Zbiorowa wystawa fotografii: Iwona Germanek, Łukasz Cyrus, Jakub Gadek
Galeria Katowice, Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, ul. Św. Jana 10 (II piętro)
Wernisaż w środę 2 października o godz 18:30, ekspozycja do 31 października 2019
Galeria czynna od środy do piątku w godz. 17:00 - 20:00
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza na wernisaż
zbiorowej wystawy fotografii nowo przyjętych (wśród dziewięciu w końcu lutego)
członków Okręgu Śląskiego ZPAF.
Autorzy prezentujący fotografie na wystawie:
Iwona Germanek urodziła się 4 grudnia 1969 roku w Mikołowie. Z wykształcenia pedagog. Obecnie pracuje w Domu Kultury w Łaziskach Górnych jako animator zajęć plastycznych oraz fotograficznych.
Z fotografią jest związana od dziesięciu lat. Łączy ją chętnie z innymi dziedzinami aktywnej wypowiedzi artystycznej. W jej działaniach medium fotograficzne przyjmuje zazwyczaj formę nadrzędną, ale bywa również tylko dopełnieniem happeningowych akcji. Nie kryjąc fascynacji „Archeologią fotografii”, autorka nawiązuje obrazowy kontakt wielopokoleniowy tworząc między innymi artbooki – albumy naznaczone rysem autobiograficznym. W jej twórczości techniki szlachetne, takie jak cyjanotypia czy mokry kolodion, zajmują szczególne miejsce. Prowadziła warsztaty fotograficzne: TIFF Center we Wrocławiu, PWSZ w Raciborzu, Miejskiej Placówce Muzealnej w Mikołowie. Od kilku lat związana jest z kolektywem artystycznym Thinkpink Gang. Z jej inicjatywy powstała Pracownia Fotografii Alternatywnej przy MDK w Łaziskach Górnych. Jest autorką i współautorką wielu wystaw fotograficznych.
Łukasz Cyrus - o mnie: Fotografia odklejona
Wierzę, że fotografia jest jak muzyka instrumentalna, która nie potrzebuje słów czy historii, by wzbudzać emocje. Fotografia nie musi odwoływać się do czegokolwiek, co znamy, by zaistnieć i pozostać w naszej pamięci. Prawdę powiedziawszy myślę, że im dalej jej do rzeczywistości, tym bardziej możemy ją docenić i cieszyć się nią taką, jaką jest, gdyż już nie naśladuje niczego. Odkleja się od rzeczywistości.
Fotografia odklejona daje nieskończone możliwości interpretacji, gdyż sama nie jest skończona. Nie można porównać jej do oryginału, gdyż ten jest ze świata, którego ona nie próbuje naśladować. W jej obliczu słowa tracą swoją moc. Zatem brak sposobu, by fotografię odklejoną opisać. Trzeba jej doświadczyć zmysłami.
Fotografia odklejona pochodzi ze świata emocji i wyobraźni. Emocjami i wyobraźnią należy ją odbierać.
Łukasz Cyrus - o wystawie: Autoportret
Wyabstrahowana, geometryczna struktura świata pochwycona w obrazie jest nośnikiem uczuć, emocji i wrażliwości fotografującego. Zdjęcia z tego cyklu nie przybliżają nikogo do poznania prawdy o miejscach sfotografowanych. Zdradzają one moje osobiste spojrzenie na otaczający świat. Zdjęcia te przestają być obrazem swojego odniesienia, a stają się obrazem swojego stwórcy. Aparat fotograficzny patrzy w obie strony. Kiedy robię zdjęcie tego, co przede mną, jednocześnie fotografuję to, co głęboko we mnie.
Jakub Tadeusz Gadek urodzony w Łodzi obecnie mieszka w Warszawie.
Magister matematyki stosowanej, doktor informatyki, ukończył studia podyplomowe z fotografii na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Otwarte Studium Fotografii Politechniki Krakowskiej. Interesuje go szerokie spektrum działań artystycznych. Fotografia dla niego to migawkowe zapiski subiektywnego odczuwania otaczającej rzeczywistości – często niejednoznacznej i melancholijnej. Utrwalone fragmenty codzienności wyrywane są z oryginalnego kontekstu i otrzymują nowe znaczenie, nadawane im przez fotograficzny kard. Taki sposób patrzenia, podkreśla „dziwność“ przedstawionych sytuacji – sytuacji na krawędzi tego, co realne i nierealne. A rzeczywistość zyskuje paradoksalny wymiar.