Na posiedzeniu w Warszawie, 28 lutego 2025, Rada Artystyczna przyjęła do ZPAF:
do Okręgu Warszawskiego Ireneusza Sobieszczuka a do Okręgu Gdańskiego
Grzegorza Mehringa, Michała Szlagę i Leszka Żurka
Gratulujemy i witamy w naszych szeregach!
➠ Ireneusz Sobieszczuk – rocznik ’48, urodziny w Hrubieszowie, od 1950 mieszka w Warszawie.
Wprowadzający do Okręgu Warszawskiego: Lech Charewicz i Ryszard Kornecki.
W 1967 roku ukończył Technikum Fototechniczne w Warszawie na kierunku technologii materiałów światłoczułych. Rozpoczął pracę jako fotolaborant i asystent fotoreportera w Centralnej Agencji Fotograficznej. W maju 1970 roku został zatrudniony jako dziennikarz-fotoreporter w Wojskowej Agencji Fotograficznej, gdzie przepracował prawie dwadzieścia lat. Wykonywał jako jeden z niewielu zdjęcia lotnicze w powietrzu z samolotów naddźwiękowych i śmigłowców. W 1973 roku podjął studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, które ukończył w 1978 roku, uzyskując tytuł magistra dziennikarstwa. Jego praca dziennikarska została przerwana 1 września 1988 roku, kiedy podczas wykonywania obowiązków służbowych uległ ciężkiemu wypadkowi lotniczemu. Po długim leczeniu i rehabilitacji powrócił do pracy fotoreportera w Polskiej Agencji Interpress, gdzie pracował aż do jej rozwiązania. W 1992 roku został zatrudniony w Telewizji Polskiej - Prasowej Agencji Fotograficznej. Przez prawie 30 lat dokumentował życie codzienne Telewizji Polskiej - powstające programy, teatry, sesje gwiazd, festiwale i wiele innych wydarzeń. Od 1974 roku był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a od 1982 roku członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy PRL. W listopadzie 1985 roku dołączył do Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Jego ponad 50-letnia praca dziennikarska i zawodowy dorobek obejmują wiele osiągnięć. Jest autorem kilku wystaw indywidualnych oraz uczestniczył w kilkunastu wystawach zbiorowych, brał udział w licznych konkursach w kraju i za granicą. Zdobył wiele nagród i medali, w tym Grand Prix Interpress Foto Bagdad '87 oraz dwa złote medale na Przeglądach Fotografii Militarnej w Paryżu i Wersalu w 1973 i 1981 roku. Medale na Foto Expo ’73 Poznań, Fotosalon Vitkovice 74, medale i wyróżnienia na Interpress Foto m.in. w Berlinie, Sofii, Ułan Bator, Moskwie, Bagdadzie. Kilkanaście nagród i wyróżnień na Ogólnopolskich Konkursach Fotografii Prasowej. Jest autorem zdjęć do albumu „Teatr Kaczyńskiego ROMA” - ponad 400 zdjęć obrazujących czteroletnią pracę Bogusława Kaczyńskiego i zespołu teatru. Współautor kilkunastu albumów zbiorowych w tym m.in. Księgi „X-lecie Polski Niepodległej 1989-1999” wyd. Waldemar Kuczyński, Małgorzata Niezabitowska. Autor zdjęć do kilkudziesięciu książek wydawanych od 1970 roku do dzisiaj m.in. dotyczących wizyt papieskich, Czesława Niemena, Jurka Owsiaka, Bogusława Kaczyńskiego, Janusza Gajosa, Krystyny Jandy, misji pokojowych ONZ i innych. Jego pasja to czarno-biały portret prasowy, zwłaszcza w ulubionej formie podpatrzonej dynamiki charakteryzującej fotografowaną postać. Pracując całe swoje życie w prasowych agencjach fotograficznych wykonał miliony zdjęć znajdujących się w archiwach tych instytucji oraz Narodowym Archiwum Cyfrowym. Więcej informacji na stronie Wikipedii.
➠ Grzegorz Mehring – rocznik ’70, urodzony w Gdyni, obecnie mieszka w Gdańsku.
Wprowadzający do Okręgu Gdańskiego: Sławomir Fiebig i Stanisław Składanowski.
Kolekcjoner i fotoreporter od lat związany z pomorskimi mediami oraz instytucjami. Jak sam o sobie mówi, należy do tej grupy szczęśliwców, którzy bez frustracji myślą o codziennych zawodowych zadaniach. Fotografią zawodowo zajmuje się od ponad 25 lat, w tym 11 lat pracował jako fotoreporter w znanych trójmiejskich dziennikach: „Wieczór Wybrzeża”, „Dziennik Bałtycki”. Dokumentował najważniejsze wydarzenia w Trójmieście i na Pomorzu. Od 2015 jest zatrudniony w spółce Gdańskie Centrum Multimedialne, wydawcy lokalnego portalu gdansk.pl. Współpracuje też z instytucjami kultury, m.in. Europejskim Centrum Solidarności, Hevelianum, a także z biznesem. Jego prace można było zobaczyć na wystawach zbiorowych jak i indywidualnych. Jego zdjęcia wzbogacają również wiele publikacji książkowych różnych autorów dotyczących Trójmiasta i Pomorza.
Zawsze mówi, że „to nie aparat robi zdjęcie!”. Kluczowe jest to kto i jak „patrzy przez obiektyw”.
Jednak to, co trzyma w rękach i czym robi zdjęcia też ma dla Grzegorza Mehringa ogromne znaczenie. Podczas swojej zawodowej podróży natrafił na kolejną pasję, która pochłonęła go bez reszty. Jest nią kolekcjonerstwo. Stare aparaty stały się nie mniej ważne niż praca dokumentalisty. Dziś jest w posiadaniu pokaźnej kolekcji, przede wszystkim polskich aparatów fotograficznych, a za swoją misję uważa ocalenie rodzimej myśli technologicznej od zapomnienia. W jego zbiorach znajdują się unikatowe egzemplarze przedwojennych konstrukcji, nierzadko zachowanych tylko w liczbie kilku lub kilkunastu. Najstarszy eksponat pochodzi z 1898 roku. Z kolei za najcenniejszy eksponat uważa fotografującą broszkę wykonaną przez Marka Mazura, konstruktora miniaturowych aparatów fotograficznych. Grzegorz Mehring na swoim koncie już trzy wystawy kolekcjonerskie. Ostatnią - „Aparaty Made in Poland” w Hevelianum (czerwiec – wrzesień 2023) - zorganizowaną wspólnie z Mariuszem Jedynakiem (kolekcjoner z Nysy) odwiedziło ponad 16 tysięcy osób. Przygoda z fotografią dla Grzegorza Mehringa zaczęła się od kółka fotograficznego w Domu Kultury „Kolejarza” w Gdyni, które prowadził Sławomir Fiebig. Dziś sam stara się dzielić swoją pasją.
Na zlecenie instytucji i firm prowadzi warsztaty fotograficzne, także z fotografii analogowej (ciemnia), m.in. dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku, studentów UG, szkół średnich oraz firm z Trójmiasta.
Obok przedtawiamy prace z kilku zestawów: Fotografie z 2004 roku przedstawiają wydarzenia w Kijowie nazwane Pomarańczową Rewolucją. Fotografie z 2024 roku powstały na Majdanie Niepodległości w Kijowie po 20 latach w miejscu upamiętnienia poległych Obrońców Ukrainy. Kolejne wykonano w Gdańsku na planie zdjęciowym do filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Fotografie powstały na przełomie 2012/2013 roku.
➠ Michał Szlaga – rocznik ’78. Pochodzi z Gdańska i tam mieszka.
Wprowadzający do Okręgu Gdańskiego: Erazm W. Felcyn i Adam Fleks.
Artysta wizualny, fotograf prasowy i dokumentalista, autor projektów i książek fotograficznych. Najważniejsze z nich to Polska, Stocznia i Brama. Dwie ostatnie ukazały się drukiem jako wysokonakładowe albumy fotograficzne. Od 2003 roku realizował równolegle do pracy usługowej dla wielu tytułów takich jak Przekrój czy polski Newsweek, cykle autorskie obejmujące fotografie i prace wideo. Znajdują się one m.in. w zbiorach paryskiego Centrum Pompidou, Muzeum Narodowego w Gdańsku, CSW w Warszawie i Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.
Jest zdobywcą Grand Press Photo w latach 2005, 2007, 2012, Lucie Awards w roku 2007, Splendor Gedanensis i Pomorskiej Nagrody Artystycznej w roku 2014. W roku 2015 „za osiągnięcia w pracy twórczej i za dokumentowanie najnowszej historii Polski” nagrodzony został Złotym Krzyżem Zasługi. Jest kilkukrotnym stypendystą MKiDN w dziedzinie sztuk wizualnych. W 2015 roku został wyróżniony tytułem „Kulturysta Roku 2014” w plebiscycie Radiowego Domu Kultury – Programu III Polskiego Radia. Od roku 2017 pracuje nad cyklem „Radunia” poświęconym naturalnemu i kulturowemu krajobrazowi Kaszub, z których pochodzi. Jego pierwsza odsłona miała miejsce latem 2023, w Nadbałtyckim Centrum Kultury, podczas pokazu „MICHÔŁ SZLAGA Cassubie fiksum-dyrdum Redëniô. Zôczątk”, zorganizowanym w ceglanym gotyckim kościele Świętego Jana w Gdańsku. Za tę wystawę Michał Szlaga w kwietniu 2024 otrzymał tytuł „Pomorzanina Roku 2023” w konkursie organizowanym przez Niezależny Tygodnik i Portal Regionalny Zawsze Pomorze.
W 2024 obchodził jubileusz 25-lecia pracy twórczej związanej ze stocznią. W latach 2002–2007 był mieszkańcem – rezydentem, współzałożycielem „Kolonii Artystów” na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej. Na trwającej od grudnia 2023 do marca 2025 wystawie półstałej „Place-ness. Inhabiting space” w Centre Pompidou Malaga, prezentowano fragment wystawy „Stocznia. Dokument utraty.”, premierowo przedstawionej w Berlinie w roku 2014 oraz książkę „Stocznia” z roku 2013. Fotografie pochodziły z paryskiej kolekcji „Pompidou - photographies du Musée national d’art moderne”, do której weszły w roku 2016.
Kim jest Szlaga? Wybrane recenzje: dwutygodnik.com, Instytut Fotografii Fort, Przekrój,
Contemporary Lynx, Magazyn „Szum”, Architectural Digest.
➠ Leszek Żurek – rocznik ’64, mieszka w Rumii.
Wprowadzający do Okręgu Gdańskiego: Erazm W. Felcyn i Witold Węgrzyn.
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w dziedzinie fotografii. Wykładowca fotografii i psychofizjologii widzenia na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku. Autor fotografii do dwóch publikacji albumowych „Paradissus Marie” oraz „Kościół Mariacki w Żukowie” oraz fotografii do kilkunastu pozycji książkowych i katalogów Muzeum Miasta Gdyni (m.in. „Gdynia Dzieło Otwarte”, „Zbigniew Horbowy”, „Marek Cecuła”, „Barbara Hoff”, „Andrzej Strumiłło. Ilustracje”, „Szkło metal detal”, „Niepoznana. Gdynia i okolice do XII wieku”).
Od ponad dwudziestu lat czynny zawodowo jako fotograf reklamowy. Twórca wielu wystaw indywidualnych i uczestnik zbiorowych. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Więcej na stronie autorskiej.