7.11. - 16.12.2018
Stara Galeria ZPAF
Plac Zamkowy 8, Warszawa
Wernisaż wystawy
w środę 7 listopada o god. 19:30
Wystawa czynna
do 16 grudnia 2018
poniedziałek-piątek w godz. 12-18
sobota-niedziela w godz. 14-18
Organizator
Okręg Warszawski ZPAF
Zrealizowano z budźetu
Katowice Miasto Ogrodów
- Instytucja Kultury
im. Krystyny Bochenek
Kurator wystawy
Katarzyna Łata
Wystawa Cato Leina „Arktyczny pył” (Arctic Grit) — prace powstały w przestrzeni Szwecji, Finlandii, Rosji i Norwegii.
Są rozwinięciem tematu wystawy „Cisza północy” prezentowanej w Galerii Miasta Ogrodów w Katowicach w kwietniu 2016 roku.
Wystawa „Arctic Grit”, zabiera nas daleko od utartych ścieżek − w arktyczne i najbardziej wysunięte na północ rejony Norwegii, Szwecji, Finlandii i Rosji. To tam z zaciekawieniem szukałem ludzi i tego co skrywają wnętrza cichych domów i ludzkich dusz, kiedy zbliżamy się do odległej i surowej Arktyki.
Ten projekt jest również moim spotkaniem z samym sobą, jest spojrzeniem wstecz i podróżą w przeszłość do czasów własnego dzieciństwa i z powrotem aż do teraz. Siłą napędową tych podróży była chęć uchwycenia chwili, w której każde spotkanie staje się niepowtarzalne i zbliżenia się do niej. To ludzie byli ważni. Rozmowa była na pierwszym planie, dopiero potem pojawiały się zdjęcia. Ważne było zostać zaakceptowanym, obdarowanym zaufaniem, historią i duszą. Za cel serii postawiłem sobie nie udokumentować, tylko poprzez fotografie uchwycić spotkanie oraz nagość w jego obliczu. To dlatego każde zdjęcie staje się ekskluzywnym i intymnym spojrzeniem w głąb ludzkiej natury.
Cato Lein urodził się w 1957 roku w Båtsfjord w Norwegii, dorastał w regionie Finnmark. Wyprowadził się stamtąd w latach 70-tych,
a w 1980 roku zamieszkał w Sztokholmie. Tam Cato odkrył fotografię artystyczną, która z czasem stała się jego życiową ścieżką. Najbardziej zainteresowała go jednak fotografia portretowa. Od 1996 roku fotografował pisarzy dla największych wydawnictw i czasopism w Skandynawii i Europy. Jest jednym z najbardziej znanych skandynawskich portrecistów. Jego specjalnością stały się zdjęcia pisarzy
- w swoich zbiorach ma portrety największych twórców światowej literatury (m.in. Zadie Smith, Umberto Eco, Susan Sontag).
Prace Cato Leina przywołują niekiedy na myśl zdjęcia takich sław fotografii, jak Robert Frank, Richard Avedon czy Anton Corbijn. Jego fotografia to oryginalne, prowokujące bardzo intensywne, najczęściej czarno-białe obrazy, które są jego znakiem rozpoznawczym.