13.03. - 31.03.2018
Stara Galeria ZPAF
Plac Zamkowy 8, Warszawa
Wernisaż wystawy
we wtorek 13 marca o godz. 19:30
Wystawa czynna
do 9 kwietnia 2018
wtorek — niedziela
w godz. 14 — 18
Organizatorzy
Okręg Warszawski ZPAF
Oddział Radomski ZPAF
Kurator wystawy
Zdzisław Słomski
Partnerzy wystawy
Do pobrania:
Gdy Picasso podróżował kiedyś pociągiem, współpasażer zapytał go nieśmiało, dlaczego ludzie na jego obrazach są tak potwornie zdeformowani skoro w rzeczywistości tacy nie są? W odpowiedzi Picasso poprosił nieznajomego, aby pokazał mu fotografię kogoś z rodziny i gdy tamten wyjął zdjęcie żony powiedział: „czy w rzeczywistości Pańska żona jest taka mała, płaska i czarno-biała”?
W początkach swego istnienia fotografia zapatrzona była w dorobek malarstwa. Następnie sytuacja uległa jakby odwróceniu i nastał okres fascynacji pewnych nurtów malarskich fotografią (np. hiperrealizm). Dziś stała się przysłowiową „deską ratunku” i azylem dla tych, którym trochę nie po drodze z pędzlem i płótnem.
I tak zyskaliśmy dzięki fotografii kolejną przestrzeń artystycznej działalności. Wraz z niezwykłą możliwością manipulacji człowiekiem otrzymujemy receptę na jej niesłychaną popularność. „Ty zrób zdjęcie my zrobimy resztę” - padło kiedyś. Dzisiaj ten mechanizm ciągle się powtarza, żerując na lenistwie i próżności współczesnego człowieka. Dodajmy do tego kanon społecznego szczęścia - sławę, której uosobieniem jest obecność na okładkach tygodników, na bilbordach, w telewizji, a już nade wszystko w Internecie. I już pragniemy być fotografowani, ba, sami się fotografujemy, gdyż ma to dać nam cień gwarancji, że to nasze „JA” może jednak po nas pozostanie. Współczesny człowiek posiada aparat fotograficzny (telefon) i bardzo często z niego korzysta. Powstają obrazy, których ilości nasz umysł już dawno nie ogarnia.
W stworzonym przez nas wirtualnym świecie, nasze widzenie stępiało. Przestaliśmy analizować te obrazy. Nie zdajemy sobie sprawy z ich wpływu na nasze życie, co więcej, nie widzimy w nich nic, co by było warte chwili zastanowienia się. Ludzie wierząc, że fotografie są wyłącznie odbiciem świata, nie próbują ich "przeczytać". Sądzą, że mają nad nimi kontrolę, ponieważ „umieją” robić zdjęcia. Wierzą w obrazy i to im wystarcza. Korzysta z tego przemysł reklamowy. Jakież pole do popisu. Jednak z „prawdą” w fotografii dzisiaj jest różnie. Znawcy twierdzą, że fotografia kłamie. To ustawia nawet ranking fotografów, można by postawić tezę: im bardziej dana fotografia kłamie, tym lepszy fotograf, który ją wykonał. To wszystko umożliwia cyfrowa rzeczywistość. Nie tylko poszerzyła ona możliwości samej fotografii, ale także wymusiła na samych fotografach posiadanie ogromnej wiedzy w przedmiocie. I jak nigdy wcześniej nabrało znaczenia powiedzenie, że „fotografię robi się głową, a nie palcem”.
Wystawa prezentuje fotografie członków nowo powstałego Oddziału Radomskiego Związku Polskich Artystów Fotografików.
Autorami są: Przemysław Barański, Tomasz Grzyb, Sebastian Klochowicz, Jarosław Korbiński, Piotr Mazur oraz Zdzisław Słomski. Jest to pierwsza wspólna prezentacja środowiska artystów ZPAF zrzeszonych w Oddziale Radomskim.
Prezentuje różne postawy twórcze, zebrane w autorskie wypowiedzi. Nie chcemy tej wystawy traktować jako środowiskowej wystawy dorocznej. Jest dla nas raczej okazją przedstawienia się mieszkańcom naszego miasta, zaprezentowaniem dość małych fragmentów twórczości, pokazaniem naszych postaw skonkretyzowanych w medium fotografii. Te postawy, poprzez podjętą tematykę i zastosowaną formę, są charakterystyczne dla każdego z autorów. (Re)prezentacja wielu jakże różnych postaw stanowi cechę wyróżniającą tę wystawę. Jej wspólnym mianownikiem są jedynie tytułowe "FOTOGENY" łączące autorów.
Zdzisław Słomski - Kurator wystawy (ze wstępu do katalogu)
✹ Przemysław Barański #763
Fotografią zajmuje się od 30 lat. Mieszka i pracuje w Radomiu. Jest członkiem Okręgu Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików i autorem ponad 30 wystaw indywidualnych oraz uczestnikiem wielu wystaw zbiorowych. Posiada członkostwo Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego, Stowarzyszenia Marynistów Polskich, Fotoklubu RP i Klubu Hasselblada.
✹ Tomasz Grzyb #1099
Zdobywca nagród i wyróżnień w IPA International Photography Awards (USA), MIFA Moscow International Foto Awards (Rosja),
PX3 Prix de la Photographie Paris (Francja), Monochrome Photography Awards (Anglia), Black & White Spider Awards (USA), International Color Awards (USA) oraz innych w Turcji, Indiach, Egipcie, Omanie, Serbii, Macedonii, Czechach, Bośni i Hercegowinie, Danii i Polsce. Od 2012 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Fotoklubu RP.
✹ Sebastian Klochowicz #1182
Absolwent Wydziału Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opavie (ITF), ukończył London School of Public Relation oraz Kurs Pedagogiczny na ASP w Poznaniu. Wieloletni nauczyciel fotografii w Państwowej Szkole Plastycznej I-go st. Im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Fotoklubu RP - Prezes Regionu Radomskiego.
✹ Jarosław Korbiński # 888
Ze środowiskiem fotograficzno - artystycznym związany jest od początku lat dziewięćdziesiątych. Był jednym z założycieli Klubu Fotograficznego CKF działającego w Kielcach. Organizator i uczestnik wielu plenerów oraz wystaw fotograficznych zarówno krajowych jak i zagranicznych. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Zajmował się również propagowaniem fotografii wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, prowadząc kursy oraz szkolenia z tego zakresu.
Zawodowo związany również z fotografią - prowadzi własne studio fotograficzno - reklamowe. W dziedzinie sztuki jaką jest fotografia preferuje krajobraz, architekturę „drewnianą”, akt oraz makrofotografię.
✹ Piotr Mazur # 890
Fotografuje już ponad ćwierć wieku. Wpływ na jego spojrzenie przez wizjer aparatu miała twórczość Edwarda Westona i fotografów skupionych wokół założonej przez niego Grupy f64.
Jest członkiem Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego i Związku Polskich Artystów Fotografików.
✹ Zdzisław Słomski # 558
Radomianin. Od 1980 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Wielokrotnie wiceprezes ds. artystycznych i przewodniczący Rady Artystycznej Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF w Kielcach, w latach ubiegłych członek Komisji Rewizyjnej Zarządu Głównego ZPAF. Prace wystawiał m. in. w Galerii Zachęta, Starej Galerii ZPAF, na Festiwalu Fotografii w Arles we Francji, w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Radomiu. Pracuje jako twórca i fotograf specjalizujący się w fotografii reklamowej i wydawniczej, zwłaszcza fotografii produktowej i dzieł sztuki. Pasjonuje się filmowaniem lustrzankami DSLR. Jako grafik DTP od ponad 20 lat zajmuje się również wydawnictwami, od muzealnych albumów po katalogi produktów. Posiada tytuł Artiste FIAP.
Dokumentacja całej ekspozycji w panoramach - fot. Tomasz Grzyb