4.08. - 13.09.2021
Stara Galeria ZPAF
Plac Zamkowy 8, Warszawa
Wernisaż wystawy
w środę 4 sierpnia 2021
o godz. 19:00
Wystawa czynna
do 13 września 2021
z ograniczeniami
związanymi z Covid-19,
od poniedziałku do piątku
w godzinach 12-18
Organizator
Okręg Warszawski
Związku Polskich
Artystów Fotografików
Kuratorzy wystawy
➠ Jolanta Rycerska
➠ Tomek Sikora
Spotkanie autorskie
w poniedziałek 9 sierpnia o godz. 19:00
Prowadzenie
Maja Jaszewska
Na swoich fotografiach Autor snuje opowieść o wyznawcach siedmiu wielkich religii: hinduizmu, buddyzmu, taoizmu, sikhizmu, islamu,judaizmu i chrześcijaństwa. Jej bohaterów łączy pragnienie kontaktu z sacrum.
Ta wystawa wraz z albumem o tym samym tytule (z przedmowami m.in. Olgi Tokarczuk i Jego Świątobliwości XIV Dalajlamy) pomagają zrozumieć, że mimo różnic w tradycjach religijnych, obrzędach czy formach ekspresji, pragnienia wszystkich ludzi wiary są do siebie podobne. Zaczynamy dostrzegać, jak mało nas różni, a jak wiele łączy.
Każda religia uwrażliwia nas na to, że świat, w którym żyjemy, jest tylko małym aspektem większej całości, lecz jednocześnie uspokaja nas, że możemy mieć dostęp do owej całości, jeżeli tylko wejdziemy na istniejącą, zakorzenioną w tradycji drogę. […]
The Inward Moment. Człowiek wobec sacrum, piękny i niezwykły album Andrzeja Ziółkowskiego pokazuje ten religijny kosmos w najintymniejszy sposób, skupiając się na najbardziej kruchym i zarazem najpotężniejszym elemencie tego fenomenu – na człowieku.
Olga Tokarczuk (z przedmowy)
Andrzej Ziółkowski – rocznik ’54, z pochodzenia gdynianin. W latach 70. studiował elektronikę w Gdańsku.
Po wielu latach pracy w przemyśle elektronicznym, z tego 20 lat w międzynarodowym koncernie elektronicznym w Singapurze,
oddał się w roku 2005 pasji fotografowania.
W marcu 2012 roku, podczas podróży fotograficznej w Południowych Indiach, dotarł do chrześcijańskiej aśramy Aanmodaya w Kanchipuram. W świątyni aśramy wśród świętych pism mądrościowych różnych religii odnalazł książkę Universal Wisdom (Wieczysta Mądrość religii świata), napisaną przez angielskiego benedyktyna Bede Griffithsa (1906–1993). Zainspirowany duchowym testamentem tego wielkiego mistyka i mędrca – „wyjścia poza ograniczenia kulturowe wielkich religii i znalezienia mądrości leżącej u podstaw ich różnorodności” – przemierzał kraje Azji Południowo-Wschodniej, Indie, Nepal i Tybet, starając się uchwycić w fotografii uniwersalny wymiar ludzkiej duchowości, bez względu na religijną przynależność.
Profil autora na Facebooku. Więcej o albumie na specjalnej stronie internetowej.