20.11. - 15.12.2015
Stara Galeria ZPAF
Plac Zamkowy 8, Warszawa
Program główny
Warsaw Photo Days 2015
"Testosteron"
Wystawy czynne
do 15 grudnia 2015
wtorek-niedziela w godz. 14-18
Organizator
Okręg Warszawski ZPAF
Dyrektor Festiwalu
Jolanta Rycerska
Dyrektor Artystyczny
Katarzyna Majak
Dofinansowano ze środków
Narodowego Centrum Kultury
w ramach Programu
Kultura - Interwencje 2015
Tematem trzeciej edycji festiwalu Warsaw Photo Days 2015 jest TESTOSTERON.
W ramach Programu Głównego w warszawskich galeriach zaprezentowanych zostanie trzynaście projektów indywidualnych wyłonionych w drodze otwartego konkursu skierowanego do artystów sztuk wizualnych. Jury w składzie: Michaela Bosáková, Katarzyna Majak, Jolanta Rycerska i Andrzej Zygmuntowicz wybrało finalistów Warsaw Photo Days 2015, których projekty zostaną zaprezentowane podczas trwania festiwalu.
Pokazane zostaną tematyczne realizacje fotograficzne i formy multimedialne z użyciem fotografii i/lub video, analizujące wizualnie i problematyzujące temat męskości. Szeroko rozumiany testosteron - użyty w temacie konkursu jako skrót myślowy - utożsamiany jest z siłą życiową gatunku ludzkiego, nadającą tempo życiu mężczyzn i kobiet, podlegającą nieustannym korektom cywilizacyjnym i społecznym, tak w sferze fizycznej jak i psychicznej, redefiniowaną przez kolejne pokolenia i uzewnętrznianą na różne sposoby.
Realizacje konkursowe przybliżają sposoby fotograficznego obrazowania współczesnych archetypów męskości, atrybutów, mocnych punktów, jak i zagrożeń. Stara Galeria ZPAF prezentuje trzy wystawy programu głównego festiwalu:
Barakonyi poświęcił tej serii dwa lata pracy. Jego celem było pokazanie jak głośny może być pracowity dzień wokół domu. Widzimy pracujących właścicieli domów, mężczyzn tnących drzewa, nawadniających pola, malujących, wiercących lub coś tnących. Chociaż ich praca jest dla nich samych przydatna, to ogłuszający dźwięk kosiarki jest czymś niezwykle denerwującym dla wszystkich innych wokoło. Autor, w swoim cyklu, przygląda się zjawisku niespokojnego człowieka (ang. „Restless Man”) ; rozkłada na części pierwsze typ człowieka niezdolnego do odpoczynku.
Szabolcs Barakonyi – od 2001 roku członek Studia Młodych Artystów Fotografów (Young Photo Artists’ Studio) na Węgrzech.
W latach 2003 i 2006 - otrzymał stypendium imienia Pécsi József’a. W roku 2006 otrzymał grant imienia Lucien Hervé i Rodolf’a Hervé.
W roku 2007 - przedstawiony w trakcie Rencontres d'Arles przez Photo Folio Gallery & Review Laureate, w roku 2011 otrzymał grant André Kertész’a od Węgierskiego Narodowego Funduszu Kultury. Wystawiał swoje zdjęcia w wielu miastach na całym świecie, na targach fotograficznych, festiwalach sztuki i w muzeach. Między innymi w Château d'Eau w Tuluzie we Francji (2008) oraz w Muzeum Sztuki Współczesnej w Szanghaju (2010).
Wystawy: Prezentował prace w ramach miesiąca fotografii w Łodzi (2009), Krakowie (2006) i w Paryżu (2006, 2008). Uczestniczył także w 7. Biennale Fotografii w Poznaniu (2011), 10. Festiwalu fotografii Kaunas Photo 2013 na Litwie oraz w PHotoEspaña (2014).
W 2012 roku w Słowenii odbyły się wybory Prezydenta Republiki. Borut Pahor, były przewodniczący Parlamentu i były premier postanowił wygrać te wybory. Poprowadził swoją kampanię wyborczą pod hasłem "Razem – zachęcając się wzajemnie".
Przyłączył się do producentów i wytwórców zarówno w fabrykach jak i na polach, wykonując różne zawody. Prasa została zaproszona do komentowania kampanii. Przy okazji wykonano zdjęcia. Seria 12 zdjęć zatytułowanych „Polityka” z lat 2012-2014 tworzy metaforę aktualnego politycznego „ducha czasu”, który nie stawia granic populizmowi. Pokazuje cienką linię pomiędzy reklamą a propagandą, co jest szczególnie widoczne w politycznie motywowanych obrazach i kampaniach medialnych. Zdjęcia stawiają wiele pytań:
Jakie są zadania i obawy polityków i polityki? Co motywuje polityków? Jaka jest główną rola i co jest istotą działania polityków?
Jaką rolę odgrywają media komentujące działalność polityków? W co wierzą wyborcy, kto może ich przekonać? Jaki jest związek pomiędzy formą i treścią polityki, co jest ważniejsze? Co znaczy być mężem stanu w dzisiejszych czasach?
Kandydat Borut Pahor wygrał wybory w roku 2012 i obecnie jest prezydentem Słowenii.
Borut Krajnc – fotograf dokumentalista, fotoreporter pracujący dla słoweńskich czasopism Tribuna, Demokracija, a od 1991 roku dla tygodnika Mladina. W swojej pracy od początku lat 90-tych, uwiecznia zmiany społeczne i polityczne, rozwój społeczeństwa słoweńskiego, także wojny w Słowenii i Chorwacji, wprowadzenie w Słowenii nowego systemu gospodarczego i społecznego, przystąpienie do Unii Europejskiej i przyjęcie Euro. Miał wiele wystaw. Jest autorem zdjęć w książkach Route 66 i Restart.
W 2009 roku otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii Ludzie / Opowiadania w konkursie fotografii prasowej Słowenia Press Photo.
Jego cykl fotografii Pustka (Praznine) został przedstawiony w British Journal of Photography (styczeń 2011). Cykl fotografii zatytułowany Polityka (Politika) (2014) został opublikowany jako wieczny kalendarz / fotoksiążka pod tym samym tytułem.
Wystawy: Politics (Polityka), Galerija Opservatorijum, Belgrad, Serbia (2015) ; Emptiness (Pustka), Cankarjev dom, Ljubljana, Słowenia (2008) ; Road / Route 66 (Droga 66) Photon Gallery, Ljubljana, Słowenia (2006).
Bez testosteronu nie ma wojny. W grudniu 2004 roku pojechałem na Ukrainę jako międzynarodowy obserwator wyborów prezydenckich. Od tamtej pory na Ukrainę wracałem wielokrotnie. Tylko w tym roku byłem tam 4 razy (łącznie 46 dni). Tysiące kilometrów, setki ludzkich historii, dziesiątki dramatów… Fotografuję, by lepiej zrozumieć otaczający świat. Im dłużej to robię, tym mniej rozumiem.
Projekt "Normalna wojna" powstaje od lutego 2014 roku na Ukrainie. Cykl zawiera 24 zdjęcia.
Maks Skrzeczkowski – magister sztuki, fotograf, podróżnik, wykładowca na Podyplomowych Studiach Fotografii oraz na Wydziale Politologii (UMCS), a także w Lubelskiej Szkole Sztuki i Projektowania, fotoreporter magazynu "Lajf", mięzynarodowy obserwator wyborów prezydenckich na Ukrainie (2004), animator kultury - organizator licznych imprez fotograficznych oraz pokazów podróżniczych, koordynator projektu Akademia Odkryć Fotograficznych (prowadzonego w Centrum Kultury w Lublinie przez Pracownię Promocji Dziedzictwa Kulturowego). Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany w konkursach fotograficznych oraz za działania w dziedzinie kultury. Zasiadał w jury licznych konkursów fotograficznych. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.
Mieszka i pracuje w Kazimierzu Dolnym. Wystawy: Indie-poza czasem, Muzeum L. Ukrainki, Kijów, Ukraina (2015) Nie tylko Tokio, Muzeum Pałac w Wilanowie, Polska (2004) The Magic Krakow, Six-images Fotogalerie, Amsterdam, Holandia (2004).