Fort 49 „Krzesławice” w Krakowie, os. Na Stoku 27b
Wystawa w ramach projektów Europejskie Dni Dziedzictwa oraz Zajrzyj do Huty
Otwarcie wystawy w piątek 21 czerwca, ekspozycja do 22 września 2024
uroczysty finisaż odbędzie się w sobotę 14 września o godz. 17:00
Z Krakowem jestem związany od czasów studenckich – czyli już prawie 35 lat…
Tu studiowałem na Akademii Górniczo-Hutniczej i tu niedługo po studiach rozpocząłem pracę w obecnym Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej. Tym samym jest to też miasto wielu moich wydarzeń życiowych, tych najistotniejszych i tych codziennych. Poruszając się po Krakowie zauważam oczywiście różne motywy wizualne: niektóre z nich mają charakter uniwersalny, czyli równie dobrze mogły zaistnieć w Krakowie, co gdzie indziej, a niektóre z nich są charakterystyczne, nierozerwalnie związane z Krakowem.
Efektem tych spostrzeżeń są fotografie, powstałe na przestrzeni lat, prezentowane na różnych wystawach zbiorowych, również międzynarodowych, a także od pewnego czasu moje wystawy indywidualne o tematyce krakowskiej: „W klimacie Krakowa” (2014) i „Kraków nowoczesny” (2017). Odbyły się one w jednym z „miejsc krakowskich”, jakim jest Fort 49 „Krzesławice”, mający swój klimat i charakter wpisany w historyczną architekturę oraz tętniący życiem imprez i zajęć kulturalnych.
Do moich wystaw w Forcie 49 właśnie dołączają „Zbliżenia krakowskie” – kolejny efekt fotograficznych spacerów po jednym z najpiękniejszych miast świata. Wszystkie prezentowane na wystawie zdjęcia powstały w maju 2024 roku. Słowo zbliżenia w przypadku części fotografii ma znaczenie dosłowne, jako zwrócenie uwagi na elementy wybranych obiektów krakowskich, zaś w pozostałych przypadkach ma wymiar symboliczny – oznacza „zbliżenie do ducha Krakowa”, przynajmniej w odczuciu autora, czyli moim, indywidualnym. Nie starałem się nawet próbować wyczerpać tematu – byłoby to niemożliwe w ramach wystawy liczącej około 30 prac... Tak więc można tę wystawę traktować jako jedną z wielu wersji, jakie mogłyby powstać pod tym tytułem. Zapraszam do obejrzenia tej niniejszej mojej propozycji wizualnej „mieszanki krakowskiej”. Wystawa wpisuje się w cykliczny projekt kulturalny Europejskie Dni Dziedzictwa (projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) oraz Zajrzyj do Huty (w ramach zwiedzania Fortu 49)
Piotr Bieniek – jędrzejowianin z pochodzenia, od czasów studenckich związany z Krakowem; artysta fotografik, członek rzeczywisty ZPAF w Okręgu Świętokrzyskim oraz Fotoklubu RP, posiada tytuł AFIAP. Egzaminator OKE w zawodzie fototechnik. Jako pracownik naukowy Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie prowadzi m.in. wykłady ogólnouczelniane o tematyce fotograficznej. Absolwent AGH, doktor nauk chemicznych. Autor w sumie kilkunastu wystaw indywidualnych, współautor licznych wystaw zbiorowych. Wiele jego prac uczestniczyło w międzynarodowych salonach pod patronatem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP) i Amerykańskiego Towarzystwa Fotograficznego (PSA), zdobywał również nagrody i wyróżnienia w prestiżowych międzynarodowych konkursach Px3 (Prix de la Photographie, Paris), London International Creative Competition, International Photography Awards, Moscow International Foto Awards.