29.10. - 13.11.2015
Stara Galeria ZPAF
Plac Zamkowy 8, Warszawa
Wernisaż wystawy
w czwartek 29 października o godz. 18:00
Wystawa czynna
do 13 listopada 2015
poniedziałek-piątek w godz. 12-18
sobota-niedziela w godz. 14-18
Organizator
Okręg Warszawski ZPAF
„Odwróceni-rewers” to prace powstałe w latach 2010/2014. Fotografie wykonane były w 2010 roku, zaś obecny kształt uzyskały w 2014.
Cykl ten można nazwać portretowym, choć moim zamiarem nie było portretowanie osób w nim fotografowanych. Przyświecała mi idea z motta czy mojego credo – „Interesuje mnie, nie to, co fotografia przedstawia w naturalistyczny, materialny sposób ale to co można wydobyć z otoczenia dla potrzeb czystego obrazu i sensu jego konstrukcji z zachowaniem szacunku dla tego, co zapisała klisza lub matryca cyfrowa". Tytuł odnosi się do sytuacji, jaką spotykamy codziennie, obserwując rewersy ludzi na ulicach, w kolejkach, siedząc w tramwaju czy na sali... – nie identyfikują one osób fotografowanych. Podtytuły prac zamieszczone na postaciach są tylko statystycznym numerem kolejnych ujęć i wygenerowanych automatycznie przez program w urządzeniu, jakim się posłużyłem do opracowania ostatecznej formy tych obrazów.
Treść jest dla mnie bez znaczenia, choć zdaję sobie sprawę, iż odbiorca będzie doszukiwał się znaczeń tych prac, szanuję jego wybór w dążeniu do zobaczenia tego, co nie leżało u podstaw powstania tego cyklu. „Odwróceni-awers XZ” – zamknięty cykl prac, ma swoje źródło w „Odwróceni-rewers”. Powstał w latach 2014/2015, tym razem wizerunki portretowanych łączy jeden wspólny element. Moją intencją było wkroczenie na obszar zakazany, wejście w osobę portretowaną z brutalną siłą. Widzę portret i chcę widzieć jak portretowany, widzieć odbiorcę i jego zdziwienie.
... „Opis drogi twórczej Zdzisława Mackiewicza wiele mówi o poszukiwaniach sztuki fotograficznej na progu XXI wieku rozpiętych między dążeniami do abstrakcji a reporterską rzeczowością. Nie wydaje się, aby jakikolwiek sposób patrzenia na fotografię artystyczną, działania na którymkolwiek polu poszukiwań był bardziej uprzywilejowany niż inny. Jednakże niezmiernie istotne, a może nawet najważniejsze wydaje się współcześnie ujawnianie swego stosunku do istoty medium – fenomenu cywilizacyjnego i kulturowego jednocześnie, jakim jest fotografia. Fotografia srebrowa jest obszarem poszukiwań twórczych od przeszło 170 lat. Można by było w jej historii odnaleźć wybitnych artystów, takich jak Man Ray czy Zbigniew Dłubak, których intuicje i realizacje są pokrewne poszukiwaniom Zdzislawa Mackiewicza z okresu, w którym posługiwał się on klasyczną fotografią czarno–białą. Jego prace powstające od 2007 roku są odzwierciedleniem idei work in progress – pracą w toku – obrazem mniej lub bardziej dostrzeganych codziennych czynności, podczas których rodzi się refleksja na temat istoty zmian obrazowania w fotografii cyfrowej, której początki sięgają 1969 roku i zbiegają się niemal z datą urodzin Z. Mackiewicza. Wtedy to naukowcy z USA - Willard Boyle i George Smith, laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2009 r., zebrali dostępną im wiedzę i zakończyli prace nad matrycą CCD, detektorem światła, będącym podstawą matrycy cyfrowego aparatu fotograficznego. Światło zostało uchwycone elektronicznie, zamiast na kliszy – napisano w uzasadnieniu jej przyznania. O istocie fotografii cyfrowej wiemy ciągle niewiele, jeszcze mniej o znaczeniu tego wynalazku dla możliwych kierunków sztuki XXI wieku. Założenie metodologiczne – redukcja treści umożliwiająca pracę nad formą przekazu, gdzie każdy fotogram jest wariantem możliwości fotografii jako tworzywa, przyniosło jasny i prosty styl foto-grafiki Zdzisława Mackiewicza.”
Stanisław Jasiński
Zdzisław Mackiewicz - urodzony 11.09.1961 roku w Grudziądzu. Mieszka w Toruniu. Studia - Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z wyróżnieniem w 1988 roku w pracowni serigrafii prof. B. Przybylińskiego. Od 1992 roku pedagog na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Instytucie Artystycznym. Od 2004 w Zakładzie Grafiki w pracowni Grafiki Multimedialnej, którą obecnie prowadzi, (dr habilitowany sztuki w dyscyplinie artystycznej fotografia, profesor UMK). Zorganizował 32 wystawy indywidualne, brał udział w 66 wystawach zbiorowych tu i tam. Uprawia fotografię i grafikę. Realizacje fotograficzne: cykle „Blachy, szmaty, folie, papier…”, „Światła”, „Polaryzatory”, „Awers Rewers”, „Awers Rewers - kalejdoskop”, „Obrotowe”, „Odwróceni - rewers”, „Odwróceni - awers XZ”. Realizacje graficzne: cykle „PL”, „Pad”. Więcej informacji na stronie autorskiej.