Wystawa fotografii oraz spotkanie z okazji jubileuszu 85-tych urodzin Zbigniewa Rajche
Pracownia Edukacji Fotograficznej, Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku,
al. Wojska Polskiego 9, Zielona Góra, w czwartek 20 listopada 2014 o godz. 11:00
Czy warto nosić ze sobą aparat? Jaki wpływ wywarł kulawy Kola? Czy w ciemni naprawdę świeci czerwone światło? Jak często w sprawie fotografii decyzje podejmuje się z żoną? Czy w hotelu nikt nie zauważył utworzonej ciemni? Czy na debiucie wystawowym trzeba przyjść w garniturze? Czy wystawa może zniknąć? Czy istnieją przyjaźnie fotograficzne? Jak można rozmawiać fotografią?
Ile przeżył rewolucji fotograficznych? Kto to była tajemnicza Edith? Czy żeby zrobić zdjęcie trzeba mieć pozwolenie? Jak to w szafie mieściła się cała pracownia? O późnych debiutach indywidualnych?
Czy trudno napisać książkę o fotografii? I czy warto fotografować?
Zbigniew Rajche urodził się 24 listopada 1929 roku w Stanisławowie (obecnie Iwanofrankowsk na Ukrainie) Po repatriacji do Polski w 1946 roku, pierwsze lata spędził w Polkowicach, a po odbycia służby wojskowej, w 1954 roku, przyjechał do Zielonej Góry. Po nudnej i nieciekawej pracy technika łączności, w 1977 roku, przeszedł na emeryturę.
Od młodych lat, czyli jakby od zawsze pisze pamiętniki i wspomnienia. Jakby równolegle do zainteresowań literackich od lat oddaje się pasji fotograficznej. Od 1971 roku jest członkiem Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego, gdzie przez wiele kadencji pełnił funkcje członka Zarządu LTF. Brał udział w wielu konkursach i wystawach fotograficznych, zdobywał nagrody i wyróżnienia. Lubuskie Towarzystwo Fotofraficzne w 1998 roku wydało jego książkę pt. Rozmowa fotografią. W 1992 roku wstąpił do powstającego właśnie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zielonej Górze, do którego należy do chwili obecnej. W Uniwerytecie tym przez kilka lat prowadził klub fotograficzny. Bierze też udział w działającym tam klubie literackim Oksymoron. Właśnie dzięki temu klubowi zaczął drukować swoją prozę i poezję. Od 2008 roku należy też do Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów, które wydały mu dotąd dwa tomiki wierszy, oraz trzy książki prozą: Czerwona sukienka, Opowieści z innego świata oraz Moja Canossa. Mimo sędziwego wieku wciąż bierze udział w działalności ZUTW i Stowarzyszenia Poetów.