Galeria 5 - Katowice Miasto Ogrodów, Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, pl. Sejmu Śląskiego 2
Wernisaż w czwartek 21 marca o godz. 18:00, ekspozycja do 26 maja 2024
Wystawa przygotowana we współpracy z Okręgiem Wielkopolskim ZPAF
Kuratorzy: Piotr Spek, Andrzej Zygmuntowicz
W cieniu przyszłości
wystawa jest pokłosiem Interdyscyplinarnych Spotkań Artystycznych ChoJazz 2023, odbywających się w Chodzieży na przełomie lipca i sierpnia 2023 roku Czasem nachodzi nas zastanawianie się nad przyszłością, tą bliską, jako tako przewidywalną i tą odleglejszą stanowiącą niewiadomą.
Możemy zgadywać w oparciu o naszą wiedzę i doświadczenie jak będzie ale częściej to wróżenie z fusów a trafienia zdarzają się podobnie często jak 6 w totolotka. Taką próbę spojrzenia w przyszłość podjęła grupa 21 autorów z różnych dyscyplin plastycznych.
Wystawa jest wizualnym zapisem zbioru indywidualnych refleksji dotyczących tego co nadchodzi. Raz zobaczymy realizacje bardzo osobiste, dotyczące swojej roli w nadchodzącym czasie. Innym razem będzie to szersza wizja tego co może przydarzyć się całej rodzinie człowieczej. Wystawa jest próbą odsłonięcia cienia, zwykle bardzo głębokiego, za jakim skrywa się ten nadchodzący czas.
Okazuje się, że ilu autorów tyle możliwych przyszłości.
Andrzej Zygmuntowicz
W cieniu przyszłości - Interdyscyplinarne Spotkanie Artystyczne - ChoJazz 2023
Letni wiatr dobiegający do nas, siedzących w migotliwym cieniu drzew znad tafli jeziora w upalny dzień dawał ukojenie, spokój i relaks. Pozwalał zapomnieć o wszystkim i po prostu być. W lecie roku 2023 podczas Interdyscyplinarnych Spotkań Artystycznych ChoJazz 2023 byliśmy właśnie w takim nastroju – byliśmy w cieniu drzew, w spokoju i ciszy nad jeziorem. Atmosfera przepełniona radością, uśmiechem, rozmyślaniami, rozmowami, zabawą do rana, dobrymi sporami o sztuce i życiu nie opuszczała nas przez siedem dni. Urokliwe miejsce gdzie nocowaliśmy i tworzyliśmy potęgowało wrażenia. Podskórnie jednak w cieniu letniego spokoju pojawiały się myśli o przyszłość naszą, naszych rodzin, kraju, kontynentu i świata. Pytania o przyszłość były i są jak czarny głęboki cień z czarnobiałych fotografii – ostry, pełny, tajemniczy i nie pozwalający zobaczyć niczego co zakrywa. Tajemnica – tylko tajemnica, niepokój i mrok. Twórcy zaproszeni do Chodzieży zostali „wmanewrowani” w swoistą zabawę kontrastów. Ostre światło lipcowo-sierpniowego słońca dawało ciepło i spokój ale w głowach tlił się cień pytań o przyszłość. Prace prezentowane na wystawie są próbą rozświetlenia cienia, zajrzenia w przyszłość.
Jaka jest ta przyszłość w cieniu każdy zobaczy sam, wszak wystarczy poczekać, aż zaświeci Słońce.
Nie podejmę się oceny tego jak wspólnie widzimy to co jest na razie ukryte w cieniu – mam jednak nadzieję, że głęboki czarny cień rozświetli lipcowo-sierpniowe słońce, a cień będzie tylko od liści drzew – migotliwy, radosny i dający wytchnienie.
Piotr Spek
Większość autorów była obecna na wernisażu...
Autorzy prezentowanych na wystawie prac: Anna Andrzejewska, Wojciech Beszterda, Joanna Chudy, Tytus Grodzicki, Wojciech Klimala, Anna Kola, Ekaterina Konsulova, Katarzyna Łata, Zdzisław Mackiewicz, Nadya Mitskievitch, Jowita Mormul, Katarzyna Navarra, Zdzisław Orłowski, Maciej Pawelec, Maciej Plewiński, Kacper Spek, Piotr Spek, Krzysztof Ślachciak, Danuta Węgiel, Andrzej Zygmuntowicz, Tadeusz Żaczek