Galeria CENTRALA, przestrzeń twórcza dla fotografii, Pl. Cyryla Ratajskiego 6A, Poznań
Wernisaż w sobotę 16 listopada o godz. 18:00, ekspozycja do 28 grudnia 2024
Spotkanie autorskie z udziałem gości w czwartek 28 listopada o godz. 18:00
Oprowadzania autorskie w czwartki 21 listopada i 12 grudnia o godz. 18:00
Wystawa „Wewnętrze” otwiera przestrzeń refleksji nad pojęciem domu – zarówno jako fizycznego miejsca, jak i przestrzeni symbolicznej, w której kobieta mierzy się z codziennymi wyzwaniami, intymnością oraz oczekiwaniami. Prezentowane prace, w tym fotografie z cyklu „Internal Landscapes”, stworzone wspólnie z Mateuszem Sarełło, oraz premierowe realizacje, kreślą narrację osobistą, choć nieodosobnioną – dotykając uniwersalnego doświadczenia poszukiwania swojego miejsca, a jednocześnie doświadczenia przepaści między potrzebą stabilności a rzeczywistością pełną niepewności.
Fotografie analizują performatywną obecność kobiecego ciała w przestrzeniach domowych – w stanie surowym, w budowie – które stają się metaforą procesu zasiedlania. Gesty i ruchy ciała odwołujące się do codziennych praktyk domowych, pozbawione kontekstu fizycznych przedmiotów, tworzą choreografię, przekraczającą tradycyjne wyobrażenia o roli kobiety w domu. Ciało, jako narzędzie osadzone w patriarchalnych strukturach, negocjuje swoją obecność w przestrzeni, a powtarzalność gestów uwalnia nowe znaczenia, odsłaniając ukryte napięcia i potencjał wyzwolenia.
W „Wewnętrzu” dom nie jest wyłącznie konstrukcją architektoniczną, ale przede wszystkim przestrzenią afektywną – miejscem, w którym przyglądamy się kondycji współczesnej kobiety, uwięzionej w ciągłej dynamice relokacji, poszukiwań i redefinicji tego, co oznacza posiadanie swojego miejsca.
"W przeciągu ostatnich niespełna 4 lat mieszkałam w 7 miejscach, w 4 miastach i w 3 krajach, nie licząc rezydencji i krótszych wyjazdów. Każde z tym miejsc traktowałam jako mój dom, chociaż czasem z góry wiedziałam, że tymczasowy. Kiedy upływ lat zbiega się z narastającym zmęczeniem, potrzeba posiadania czegoś, co jest twoje, co choćby w teorii jest stałe w tym niestałym świecie, narasta w środku. Prawie mam swój dom: wspólne życie, meble, tekstylia, narzędzia, dodatki, nawet ulubioną baterię kuchenną, którą wykręcam i wprawiam, nie mam jednak ścian i dachu."
Marta Zgierska - artystka wizualna, ukończyła fotografię na PWSFTviT w Łodzi (dyplom w pracowni prof. Grzegorza Przyborka). Magister filologii polskiej oraz magister komunikacji społecznej i dziennikarstwa (UMCS w Lublinie). Obecnie doktorantka SDNHiS UMCS w pracowni Roberta Kuśmirowskiego.
W swojej praktyce artystycznej i badaniach teoretycznych porusza tematykę traumy, doświadczeń liminalnych i związanych z nimi napięć. Pracuje z własnym ciałem, obiektami i przestrzenią. Obecnie zgłębia temat wycofania, poszukując sposobu na opisanie alternatywnych wrażliwości w kontekście nadmiaru bodźców i rosnącego wyczerpania społeczeństwa.
Wielokrotna stypendystka, laureatka nagród, autorka międzynarodowych wystaw i książek artystycznych, m.in nagrodzonej na Prix Bob Calle publikacji „Garden” (BLOW UP Press, 2022). Jej indywidualne wystawy pokazywane były w muzeach i galeriach w Polsce, Czechach, Francji, Szwajcarii, Finlandii, Japonii, Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych. Jej debiutancki cykl „Post” zdobył prestiżową nagrodę Prix HSBC pour la Photographie w Paryżu (2016). Nominowana do Foam Paul Huf Award (2018, 2021)
i DZ BANK Art Collection Fellowship (2019). W 2019 roku otrzymała tytuł Artysty Roku na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii DongGang w Korei Południowej, w 2023 brała udział w IDSA x Ars Electronica Founding Lab. Redaktorka naczelna Magazynu „Postmedium”.
Więcej na stronie autorskiej
Wystawie towarzyszyć będą oprowadzania i spotkania:
Spotkanie autorskie z artystką oraz zaproszonymi gośćmi, także promocja książki Internal Landscapes
➜ w czwartek 28 listopada o godz. 18:00, wstęp wolny
Biorący udział w spotkaniu:
- Marta Zgierska - artystka wizualna
- dr Anna Królica - historyczka, kuratorka, badaczka tańca
- dr Małgorzata Kubacka - socjolożka, badaczka życia codziennego
- dr Witold Kanicki - historyk sztuki, kurator, wykładowca akademicki
Oprowadzania autorskie:
➜ w czwartek 21 listopada o godz. 18:00 - wstęp wolny
➜ w czwartek 12 grudnia o godz. 18:00 - wstęp wolny
Dni i godziny otwarcia wystawy
środa, czwartek, piątek: 15-19
sobota: 11-15 (wybrane soboty)
Dołącz do wydarzenia na Facebooku
Organizacja wydarzenia: Centrala.Art Foundation
Patronat medialny: Kwartalnik FOTOGRAFIA, Miesięcznik IKS, Postmedium, Fotopolis.pl, ZPAF.pl Wystawa i wydarzenia towarzyszące dzięki wsparciu na realizację projektu kulturalnego w Galerii Centrala
przez Miasta Poznań #poznanwspiera.