Wiesław Turno: Gumografia - technika szlachetna fotografii, Zofia Turno: Montaże
Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9
340 ekspozycja od 22 czerwca do 31 lipca 2015
Spotkanie autorskie w sobotę 27 czerwca o godz. 12:00
Spotkaniu towarzyszy film o Henryku Rogozińskim oraz podsumowanie warsztatów fotograficznych "Krzemieniec w fotografii - technika szlachetna guma"
Podczas wernisażu wystaw w dniu 27 czerwca 2015 o godz. 12:00
(w ramach wspólnej imprezy Władz Miasta Rzeszowa z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Europejski Stadion Kultury/Wschód Kultury) przypomniana zostanie sylwetka wybitnego artysty fotografa Henryka Hermanowicza (jednego z założycieli ZPAF).
Na warsztatach w technice gumy chromianowej zaprezentowane zostaną fotografie z albumu "Piękne rodzinne miasto Juliusza Słowackiego - Krzemieniec 1939". Wybrane prace zostaną wykonane przez uczestników warsztatów w tej technice.
Wiesław Turno
Urodzony w 1953 r. w Końskich. Fotografią zajął sie w 1980 r. Założyciel i członek Fotoklubu „ATUT” przy Klubie „Kaesemek” (1984 do dziś), inicjator, organizator oraz Komisarz Galerii Sztuki „Atut”
(od 1986 r. do chwili obecnej), organizator wystaw w ramach „Kuźnic Koneckich” (2001-2006, 2008-2009).
W latach 1993-1994 współpracował z „Gazetą Konecką” jako fotoreporter. Członek Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego (od 1997 r.). Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 1997 r. W latach 1988-2002 członek „Grupy Fotograficznej 13” przy Okręgu Świętokrzyskim ZPAF.
W latach 1997-2015 pełnił różne funkcje w Zarządzie Okręgu ZPAF w Kiecach. W latach 2008-2011 członek Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 2008 członek Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej w Kielcach, w którym pełni funkcję członka zarządu.
Zaprezentował dotychczas 34 wystawy indywidualne, m.in. w Krakowie, Warszawie, Toruniu, Radomiu, Rzeszowie, Bielsku-Białej, Częstochowie, Kielcach, Tarnobrzegu, Grodnie i Mińsku (Białoruś), Sala (Słowacja), Jeleniej Górze. Uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych fotograficznych i plastycznych, w tym w wielu pokonkursowych.
Fotografuje krajobraz, architekturę, martwą naturę, sceny rodzajowe. Ulubioną techniką jest guma chromianowa. Jego prace fotograficzne znajdują się w kolekcjach oficjalnych i prywatnych. Reprodukcje fotografii jego autorstwa umieszczone są w wielu katalogach wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz albumach fotograficznych m. in. : „Mistrzowie Polskiego Pejzażu”, „Sztuka Ziemi Kieleckiej-Fotografia”, „Końskie na dawnej fotografii”, „Końskie - zarys dziejów”, „Sztuka Fotografii”.
Prace prezentowane na wystawie powstały w latach 1990-2015. Ich tematem jest krajobraz i architektura. Wszystkie wykonane są w technice szlachetnej fotografii – gumografii. Jest to technika w pełni rękodzielnicza. Papier, roztwór: gumy, dwuchromianu potasu i pigmentu, przygotowuje samodzielnie. Decyduje o czasie ekspozycji i sposobie wydobywania obrazu. Naświetlony w świetle bogatym w ultrafiolet wypłukuje w wodzie, całkowicie pod kontrolą wzroku. Przy płukaniu wybrane miejsca przeciera pędzlem lub kieruje na nie delikatny strumień. Pozwala to na tworzenie obrazu zgodnie z jego wolą. Do niego także należy dobór pigmentu, decydującego o kolorystyce odbitki. Wielokrotnie (czasem nawet kilkanaście razy) nakłada warstwy światłoczułe, co sprawia, że możliwe są różne kombinacje barw. To technika niezwykle pracochłonna. Nad fotografią pracuje często wiele dni, lecz nakład pracy wynagradza piękno otrzymanego obrazu, jego specyficzny nastrój, a także niezwykła powierzchnia o dobrze wyczuwalnej fakturze.
Są to prace niepowtarzalne. Praktycznie niemożliwe jest uzyskanie dwóch identycznych egzemplarzy tego samego obrazu.
Zofia Turno
Urodziła się w Słupsku. Mieszka w Końskich. Jest absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach oraz Studium Marketingu i Reklamy w Warszawie. Przez wiele lat projektowała płytki i dekoracje ceramiczne. Zajmuje się grafiką komputerową i fotografią. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików i Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej.
Aktywnie uczestniczy w ogólnopolskich i międzynarodowych działaniach fotograficznych i plastycznych: „Świętokrzyskie Krajobrazy”, „Art-Eko”, „Ponidzie”, „Natura i Krajobraz”, „Podlaski Przełom Bugu”.
Fotografuje: krajobraz, architekturę i portretuje ludzi. Jest autorką cyklu wystaw fotografii „Wyszukane obrazy”, które prezentowała w Galeriach Kielc, Końskich, Buska-Zdroju i Jeleśni. Ważniejsze wystawy zbiorowe, w których uczestniczyła ostatnio: „Art-Eko Ponidzie -Chroberz 2014’’, BWA w Kielcach; „Biennale Krajobrazu - Definicja Przestrzeni'', BWA w Kielcach; „Janów Podlaski 2014’’, Galeria „Fokus'' w Siedlcach; „Mała Forma Graficzna 13 x18 Dialog Warsztatu z Cyfrą’’, Galeria „Atut'' w Końskich; „Kapitał Sztuki Suplement 2014'' - wystawy doroczne ZPAF/PSEP, BWA w Kielcach; „Świętokrzyskie Krajobrazy Busko Zdrój 2014'' - Pałacyk Zielińskich w Kielcach.
Prace wykonane do prezentowanej wystawy „Montaże” są wynikiem uważnej obserwacji i postrzegania natury. Wyszukuje motywy dla niej interesujące, jak: drzewa, rośliny, odrapane mury, obdarte tynki, zacieki, przebarwienia na elewacjach budynków. To wszystko potrzebne jest do stworzenia nowych, wcześniej przemyślanych obrazów, które powstają poprzez nakładanie na siebie wielu różnych, poddanych autorskiej obróbce fotografii.