Wystawa Bartosza Frątczaka „Widok przez zamknięte oczy. Szkice kresowe”
Galeria Fojė, ul. Vytauto 69, Troki (Litwa)
Transmisja z otwarcia on-line w poniedziałek 14 grudnia 2020 roku o godzinie 19:00
Projekt finansowany przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”
Wystawa składa się z kilkudziesięciu fotografii oraz esejów, które powstawały od chwili przyjazdu autora na Litwę w 2014 roku. Jest to przede wszystkim opowieść o życiu Polaków mieszkających na Litwie i Białorusi, złożona z relacji o najważniejszych wydarzeniach rozgrywających się w kręgu polskiej społeczności, ale nie tylko takie fotografie znalazły się na wystawie. Do prezentowanych prac dołączno kody QR, po zeskanowaniu odsyłające do elektronicznej wersji wystawy, w której umieszczono fotografie oraz opisy.
We wprowadzeniu do wystawy autor wyjaśnia w jaki sposób wybierał poszczególne zdjęcia oraz podkreśla znaczenie opisów: „Wstępnego wyboru fotografii dokonała za mnie podświadomość, przypominając mi o ich istnieniu tuż przed zaśnięciem. W notesie leżącym obok łóżka opisywałem kadry, które przywoływał mój umysł, by rano wyszukiwać je na dyskach komputera. Po jakimś czasie zwróciłem się do przyjaciół, którzy pomogli mi w wyborze kilkudziesięciu zdjęć, a do fotografii dołączyłem opisy będące narracją uczestnika zdarzenia, a może nawet czymś więcej – samym uczestniczeniem.”
W celu ochrony zdrowia wydarzenie przeniesiono do internetu, a otwarcie wystawy nastąpiło
w poniedziałek wieczorem i było transmitowane na profilu facebookowym galerii Fojė.
Jest to kolejna wystawa polskiego fotografa zorganizowana we współpracy z Fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie” zaprezentowana w tym roku na Litwie. W Centrum Kultury Samorządu Rejonu Solecznickiego trwa ekspozycja zdjęć „Ostatni świadkowie. Portrety bohaterów II wojny światowej”. W wileńskim klasztorze franciszkanów, w którym mieści się Wileńskie Centrum Duchowości, trwa ekspozycja wystawy „U stóp Matki. Opieki Matki Boskiej Ostrobramskiej”.
Fotograf zrealizował również wystawę plenerową z Centrum Kultury w Solecznikach poświęconą zespołom ludowym, która dostępna jest też jako galeria 3D opublikowana na stronie: https://salcininkaikultura.lt.
Bartosz Frątczak
Fotograf dokumentalny i artysta. Absolwent Wydziału Filozofii oraz Edukacji na Uniwersytecie Szczecińskim. Od 2020 roku członek i współzałożyciel organizacji Kultura naa wynos. W latach 2014–2018 dokumentował znikające ślady kultury żydowskiej na ziemiach litewskich, a także portretował ocalonych oraz rodziny osób ratujących Żydów. W latach 2017–2019 portretował polskich żołnierzy, ostatnich żyjących uczestników i świadków wydarzeń czasów II wojny światowej. W latach 2016–2020 portretował Wilno i zgłębiał prace fotografów - Jana Bułhaka, Józefa Czechowicza oraz Filiberta Fleury’ego. W latach 2018–2020 fotografował ludzi związanych z folklorem. Obecnie dokumentuje życie Polaków mieszkających na Litwie oraz pracuje nad zagadnieniem kultu maryjnego. Jego prace zostały wystawione przez Pałac Wielkich Książąt Litewskich, Państwowe Żydowskie Muzeum im. Gaona w Wilnie, Narodowy Teatr Dramatyczny w Kownie, Dom Kultury Polskiej w Wilnie, Wileńskie Centrum Duchowości oraz Dom Kultury w Solecznikach. Zostały one również opublikowane w książce „Tak teraz postępują uczciwi ludzie... Polacy z Wileńszczyzny ratujący Żydów”. Mieszka i pracuje w Wilnie. Więcej informacji na stronie autorskiej.
Projekt finansowany przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”
ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
Partnerzy: Galeria Foje, Pałac Kultury w Trokach, Instytut Polski w Wilnie, ArtPrint.