Na posiedzeniu w Warszawie, 22 maja 2024, Rada Artystyczna przyjęła do ZPAF:
do Okręgu Gdańskiego: Krzysztofa Dzikowskiego i Emilię Lewandowską-Dzikowską
do Okręgu Śląskiego: Radosława Czaplę a do Warszawskiego Andrzeja Kiełbowicza.
Gratulujemy i witamy w naszych szeregach!
Krzysztof Dzikowski – rocznik ’83, mieszka w Rumii
Wprowadzający do Okręgu Gdańskiego: Wojtek Korsak, Erazm Felcyn
Inżynier budownictwa, hodowca i trener koni, fotograf. Absolwent CKU w Sopocie na kierunku „Fotografia” (rejestracja, obróbka i publikacja obrazu). Zdał egzamin państwowy i uzyskał dyplom zawodowy, jednocześnie wraz z żoną prowadzi stadninę koni.
Uprawia przede wszystkim fotografię czarno-białą uważając, że brak kolorów sprzyja koncentracji na tym, co w jego zdjęciach jest najistotniejsze. Prosta rejestracja mu nie wystarcza, próbuje uchwycić coś więcej, coś co jest dostępne jedynie w sferze wrażliwości. Szczególnie świadomy skutków zmian klimatycznych, jest uczulony na fotograficzne utrwalanie tego wszystkiego, co w związku z tymi zmianami nieodwracalnie przemija. Piękno i majestat świata zestawione z dramatem jego totalnego wyniszczania stanowią istotne elementy jego artystycznej postawy. Swoim dorobkiem chętnie dzieli się z szeroką rzeszą użytkowników Internetu, cyklicznie wystawia swoje prace na wystawach. Jest nie tylko świadomym i sprawnym fotografem, ale też bardzo skutecznym organizatorem wspólnych z żoną fotograficznych wypraw w różne ciekawe miejsca ziemskiego globu. Realizuje kilka projektów fotograficznych. W planach ma zdobycie umiejętności fotografa podwodnego, by nabyte umiejętności realizować, fotografując zwierzęta w rejonach arktycznych. Nagrody i wyróżnienia: ● 2020, laureat konkursu Gdynia fotogeniczna; ● 2019-2024 prace wyróżniane np. jako „prace miesiąca” w internetowych grupach fotograficznych takich jak: „B&W PLANET”, „Fine Art & Long exposure Photography”, „World Class Landscape Photographers Group” i innych; ● 2023 „Szeroki Kadr” zamieścił prace wraz z artykułem w rubryce „Inspiracje”
Wystawy i publikacje: ● 2020 „Gdynia fotogeniczna” wystawa zbiorowa w Gdyńskiej Szkole Filmowej; ● 2020 - Wraz z żoną dwa albumy „Przestrzeń” oraz „Kraina lodu”, które pokazują część fotograficznego dorobku; ● 2023 „Islandia” Pałac Przebędowskich w Wejherowie, Teatr Miejski w Kwidzynie, Dom Kultury w Rumi; ● 2024 „Pejzaż czarno - biały”, Galeria przy Gdyńskiej Szkole Filmowej, Ratusz Kultury w Gdańsku.
Emilia Lewandowska-Dzikowska – rocznik ’87, mieszka w Rumii
Wprowadzający do Okręgu Gdańskiego: Wojtek Korsak, Erazm Felcyn
Pedagog, trener jeźdźców i koni, fototechnik, grafik. Absolwentka Trójmiejskiej Szkoły Fotografii oraz CKU w Sopocie (technik cyfrowych procesów graficznych, fotograf). Wraz z mężem powadzi stadninę koni.
Uprawia głównie fotografię czarno-białą, zwłaszcza pejzaż, nawiązując często do stylistyki dawnych mistrzów działających w technice analogowej. Przedstawia siebie jako pełną zachwytu rejestratorkę, ale jej zdjęcia to coś więcej niż obdarzony estetyką, pełen emocji wizualnych dokument - znaleźć w nich można głębszą refleksję nad kruchością i przemijalnością świata. Jest tu pokora wobec jego ogromu i majestatu, jest też troska człowieka, matki - o jego przyszłość. W krajobrazie szuka ciekawych form, kształtów, struktur. W procesie twórczym najbardziej ceni sobie kontakt z przyrodą, jakiego doświadcza podczas poszukiwań nowych ujęć. Fotografia motywuje ją do odkrywania, zgłębiania, przypatrywania się uważnie temu, co nas otacza na co dzień i do czego warto dotrzeć. Pozwala zwolnić, zatrzymać się na chwilę, aby się rozejrzeć. Obecnie jest w trakcie realizacji kilku projektów fotograficznych: Koń islandzki, Alpy - dzicz w sercu cywilizacji, Islandia - wrota do Arktyki, Zofia - obraz dzikiego człowieka, Drzewa. Planuje fotograficznie odwiedzić tereny arktyczne: Syberię - koczownicze plemiona głębokiej północy, zimowy Bajkał. Grenlandię, Spitsbergen, północną Norwegię - psy pociągowe, wieloryby (w szczególności interesuje ją narwal), niedźwiedzie polarne. Chce zobaczyć i uwiecznić wiele gatunków dziko żyjących zwierząt - w szczególności tych, które zagrożone są wyginięciem.
Wystawy: ● 2024 „Pejzaż czarno - biały”, Galeria przy Gdyńskiej Szkole Filmowej, Oliwski Ratusz Kultury w Gdańsku; ● 2023 „Islandia”, Pałac Przebędowskich w Wejherowie, Teatr Miejski w Kwidzynie, Dom Kultury w Rumi; ● 2020 „Gdynia fotogeniczna” wystawa zbiorowa w Gdyńskiej Szkole Filmowej.
Nagrody i wyróżnienia: ● 2023 „Szeroki Kadr” zamieścił prace wraz z artykułem w rubryce „Inspiracje”; ● 2020 laureatka konkursu „Gdynia Fotogeniczna”; ● 2019-2024 prace wyróżniane np. jako „prace miesiąca” w internetowych grupach fotograficznych takich jak: „B&W PLANET”, „Fine Art & Long exposure Photography”, „World Class Landscape Photographers Group” i innych.
Radosław Czapla – rocznik ’80, pochodzi z Wrocławia, od 2000 roku mieszka na Śląsku.
Wprowadzający do Okręgu Śląskiego: Krzysztof Szlapa, Kamil Myszkowski
Skończył studia magisterskie w Dolnośląskiej Szkole Wyższej – pedagogika specjalna, Wrocławską Szkołę Fotografii, a obecnie jest studentem Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie. Ponad dekadę pracował jako psychoterapeuta w zamkniętym całodobowym ośrodku terapeutycznym dla dzieci i młodzieży, w tym 5 lat jako lider. Często zaangażowany w tematy społeczne, współpracuje z różnymi fundacjami i stowarzyszeniami, działając na rzecz innych ludzi, od lat jest też trenerem wspinaczki. Głównie obszary zainteresowania w fotografii to człowiek i wszystko co z nim związane, tematy społeczne, troska o przyszłość, także przyroda, podróże, przemijanie, dokument, fotografia analogowa.
Obecnie prowadzi własną działalność fotograficzną, zajmuje się warsztatami fotograficznymi o różnej tematyce oraz drukiem wystaw czy wydruków kolekcjonerskich w swojej pracowni www.drukFineArt.pl. Miłośnik fotografii zarówno cyfrowej jak i analogowej. Posiada własne studio fotograficzne oraz dobrze wyposażoną ciemnię. Zajmuje się głównie fotografią dokumentalną, portretową, krajobrazową, konceptualną, artystyczną i reportażem. Ma za sobą wiele wystaw indywidulanych i zbiorowych. Wykorzystuje fotografię w pracy z ludźmi – arteterapia, warsztaty, twórcze działania. Lubi współpracować z innymi ludźmi, zarażać ich pasją, rozwijać ale też czerpać inspirację od innych. Inicjuje wiele plenerów, wystaw fotograficznych, kilkukrotnie występował w roli kuratora.
Więcej informacji o wystawach i działalności na stronie autorskiej.
Andrzej Kiełbowicz – rocznik ’55, od 1988 roku mieszka i pracuje w Kanadzie.
Wprowadzający do Okręgu Warszawskiego: Leszek Fidusiewicz i Tomasz Sikora
Profesjonalny fotograf, fotoreporter, podróżnik, projektant graficzny, instruktor fotografii. W latach 70-tych i 80-tych pracował jako fotoreporter dla czołowych ówczesnych magazynów ilustrowanych, kolejno w „Razem” i w „ITD” i „Magazynie Muzycznym”. Był laureatem konkursu fotografii redakcji „Na przełaj” już w roku 1973 i dwukrotnie Konkursu Fotografii Prasowej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w latach 1977-79. Wyczulony na absurdy ówczesnej rzeczywistości opowiadał o niej krytycznie ale z właściwą sobie wrażliwością i sympatią dla ludzi. W roku 1980 brał udział w I Ogólnopolskim Przeglądzie Fotografii Socjologicznej (wówczas największej wystawy w powojennej Polsce, zamkniętej przez cenzurę po tygodniu), i ponownie W 1989 roku, w II Ogólnopolskim Przegląd Fotografii Socjologicznej w Bielsku-Białej.
W roku 2019 został wyróżniony indywidualną wystawą na prestiżowym międzynarodowym 8. FotoArtFestival’u im. Andrzeja Batury w Bielsku-Białej. W roku 2022 uczestniczył w zbiorowej wystawie „Ostrzej Widzieć. Fotoreportaż w ITD 1960–1990” w Domu Spotkań z Historią w Warszawie.
Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach Muzeum Fotografii w Krakowie.
W Kanadzie zawodowo związany z „Globe and Mail i „NOW Magazine” w Toronto na początku emigracji od 1988 do 1995 roku. Jako foto-edytor pracował również dla David Suzuki Foundation, WWF, Tides Canada, BC Ministry of Environment, University of Victoria. Obecnie pracuje jako nauczyciel fotografii. Prowadzi kursy i warsztaty fotografii cyfrowej między innymi na Uniwersytecie w Wiktorii, w Brytyjskiej Kolumbii. Więcej na jego witrynie internetowej. Ma opracowane cztery książki fotograficzne z wielokrotnych podróży na Filipiny, do Kambodży, Chin i Meksyku. Jak zawsze w jego karierze są to albumu o ludziach i ich codziennym życiu, pod wspólnym hasłem „Teatr Dnia Codziennego”.
Ostatnio przygotowuje i prezentuje nowe wystawy i foto albumy o czasach PRL w Polsce.