7.08. - 1.09.2017
Stara Galeria ZPAF
Plac Zamkowy 8, Warszawa
Wernisaż wystawy
w poniedziałek 7 sierpnia o godz. 19:30
Wystawa czynna
do 1 września 2017
poniedziałek-piątek w godz. 12-18
sobota-niedziela w godz. 14-18
Organizator
Okręg Warszawski ZPAF
Wszystko, co wydarzyło się na przestrzeni 40 lat mojej pracy z aparatem, jest zapisem losu człowieka. Zdarzenia w ten sposób zarejestrowane to dobre i złe chwile. To szczęście i smutek, pogodne i pochmurne dni, początek i koniec życia.
Zmieniały się układy polityczne i społeczne. Kształtowało się nowe spojrzenie estetyczne. A wszystko to działo się pod pięknym niebem, pięknym niezależnie od tego, czy to, co działo się na ziemi, pod firmamentem, było radosne czy smutne, dobre czy zie. Niebo od zarania dziejów nie zmieniło swej barwy. Raz z ciężkimi i ponurymi chmurami, to znów z lekkimi lub bez nich, zalane błękitem przestrzeni.
Artysta to taki beckettowski Krapp, który grzebie w pamięci wyobraźni, odnajdując zapisane w jej zakamarkach szkice - taśmy z dźwiękiem i obrazem. Czeka na coś, co być może się zdarzy, może przyjdzie może nie, aż coś się przypomni i wzbudzi wizjo-refleksję.
Na pomysł ogarnięcia tego archiwum i znalezienia klucza do jego otwarcia wpadł mój przyjaciel, wybitny artysta fotograf, malarz, grafik i znawca obrazu fotograficznego, Stanisław J. Woś. Pracę rozpoczęliśmy w styczniu 2011 roku. Rozmawialiśmy już o tym wcześniej, ale mówiąc krótko, brakowało nam powodu, żeby podjąć się tego wyzwania. Pojawił się on w momencie otrzymania propozycji realizacji projektu „Pod pięknym niebem" w Galerii Sleńdzińskich. Jednak choroba Staszka była silniejsza i nie pozwoliła mu na dokończenie prac.
Za jego zgodą podjął się tego mój młodszy kolega, Kuba Dąbrowski, jeden z najwybitniejszych fotografów nowego pokolenia w Polsce. Stanisław Woś z około 780 zdjęć do wystawy i albumu wybrał 250. Z tej liczby Kuba wybrał 38 i zaprojektował wystawę.
Czy mu się to udało, zobaczą Państwo sami.
Piotr Sawicki
Kiedy byłem nastolatkiem nie wiedziałem, że gdzieś na świecie jest agencja Magnum, Richard Avedon i Robert Frank. Lubiłem oglądać zdjęcia, ale jakoś w ogóle nie zastanawiałem się nad tym, skąd się biorą. Były, były ciekawe i już.
Oglądając któryś z albumów Piotra Sawickiego, jeden z tych, które stoją na półkach w większości białostockich domów, doznałem małego olśnienia. Uderzył mnie fakt, że wszystkie fotografie w tej książce zrobiła jedna osoba.
Zdałem sobie sprawę z oczywistej rzeczy - żeby zrobić zdjęcie ktoś musiał pójść gdzieś z aparatem (a czasami nawet polecieć samolotem), zobaczyć coś, zdecydować się na kadr i nacisnąć migawkę. Zrozumiałem, że kadry to nie są jakieś pozawieszane w powietrzu okienka na świat, tylko że każde zdjęcie jest czyimś punktem widzenia.
Piotr Sawicki był pierwszym fotografem, którego poznałem z nazwiska. Pierwszym fotografem, dzięki któremu o robieniu zdjęć zacząłem myśleć jako o autorskiej wypowiedzi.
Kuba Dąbrowski
Piotr Sawicki - fot. Kuba Dąbrowski
Piotr Sawicki urodził się 19 maja 1948 roku w Białymstoku. Jego ojciec, też Piotr, założyciel Białostockiego Teatru Lalek, był fotoreporterem II Korpusu Wojska Polskiego gen. Andersa i uczestnikiem walk o Monte Cassino.
Studia ukończył na Wydziale Elektrycznym Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Białymstoku (1966–1970) w maju 1981 roku został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików. Piotr Sawicki jest współtwórcą ogólnopolskiego miesięcznika literatury faktu „Kontrasty” (1974–1984), studenckiego ruchu wakacyjnego Akademia Kultury Studenckiej - Białystok, Tykocin, Drohiczyn, oraz współzałożycielem APA Studio i Classic Studio (1989–1996). Organizował także wiele plenerów, między innymi „Czas i obraz północno–wschodniej Polski”. Był komisarzem i jurorem wielu wystaw i konkursów fotograficznych. Jako wykładowca prowadził zajęcia z fotografii w Instytucie Architektury, pracował w Zakładzie Nowych Technik Nauczania Politechniki Białostockiej. Był również fotoreporterem terenowym Centralnej Agencji Fotograficznej w Warszawie (1968–1974) oraz fotoreporterem miesięcznika „Kontrasty” (1974–1984).
Uprawia fotografię socjologiczną i teatralną. Fotografuje niebo, a od 1978 r. zajmuje się fotografią lotniczą. W 1991 fotografował wizytę Ojca Świętego w Białymstoku, a od 40 lat fotografuje polskie prawosławie. Jest również autorem plakatów teatralnych oraz twórcą fotograficznej wizji socjologicznego zapisu Podlasia i Białegostoku a także albumu „Prawosławie w Polsce” (z tekstem ks. Henryka Paprockiego; wyd. BOSZ: 2008).
Wystawy indywidualne: ok. 100 wystaw i pokazów indywidualnych w Białymstoku, Warszawie, Bielsku Białej, Toruniu, Wilnie, Kownie, Grodnie, Hongkongu; najnowsze realizacje: „Prawosławie w Polsce” – Hajnówka - Wrocław - Lubin – Białowieża (2009) ;
„Pod pięknym niebem”, Galeria Slendzińskich, Białystok (2011), Muzeum Historii Fotografii, Kraków (2012). Wybrane wystawy zbiorowe: „Interpressphoto” ; „Małe formaty” ; „Biennale plakatu” ; „Biennale krajobrazu” ; „I Ogólnopolski Przegląd Fotografii Socjologicznej”,
Bielsko-Biała (1980) ; „Satyrykon”, Legnica (1980) ; „Złocisty Jantar” ; „FotoArt Festiwal”, Bielsko-Biała (2005) ; „Polskie Prawosławie”, Moskwa (2005) ; „Polska lat 70”, Warszawa (2009) ; „Gdzie Jesteśmy? ”, Stara Galeria ZPAF, Warszawa (2008) ; ”Podlasie”, na parkanie Pałacu Branickich (2009), XX Lat Galerii Fotografii B&B, Bielsko-Biała (2012).
Nagrody i odznaczenia: Nagroda Prezydenta Miasta Białegostoku (1995) ; Nagroda Twórcza Wojewody Białostockiego (1987) ; stypendium twórcze Ministra Kultury i Sztuki (1982) ; Honorowy Tytuł „Białostoczanin Roku” (1987) ; Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007 i 2010) ; Nagroda Marszałka Województwa Podlaskiego (2008) ; stypendium Prezydenta Białegostoku na realizację projektu „Widy Goroda Biełastoka 2010” ; Brązowy Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2017).
Fotografie w zbiorach: Zbiory Sztuki, Watykan (1993) ; Muzeum Historii Fotografii, Kraków (2005; 60 prac o tematyce socjologicznej), fototeka ZPAF; zbiory Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, kolekcje prywatne w kraju i za granicą.
Albumy: 15 albumów, m.in. : „Białystok moje miasto” (1986) ; „Białystok” (1995) ; „Białystok” (1998) ; „Białystok” (2000) ; „Wersal Podlaski” ; „Białystok oblicze miasta” ; „Białystok na progu XXI wieku” ; „Białystok historia miasta” ; „Tykocin” ; „Podlasie między niebem a ziemią” ; „Prawosławie w Polsce” (wyd. BOSZ: 2008) ; „Piotr Sawicki Fotografie” (2011). Współautor albumów: „Ziemia Białostocka” ; „Podlasie” ; „Wizyta, Białystok 5 czerwca 1991 r.” ; „Wielka Synagoga w Tykocinie” ; „Grabarka” ; „Gdzie Jesteśmy?” ; „Nowosielski” ; „Polska lat 70”.
Bibliografia: „Mistrzowie Polskiego Pejzażu”, Kielce (2000) ; „Prawosławie Polskie”, Moskwa (2005) ;
wpis noty biograficznej w „Who is Who” (2007).