28.05. - 22.06.2018
Stara Galeria ZPAF
Plac Zamkowy 8, Warszawa
Wernisaż wystawy
w poniedziałek 28 maja
o godz. 19:30
Wystawa czynna
do 22 czerwca 2018
poniedziałek-piątek w godz. 12-18
sobota-niedziela w godz. 14-18
Organizator:
Okręg Warszawski ZPAF
„1001 światów”
Fotografia reprezentuje wiele światów – światy przeszłe, teraźniejsze, przyszłe, również światy prawdziwe i fałszywe.
W każdym z tych światów fotografie nie są reprodukcją rzeczywistości, lecz zawsze symbolizują indywidualne rozumowanie i odczuwanie świata. Szczególnie w fotografii kreacyjnej nie ma granicy między tym, co autentyczne, a tym, co fikcyjne. Wszystko jest jednakowo tym, co istnieje realnie tu i teraz, jak i tym, co istnieje na niby w myślach. Oba te światy łączą się w samym artyście.
Wystawa jest projektem szczególnym, w ramach którego artystka prezentuje zbiór swoich cykli fotograficznych jako jedną osobistą historię. Zarówno zdjęcia, jak i towarzyszące im rzeczy, stają się głównymi bohaterami wystawy, związanymi ze sobą oraz posiadającymi swoją konkretną treść i formę. Wystawę można interpretować na różne sposoby – albo jako osobne, wielorakie światy zaprezentowane poprzez poszczególne dzieła, lub jako jeden, spójny koncepcyjnie i ideowo świat artystki,
który z jednej strony kojarzy się z wyimaginowanym osobliwym uniwersum, ale z drugiej strony jest najrealniejszą rzeczywistością.
Marcela Paniak
Absolwentka i doktorantka Szkoły Filmowej w Łodzi w specjalności Fotografia. Członkini Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Autorka wystaw indywidualnych i uczestniczka wystaw zbiorowych w Polsce
oraz w wielu krajach za granicą (Europa i USA, 2010-2018). Bohaterka licznych publikacji. Laureatka nagród, spośród których najważniejsza była nominacja do nagrody Prix Découverte na festiwalu „Les Rencontres d’Arles” (Francja, 2013).
Sama twierdzi w ten sposób: „Nie skupiam się na reprezentowaniu świata realnego; najważniejszy jest dla mnie świat, który jest wykreowany przez umysł. Zajmuję się tematami związanymi z wyobraźnią, wspomnieniami, pamięcią, historią, archiwum, tożsamością oraz fotografią samą w sobie. Tym sposobem zastanawiam się nad zależnościami między tymi zagadnieniami w praktyce a właściwościami fotografii w teorii. Lubię więc łączyć różne dziedziny sztuki, eksperymentować w ich zakresie, wykorzystywać wielostronne możliwości, jednak wciąż bazując na obrazie fotograficznym, który jest zawsze w centrum mojego zainteresowania”.
Więcej informacji na stronie autorskiej
kilka zdjęć z wernisażu, który otworzył Andrzej Zygmuntowicz wraz z autorką wystawy... fot. Witek Kurowski