4.04. - 5.05.2024
Stara Galeria ZPAF
Plac Zamkowy 8, Warszawa
Wernisaż wystawy
w czwartek 4 kwietnia 2024
o godz. 18:30
Wystawa czynna
do 5 maja 2024
☛ od poniedziałku do piątku
w godzinach 12:00 - 18:00
☛ w soboty i niedziele
w godzinach 16:30 - 18:00
Organizator
Okręg Warszawski
Związku Polskich
Artystów Fotografików
„O pięknie życia”
Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić jest zapisem świata widzianego oczami chłopca.
Fotografie wykonane między moimi jedenastymi a szesnastymi urodzinami zarejestrowałem prostymi aparatami Smiena i Zenit.
Wtedy – będąc młodym, niewiedzącym nic o fotografii i z przypadkową sprawnością techniczną, byłem wyłącznie blisko moich rówieśników. Prowadzony pewnym rodzajem nieświadomej dojrzałości notowałem chwile beztroskie, pełne radości i spontaniczności. Dziś patrząc na te fotografie widzę nie tylko zapis młodzieńczych lat, ale potrzebę refleksji nad odwiecznymi pytaniami o marzenia, aspiracje i konieczność stawiania czoła rzeczywistości. Bezpretensjonalne, dziecięce gry z wyobraźnią kontrastują dziś z realiami życia widzianego oczami dojrzałego mężczyzny. Zatrzymane, często w dynamicznym kadrze, momenty z krainy wolności i szczęścia, hołdują przekonaniu o pięknie życia. Moja nostalgiczna podróż ma bez wątpienia walor głęboko osobisty, jednak mam nadzieję, że potrafi ona pobudzić wspomnienia i tym samym wywołać uniwersalne już refleksje nad przemijaniem czasu, nad być może niezrealizowanym dziecięcymi marzeniami.
Marek Szyryk, urodzony w 1966 r. w Niemodlinie.
Mieszka i tworzy w Łodzi. Jest wykładowcą akademickim, profesorem zwyczajnym, a ostatnio prorektorem Szkoły Filmowej w Łodzi.
Od 2000 roku należy do Związku Polskich Artystów Fotografików.
Jest twórcą fotografii klasycznych oraz instalacji.
Organizował wiele wystaw studenckich. Prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Jego droga fotografii nosi cechy starego rzemiosła, w którym artysta nie tylko tworzył przedmioty, ale również dzięki sztuce doskonalił swoją osobowość. Często odwołuje się do japońskiej poezji haiku poprzez odkrywanie tego, co ulotne, przemijające, kruche, a zarazem odwieczne i piękne. Będąc otwarty na współczesny język fotografii podąża różnymi ścieżkami fotograficznymi ciesząc się tą wędrówką.
Autor tomików haiku oraz książek „Dotykając kolodionu”
i „Ćwiczenia z patrzenia”.
Marek Szyryk wraca do przeszłości. Wspomnienia wspomaga starymi, wykonanymi przez siebie w młodości zdjęciami.
Konfrontuje te ślady ze współczesnymi fotografiami, prowokując do refleksji na temat odwiecznych, powszechnych ludzkich marzeń, ciągot i aspiracji oraz potrzeby późniejszego konfrontowania ich z rzeczywistością. Świat dziecięcej i młodzieńczej zabawy, nacechowany aktywną obecnością, wypełnia radość z przeżywanej chwili, potrzeba przyjaźni i akceptacji. Bezpretensjonalne gry z uwolnioną wyobraźnią kontrastują z realiami siermiężnej rzeczywistości sprzed dekad. Zatrzymane w kadrze momenty kreują wizję krainy wolności, szczęścia i beztroski przepełnionej spontanicznością i odwagą. Młodzieńcze fotografie młodego Marka Szyryka, mimo swojej bezpretensjonalności i optymistycznego wydźwięku, czasem dezynwoltury, zaskakują wyjątkową dojrzałością i poprawnością techniczną. Młody fotograf z ogromnym wyczuciem komponuje kadry, zarówno ujęcia statyczne, jak i te schwytane w ruchu, stosuje rozmaite punkty spojrzenia. Umie także po reportersku uchwycić specyfikę i nastrój chwili. Ponad sto ujęć, prezentowanych podczas wystawy, manifestuje przekonanie o pięknie życia, kreuje wizję świata jakby oderwanego od niewesołej rzeczywistości, rządzącego się własnymi prawami młodości, przepełnionego potrzebą szczęścia. Młodzi protagoniści snują równocześnie marzenia o przyszłości, w której, jak wierzą, pojawią się kiedyś jako herosi, bohaterowie całkiem już poważniejszych dramatów.
[….] Tu także kraina dzieciństwa oderwana jest od otaczających, dorosłych kontekstów i również nabiera wymiaru symbolicznego. Artysta przerzuca tym samym pomost pomiędzy przeszłością a teraźniejszością. Nostalgiczna podróż Marka Szyryka ma walor głęboko osobisty i sentymentalny, ale jego refleksje pobudzają i nas do snucia wspomnień, wywołują żal za utraconym czasem, niezrealizowanymi marzeniami. Mimo, że mają wymiar głęboko osobisty, trafiają w czułą uniwersalną nutę.
Dariusz Leśnikowski
Warto wysłuchać tej ciekawej rozmowy, wystarczy kliknąć w obrazek poniżej:
Audycja: Głębia ostrości
Prowadzi: Iga Niewiadomska
Gość: prof. dr hab. Marek Szyryk (fotograf, wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi, szef Katedry Fotografii)
Data emisji: 10.04.2024, godzina emisji: 23:06