiego w dziedzinie kultury (2019), uczestnik programu "Lokata w Kulturę" zrealizowanego przez Katowice Miasto Ogrodów (2020). Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograicznej (FIAP) w roku 2012 nadała mu tytuł Artiste FIAP (AFIAP), a następnie w roku 2013 tytuł Excellence FIAP (EFIAP). Laureat wielu konkursów fotograficznych: m.in. zdobył dwukrotnie Grand Prix Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze (2014, 2020) oraz dwukrotnie Grand Prix w Konkursie im. Jana Sunderlanda "Krajobraz Górski" (2013, 2015), I nagrodę w kategorii fotografii alternatywnej w konkursie „Then and Now 2020”, nagrodę w kategorii Video Art
w 4 Międzynarodowym Biennale "Definicja Przestrzeni 2020", 3 miejsce i wielokrotne wyróżnienia w „International Photography Awards (IPA)” (2011, 2012, 2013), Medal Deutscher Verband fur Fotografie w „German International DFV-Photocup 2012” i innych.
Prezentował swoje prace na ponad 200 wystawach na całym świecie. Wystawy indywidualne: "Górskie etiudy" (2020), "(nie)ulotne" (2019), "(nie)ostrość widzenia” (2018), "Tatry„ (2017), „Tatrzańskie wariacje” (2016, 2020), „Szlakiem świateł i cieni” (2014). Fotografią zajmuje się od lat 80-tych XX wieku. W latach 1982 – 1992 stanowiła ona rzemiosło, gdzie pracując we własnej ciemni przygotowywał odbitki czarno-białe na zlecenie oraz sporadycznie wykonywał inne usługi fotograficzne. Od 2008 roku wykorzystuje głównie fotografię cyfrową.
Tworzy obrazy, głównie pejzaże górskie, ale w jego twórczości wśród tematów można znaleźć także miasta, wodę, ludzi i zwierzęta, a także fotogtrafię niefiguratywną. Najbardziej lubi tworzyć zdjęcia czarno-białe, gdzie ma pełny wpływ na proces twórczy obrazu.
Oprócz wykorzystywania współczesnych technik fotograficznych tworzy również własnoręcznie przygotowywane wielkoformatowe odbitki stykowe w oparciu o historyczne techniki platynotypii / palladotypii i kalitypii. Tworzy równiez intermedialne diaporamy/fotokasty, które traktuje jako odrębną dziedzinę twórczości, gdzie na bazie wykonanych własnych fotografii, bądź filmów poklatkowych, w połączeniu z muzyką i nierzadko poezją, wykorzystuje intermedialny efekt synergii. Więcej na stronie autorskiej.
Marek Śliwiński - rocznik ’63, mieszkaniec Chorzowa.
Wprowadzający do Okręgu Śląskiego: Krzysztof Paliński i Janusz Wojcieszak.
Geograf, pedagog, absolwent Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Z fotografią związany od końca lat 70-tych. Członek Komisji Fotografii Krajoznawczej PTTK w Chorzowie. Organizator i juror konkursów fotograficznych dla młodzieży. Prowadzący zajęcia fotograficzne w klasach o profilu artystyczno-medialnym. Współautor innowacji pedagogicznych o tematyce fotograficznej. Uczestnik wielu plenerów i wystaw. Laureat i zwycięzca ogólnopolskich konkursów fotograficznych. Miłośnik minimalistycznych czarno-białych kadrów, bardzo długich ekspozycji i szarych pełnych filtrów. Jako płetwonurek z ponad czterdziestoletnim stażem fotografuje również pod wodą.
Magdalena Zaton-Mikołajczak - rocznik ’89. Choć urodzona w Zabrzu dopiero od niedawna jest jego mieszkanką. Wprowadzający do Okręgu Śląskiego: Beata Mendrek i Kamil Myszkowski.
Plastyk - absolwentka edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na Uniwersytecie Śląskim. Dyplom licencjacki „Zobojętnienie” (2011) oraz magisterski „Tożsamość – maska i odbicie” (2013) zrealizowane w pracowniach rysunku. W ramach programu Erasmus spędziła dwa semestry na Université Rennes 2 Haute Bretagne w Rennes, we Francji (2011-2012). Ukończyła również Policealną Szkołę Fotograficzną Fotoedukacja w Katowicach (2015). Prowadzi warsztaty plastyczne, zajęcia z rysunku i malarstwa, a także warsztaty fotograficzne dla różnych grup wiekowych. Chociaż na co dzień pracuje jako grafik i fotograf w firmie produkcyjnej jest również związana zawodowo m.in. z Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, gdzie sprawuje pieczę nad dokumentacją fotograficzną imprez / wystaw, ale i projektuje graficznie.
W swojej fotografii, choć tworzonej z konkretnego kontekstu i nieraz autorefleksyjnej, poszukuje uniwersalizmu. Operowanie różnymi zabiegami plastycznymi, budowanie wizualnych warstw to estetyczne podróże w które wyrusza by zachęcić odbiorcę do pogłębionej kontemplacji. W cyklach, których fragmenty prezentujemy obok, inspiracją do ich powstania – zagłębienia się w temat pamięci/wspomnień, korzeni/rodziny, ale przede wszystkim relacji – była sytuacja, w której znalazła się w 2017 r. gdy została sam na sam z mieszkaniem zmarłych dziadków. Musiała zapakować ich życie w pudełka, przebrnąć przez listy/wspomnienia/pamiątki ich dorosłych już dzieci, zadecydować jaki los czeka przedmioty, które czasem i całe życie zbierali – i przystosować, tę pozostawioną przestrzeń dla potrzeb kształtującej się, nowej rodziny…
Artur Rychlicki [Stefan Rychły] - rocznik ’71 urodzony w Krakowie, czas spędza głównie w Katowicach. Albo na odwrót. Wprowadzający do Okręgu Śląskiego: Michał Cała i Józef Wolny.
Studiował filozofię, kształcił się w szkołach muzycznych, parał się incydentalnie aktorstwem (krótko i słabo), pracował na wysokości (krótko), wspina się (długo i słabo), jeździ na nartach (długo i bardzo słabo). Z faktu, ze został przyjęty do ZPAF-u można wyciągnąć wniosek, że również fotografuje.
Artur Rychlicki od mniej więcej dwudziestu lat prowadzi w Katowicach autorskie warsztaty fotograficzne. Zajmuje mu to w tygodniu trochę czasu. Artur Rychlicki jest też redaktorem naczelnym (bawi go ten termin) całkowicie papierowej „gazety-fotograficznej.org”.
Ogólnie, to Artur Rychlicki nie lubi głupich pytań, gdyż starając się na nie odpowiadać sam często wychodzi na idiotę. Z przekonania jest lewicowym konserwatystą. Więcej na stronie autorskiej.
Jakub Dziewit - rocznik ’83 – mieszka w Katowicach.
Wprowadzający do Okręgu Śląskiego: Wojciech Prażmowski, Kamil Myszkowski.
Artysta wizualny, kulturoznawca o zacięciu antropologicznym, metafotograf, animator kultury, niezależny kurator. Prezes Fundacji unContemporary, zastępca redaktora naczelnego gazeta-fotograficzna.org, wykładowca warsztaty-fotograficzne.org. Prowadzi cykl spotkań „Dyskusje o Fotografii”. Autor monografii naukowych „Aparaty i obrazy. W stronę kulturowej historii fotografii” oraz „Ocalać. Zofia Rydet a fotografia wernakularna” (wraz z Adamem Pisarkiem), współredaktor tomu „Patrzenie i widzenie w kontekstach kulturoznawczych“. Autor albumu This is not another Martin Parr exhibition oraz kilku fotograficznych wystaw indywidualnych; kurator ponad 20 wystaw fotograficznych i malarskich. Autor performansu Tych kilka odrażających stronic (Katowice, Hałda Wełnowiecka, 7 lutego 2021). W działalności badawczo-naukowej zajmuje się kulturą wizualną oraz wykorzystaniem mediów w antropologii. W pracy twórczej stawia pytania o możliwości i uwarunkowania medium fotografii. Więcej na stronie autorskiej.