Galeria „U Strasza” w Wojewódzkim Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego
w Kielcach, wejście od ul. ks. Piotra Ściegiennego 2
Galerię prowadzi Okręg Świętokrzyski ZPAF
Wernisaż w piątek 23 lutego o godzinie 18:00, ekspozycja do 20 marca 2024
Wystawa POLAGLAMS {Magia zanikającego medium} to wynik fotograficznej przygody
z materiałami natychmiastowymi Polaroid.
Autor Tomasz Mosionek na przełomie wieków, w ramach poszukiwań twórczych i definiowania swojego miejsca na świecie i w fotografii (eksplorując w tym celu między innymi tradycyjną fotografię wielkoformatową), odkrył dla siebie wyjątkowe medium fotograficzne jakim były materiały natychmiastowe Polaroid. Realizując wiele sesji zdjęciowych, całkowicie lub częściowo bazujących na materiałach Polaroid, poznał wnikliwie tę wyjątkową technologię. Fotografia natychmiastowa stała się jego fotograficzną miłością.
Przez wiele lat był propagatorem specjalnych technik manipulacji obrazem przy użyciu materiałów natychmiastowych: polaroid transfer i polaroid lift. Zrealizował dwa cykle fotograficzne, bazujące na tej technice: „Vanishing Medium: Polaroid Transfer” oraz „Polaglams” (wyselekcjonowane prace z tych obu cykli znalazły się na tej wystawie).
Głównym motywem na fotografiach Tomasza Mosionka są kobiety. Piękne portrety i subtelne akty, dzięki użyciu technik polaroidowych zyskują nieoczywisty, często wręcz ponadczasowy malarski charakter. Na kilkudziesięciu fotografiach autor w wysmakowany sposób celebruje piękno i boskość, zmysłową tajemnicę i jednocześnie nadnaturalną siłę współczesnej kobiety. Jej cechy fizyczne, ubrane w delikatność rysów czy zmienną ekspresję twarzy, umożliwiają tworzenie różnorodnych wrażeń i narracji. Obraz kobiety ukazanej w pracach Tomasza Mosionka prowokuje widza do zadawania pytań o istotę jej jestestwa.
„Zdjęcie z polaroidu jest jak błona, która opadła z rzeczywistego przedmiotu”
Helmut Newton
Tomasz Mosionek - rocznik ’73, mieszka w Radomiu.
Przygodę z fotografią rozpoczął w latach 90. XX wieku. Zawodowo związany z fotografią od 2005 roku. Przez kilkanaście lat był ściśle związany z ogólnopolskimi i międzynarodowymi konkursami piękności: Miss Polski i Miss Supranational. Aktualnie od wielu lat prowadzi firmę zajmującą się marketingiem internetowym. W roku 2018 przyjęty do zaszczytnego grona członków Związku Polskich Artystów Fotografików (leg. Nr 1221) z przynależnością do Okręgu Świętokrzyskiego.
Jego główne obszary zainteresowań twórczych to akt kobiecy oraz portret. Skłania się ku fotografii kreacyjnej, inscenizowanej oraz eksperymentalnej. Najbardziej lubi tworzyć, jeśli uda mu się nawiązać z fotografowaną osobą rodzaj duchowego porozumienia, które nadaje obrazom znaczenie.
Dzięki takiej relacji możliwe jest odkrywanie jej natury i piękna. A modelka bardziej dzieli się swoją intymnością niż sprzedaje wizerunek.