„Pies o dwóch ogonach” Michała Adamskiego
„Cu Chi Tunnels Restoration Report” Michała Sity i Anny Pilawskiej-Sity
Na portalu Polak Potrafi do 30 października 2019 trwa akcja crowdfundingowa
Gorąco popierając, przekazujemy apel z prośbą o wsparcie!
Miło nam poinformować, że kończymy pracę nad dwoma naszymi książkami fotograficznymi. Pierwsza publikacja to opowieść o sytuacji polityczno-społecznej we współczesnych Węgrzech
„Pies o dwóch ogonach” Michała Adamskiego. Druga publikacja „Cu Chi Tunnels Restoration Report” Michała Sity i Anny Pilawskiej-Sity, jest analizą współczesnego kontekstu zabytku architektury
- sieci 250 km tuneli, używanych przez partyzantów w czasie wojny wietnamskiej.
Wykonanie fotografii, edycję zdjęć, przygotowanie tekstów, ich redakcję i tłumaczenie, projekty graficzne oraz większą część druku finansujemy ze środków fundacji PIX. HOUSE.
Brakuje nam niewiele by ukończyć prace na książkami, dlatego też wystartowała zbiórka brakującej części na platformie Polak Potrafi.
Zbiórkę traktujemy jako przedsprzedaż naszych książek, których planowany termin premiery to początek grudnia 2019 - Salon Premier na festiwalu Xprint. Nagrodami za wsparcie są także publikacje wydane przez PIX. HOUSE Liczymy na Waszą pomoc. Zbiórka na portalu PolakPotrafi wystartowała 30 września i potrwa 30 dni. Chcemy wydać 350 egzemplarzy „Psa o dwóch ogonach” i 300 egzemplarzy „Cu Chi Tunnels Restoration Report”.
Książki:
PIES O DWÓCH OGONACH | Michał Adamski
Książka „Pies o dwóch ogonach” jest podsumowaniem kilkuletniej pracy nad opowieścią o współczesnych Węgrzech. Opowiadam w niej o społeczeństwie wplątanym w polityczne procesy zdobywania władzy. Nazdjęciach chciałem pokazać chaos i niepokój Węgrów, którzy zagubieni są pomiędzy rzeczywistością w jakiej żyją a propagandową wizją silnego państwa. W czasach, kiedy fake newsy stały się codziennością, coraz łatwiej rządzącym wywoływać poczucie strachu i budzić emocje, które stają się przyczyną głębokich podziałów w społeczeństwie. Co pozwala zdobywać i utrzymywać władzę.
Kluczem do opowiedzenia o manipulacjach i absurdach życia w orbanowskich Węgrzech jest dla mnie partia Pies o dwóch ogonach. Jest to partia założona przez grupę artystów, którzy poprzez performance, happeningi oraz działania w przestrzeni miejskiej próbują zdemaskować manipulacje rządu oraz wyśmiewają polityków, którzy zrobią i powiedzą wszystko, żeby zdobyć władzę.
Koncepcja i fotoedycja są już gotowe. Do pracy nad edycją zaprosiłem Ewę Meissner i Filipa Ćwika. Nad opracowaniem graficznym pracuje Andrzej Dobosz. W książce znajdzie się 40 fotografii oraz cytaty z oficjalnych przemówień Viktora Orbana i kampanii wyborczej węgierskiej partii Pies o Dwóch Ogonach.
CU CHI TUNNELS RESTORATION REPORT | Michał Sita i Anna Pilawska - Sita
250 kilometrowa sieć tuneli używanych w czasie wojny przez partyzantów to labirynt korytarzy zbudowanych na trzech poziomach, umożliwiający przetrwanie w czasie kiedy życie na powierzchni było niemożliwe - gdy amerykańskie bombardowania zmieniły prowincję Cu Chi w zgliszcza pozbawione roślin, zwierząt i ludzi. W 1981 roku impulsu do transformacji tuneli w obiekt o charakterze symbolicznym dostarczyła polsko-wietnamska misja konserwacji zabytków, opracowując wstępne metody zabezpieczenia i wzmocnienia fragmentów tej nieoczywistej budowli. Była to pierwsza powojenna próba odbudowy architektonicznego dziedzictwa Wietnamu.
Po niemal 30 latach od pierwszych prac rewitalizacyjnych śledzimy dalszy los tej adaptacji, w ramach którego fragmenty korytarzy nabierają właściwości ułatwiających pracę wyobraźni: obrastają w makiety, zyskują wentylację, z atrap zamaskowanych włazów wyskakują turyści. Obrazy podziemnego świata konstruowane są przez przyjezdnych, dopasowują się do prospektów biur podróży i wymagań wycieczek szkolnych, miejskie legendy żywią się wojskowymi tajemnicami i propagandą.
Te fantazje pomagają jednocześnie zagłuszyć pamięć mieszkańców Cu Chi, dla których pozbycie się wszechobecnych tuneli spod domów i pól było pierwszym etapem podnoszenia prowincji z gruzów.
Nasza uwaga kieruje się w stronę współczesnych wyobrażeń o tunelach z jednego jeszcze powodu: iluzje tej niewidzialnej budowy kształtują materialną rzeczywistość. Napędzają 1, 5 miliona zwiedzających rocznie, wpływają na powstanie specjalnych stref ekonomicznych, przyciągają inwestycje, konsekwentnie zmieniając Cu Chi w zamożne przedmieścia Ho Chi Minh City.
Tajemnica, chociaż już całkiem innego rodzaju, pozostaje podstawą skuteczności tuneli.
W książce znajdą się zdjęcia, wywiady, mapy, opisy techniczne i legendy miejskie narosłe wokół tajnej sieci tuneli. Mamy gotowy projekt graficzny i edycję zdjęć oraz zabezpieczone środki konieczne na pokrycie większej części kosztów druku.
Autorzy:
Michał Adamski - urodzony w 1976 roku w Poznaniu. Student Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy). Jeden z założycieli fundacji PIX. HOUSE prowadzącej w Poznaniu galerię fotografii. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Stypendysta Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W 2015 roku wydał album „Nie mogę przebrnąć przez chaos”, który dotykał tematu straty rodziców. Zajmuje się realizacją długoterminowych projektów dokumentalnych. Skupia się na tworzeniu szczerych historii, ale naznaczonych autorską interpretacją rzeczywistości. W swojej fotografii porusza tematy społeczne, w których ważny jest człowiek i jego życie we współczesnym świecie. Więcej na stronie autorskiej.
Anna Pilawska-Sita - architekt, absolwentka Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, laureatka Konkursu im. Marii Dokowicz, wyróżniona przez SARP w konkursie na Dyplom Roku 2017. Stypendium MKiDN w 2018 roku w dziedzinie opieki nad zabytkami pozwoliło na zebranie materiałów, które znajdą się w książce „Cu Chi Tunnels Restoration Report”. Pracowała m.in. w Latz+Partner - biurze architektury krajobrazu w Niemczech; Vo Trong Nghie - pracowni zielonej architektury w Wietnamie; Abalimi Bezekhaya - organizacji zajmującej się rewitalizacją terenów zdegradowanych w Republice Południowej Afryki; Studio ADS - pracowni obszary zurbanizowane. Wspólnie z Aleksandrą Kucką prowadzi pracownię kps.archi.
Michał Sita - urodzony w 1985 roku fotograf dokumentalista, kurator. Absolwent fotografii na Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy), 2009 i antropologii kulturowej na UAM w Poznaniu, 2011. Pracuje nad długotermiowymi cyklami, jak tymi dotyczącymi plemienności w irackim Kurdystanie, interpretacji historii i dziedzictwa kulturowego. Współautor publikacji w ramach interdyscyplinarnego przedsięwzięcia analizującego międzywojenne fotografie zoologiczne Wiesława Rakowskiego, kurator festiwalu książek fotograficznych Xprint. Jeden z założycieli fundacji PIX. HOUSE prowadzącej w Poznaniu galerię fotografii oraz dom wydawniczy. Autor tekstów o fotografii, stały współpracownik redakcji Kultury u Podstaw. Więcej na stronie autorskiej.