Photobook, czyli książka fotograficzna“. Prowadzenie: Rafał Milach
W warszawskim barze Studio w Teatrze Studio, PKiN w czwartek 26 marca 2015 o godz. 18:00
Autorki cyklu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Organizator: barStudio, Partner główny: Za Grolsch Kultury, wsparcie: Fundacja Napo
Czym właściwie jest książka fotograficzna i czemu zawdzięcza swój sukces w ostatnim czasie?
Dlaczego dzisiaj fotograf bez książki nie czuje się artystą kompletnym?
Jak i czy książka fotograficzna definiuje rynek fotografii i czy jest tylko przejściową modą czy obiektem, który był zawsze gdzieś w pobliżu?
Jak zmienił się rozkład sił na linii fotograf - wydawca i czy fotograf musi stać się jednoosobową instytucją?
Nie obiecuję odpowiedzieć na wszystkie z tych pytań, ale warto się nad nimi wspólnie zastanowić, żeby przybliżyć się do medium jakim jest książka fotograficzna dzisiaj.
Rafał Milach
Fotograf i twórca książek. Absolwent ASP w Katowicach oraz ITF w Opawie (Republika Czeska) - obecnie wykładowca na tej uczelni. Od ponad 10 lat realizuje projekty poświęcone transformacji w krajach rosyjskojęzycznych i Europie Środkowo-Wschodniej. Efektem tej pracy są książki “The Winners” (2014), “Black Sea of Concrete” (2013) i “7 Rooms” (2011). W 2012 r. Czytelnia Sztuki opublikowała książkę “W samochodzie z R” - zapis podróży Rafała wokół Islandii z pisarzem Huldarem Breiðfjörðem.
Wystawy indywidualne, m.in. w C/O Berlin i Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki. Stypendysta MKiDN, Magnum Foundation, Fundacji World Press Photo i Europejskiej Fundacji Kultury. Laureat ważnych nagród w konkursach World Press Photo, Pictures of the Year International, Photography Book Now oraz Paris Photo/Aperture Foundation PhotoBook Awards. Współzałożyciel międzynarodowego kolektywu Sputnik Photos. Prace w kolekcjach Kyosato Museum of Photographic Arts w Japonii, Brandts i C/O Berlin.
Wszyscy Jesteśmy Fotografami.
Ponownie porozmawiamy na niezwykle interesujące i aktualne tematy w gronie wybitnych postaci ze świata fotografii (i nie tylko). Tej wiosny naszymi gośćmi będą Filip Springer, Piotr Andrews, Rafał Milach, Monika Małkowska, Paweł Żak i Rosław Szaybo.
Wspólnie zastanowimy się m. in. nad znaczeniem architektury w fotografii, czy fotografia wojenna może zmienić świat, na czym polega fenomen książek fotograficznych, kiedy zdjęcie uwalnia się od dwóch wymiarów i zdobywa przestrzeń, czy można fotografować wszystkim, nawet okularami. Ostatnie spotkanie, poświęcone zdjęciom z kultowych okładek płyt, zwieńczy impreza muzyczna, którą poprowadzą Agnieszka Obszańska i Agnieszka Szydłowska. Ale zanim zatańczymy, każde spotkanie tradycyjnie zakończy dyskusja. Czekamy na wszystkich miłośników fotografii.
Pełny program trzeciej, wiosennej edycji Wszyscy Jesteśmy Fotografami VOL. 3 :
1. “Dekonstrukcja przestrzeni, czyli o architekturze w fotografii”.
Prowadzenie: Filip Springer - 26 lutego, godz. 18:00
2. “Krew i łzy, czyli czy fotografia wojenna może zmienićświat“.
Prowadzenie: Piotr Andrews - 5 marca, godz. 18:00
3. “Photobook, czyli książka fotograficzna“.
Prowadzenie: Rafał Milach - 26 marca, godz. 18:00
4. “Trzeci wymiar, czyli o obiektach fotograficznych”.
Prowadzenie: Monika Małkowska - 9 kwietnia, godz. 19:00
5. “Od metalowej płytki do ekranu i z powrotem, czyli o formie w fotografii”.
Prowadzenie: Paweł Żak - 23 kwietnia, godz. 19:00
6. “Decydujące kadry, czyli o kultowych okładkach płyt”.
Prowadzenie: Rosław Szaybo - 7 maja, godz. 19:00
Spotkanie zakończy impreza muzyczna. Zagrają: Agnieszka Obszańska i Agnieszka Szydłowska.
Patronat medialny: Aktivist, Artinfo.pl, Digital Camera, Doc! Photo Magazine, FotografiaKolekcjonerska.pl
Wszyscy Jesteśmy Fotografami – to cykl spotkań skierowany do miłośników fotografii. Został pomyślany jako przyjazny przewodnik po świecie współczesnego obrazu fotograficznego opracowany przez artystów, kuratorów, dziennikarzy, animatorów kultury, historyków sztuki.
W pierwszej i drugiej edycji Wszyscy Jesteśmy Fotografami, które odbyły się wiosną i jesienią 2014 roku, spotkania poprowadzili wybitni specjaliści, praktycy i teoretycy, zajmujący się fotografią: Anna Beata Bohdziewicz, Bownik, Karolina Breguła, Kuba Dąbrowski, Mikołaj Grynberg, Joanna Kinowska, Igor Omulecki, Agnieszka Pajączkowska, Karol Radziszewski, Katarzyna Sagatowska, Paweł Szypulski, Andrzej Zygmuntowicz.
Cykl jest zachętą do uważnego i krytycznego przyjrzenia się fotografii. Każde spotkanie podsumowuje dyskusja z udziałem publiczności. Więcej na facebookowym profilu i blogu cyklu WJF