QGaleria - QPrint, ul. Wolska 44, Warszawa
Wernisaż we wtorek 10 grudnia, ekspozycja do 31 stycznia 2025
Kurator: Anna Wolska. Spotkanie autorskie w sobotę 11 stycznia o godz. 12:00
Na prezentowanej w QGalerii wystawie Roberta Laski RET ROCK SPEKCJA widzowie będą mogli zobaczyć dwadzieścia siedem portretów z portfolia autora. Zaprezentowane zostaną fotografie przedstawiające między innymi Budkę Suflera, Dodę, Brodkę, Marię Peszek, Kazika Staszewskiego, Ściankę i wielu innych wokalistów i performerów polskiej sceny muzycznej.
Spośród wymienionych zdjęć szczególną uwagę przykuwa kilka fotografii, o których historię
realizacji pozwoliłam sobie zapytać samego autora.
● „Robert, jaka sytuacja kryła się za wykonaniem i stylizacją zdjęcia Michała Wiśniewskiego”?
- Sesja powstała do tekstu w Machinie w 2007 roku, o najnowszym filmie Sofii Coppoli pt Maria Antonina. Pomysłodawcą był naczelny Machiny Piotr Metz, który zaprosił do udziału Michała Wiśniewskiego. Obaj mieli do mnie zaufanie, bo Michała fotografowałem kilkakrotnie dla innych magazynów ilustrowanych. Przemiana wokalisty w Marię Antoninę była możliwa dzięki stylizacji przygotowanej przez Sarnę Zawadkę i Agnieszkę Marczyk Stolarz, a sam Michał idealnie wcielił się w rolę osoby o pozycji doskonale sobie znanej, choć tym razem kobiety ale przede wszystkim „pierwszej celebrytki” rewolucji francuskiej.
● „A zestawienie Nergala i John’a Porter’a? Dwóch eleganckich facetów w czerni… z nożycami”.
- Tak, może nawet za bardzo eleganckich. Bardzo ucieszyłem się z propozycji sfotografowania ich duetu: Me and That Man, na okładkę magazynu Logo. Od dawna też chodził za mną pomysł połączenia dwóch zdjęć, zapętlenia ich w jedną niekończącą się kompozycję - w tym wypadku chciałem jakiejś ingerencji obrazoburczego Nergala w pełną spokoju postać Johna Portera, który rewanżuje się mu gestem rogatej dłoni. Sesja ta, to był naprawdę ostatni moment, aby stworzyć taką podwójną, kolekcjonerską okładkę miesięcznika, bo wokół zamykały się już kolejne kolorowe magazyny i wydawnictwa.
● „Bardzo poetyckim ujęciem jest fotografia Lecha Janerki” Jest odmienne w klimacie od pozostałych, bardziej nastrojowe. jaka jest historia tego zdjęcia?”
- Pomysł na zdjęcie Lecha Janerki pojawił się nagle po latach poszukiwań czegoś, co mogłoby dorównać jego oryginalnym kompozycjom. Co ciekawe, to jedno z najbardziej popularnych zdjęć mojego autorstwa wyróżnia się też ekspresowym czasem realizacji. Dzień po tym, gdy wyobraziłem sobie postać Lecha jako nuty, patrzyłem przez aparat jak kładzie głowę na dłoni swojej żony Bożeny. Sesja na balkonie we Wrocławiu trwała kilka minut, a efektem były portrety w trzech różnych wersjach.
● „Jaka historia kryje się za sesją z niegrzecznymi chłopcami, mam tu na myśli grupę Cool Kids of Death? Ta fotografia wygląda na bardzo spontaniczną?”
- O tak, to prawda! Kólkidsów usłyszałem po raz pierwszy w Sissy Records i pomyślałem ze grają całkiem dobrego punk rocka jak na swój młody wiek. Przy bliższym poznaniu okazało się ze nic w tym dziwnego skoro pochodzili z miasta Łodzi, wychowani na najlepszej polskiej scenie hard core lat 90. Zaproponowałem im dynamiczne zdjęcia najlepiej podczas jakiś zamieszek. Pomysł pasował mi do ich ówczesnego buntu, ale manager z wytwórni marudził, że ma inną wizję. Postanowiłem więc zrealizować go sam i zaprosić Cooliganów na sesję w garażu podziemnym. Gdy zobaczyli jak wjeżdżam chevroletem z włączonym policyjnym kogutem, sami wiedzieli już co mają dalej robić.
Do wysłuchania tych oraz wielu innych historii, a przede wszystkim do obejrzenia zdjęć,
zapraszam w imieniu autora i załogi QGalerii i QPrint.
Anna Wolska - kurator