Gościem będzie Piotr Andrews, tematem: “Krew i łzy, czyli czy fotografia wojenna może zmienić świat“
W warszawskim barze Studio w Teatrze Studio, PKiN w czwartek 5 marca 2015 o godz. 18:00
Autorki cyklu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Organizator: barStudio, Partner główny: Za Grolsch Kultury, wsparcie: Fundacja Napo
Fotografia wojenna jest niesamowitą prawdziwą męską przygodą, ale nie dajcie się wprowadzić w błąd. To nie jest prosta fotografia. Składa się na nią wiele czynników oraz wiele pytań, na które musimy sobie odpowiedzieć. Bardzo ważne jest to, że musimy być odpowiedzialni za swoje życie, a także często za życie innych. Osobiście wychodzę z założenia, że żadne zdjęcie nie jest warte ludzkiego życia, w tym własnego. Czy robię zdjęcie czy pomagam? Gdzie jest granica pomiędzy byciem zwykłym paparazzi a fotografem, który chce mieć wpływ na zmianę istniejącej sytuacji poprzez informowanie opinii publicznej. To są trudne etyczne pytania, ale również bardzo istotne.
Piotr Andrews - fotograf specjalizujący się w dokumentowaniu konfliktów zbrojnych na całym świecie. Ważne miejsce w jego pracy zajmuje też fotografia sportowa i portretowa. Urodzony w Kano w Nigerii, wychowywał się w Polsce. W wieku 19 lat wyemigrował do Kanady. Studiował fotografię na Uniwersytecie w Ottawie. Pracował dla największych światowych agencji fotograficznych: Associated Press i Reuters. Lata 2000-2013 spędził w biurze agencji Reuters w Warszawie na stanowisku głównego fotografa na Polskę. Kluczowymi jego zadaniami były jednak konflikty w Izraelu, Afganistanie, Iraku. Nominowany do Nagrody Pulitzera w 1996 roku za zdjęcia z dramatycznych wydarzeń w Sarajewie z 28 sierpnia 1995 roku (ostatnie tak krwawe zajścia w Sarajewie zakończone interwencją NATO). Fotografował także olimpiady zimowe (USA, Włochy, Kanada), letnie (Grecja, Chiny, Wielka Brytania) oraz mistrzostwa świata w piłce nożnej (Japonia, Niemcy). Laureat i juror wielu konkursów fotografii prasowej. Od 2005 roku członek ZPAF.
Wszyscy Jesteśmy Fotografami.
Ponownie porozmawiamy na niezwykle interesujące i aktualne tematy w gronie wybitnych postaci ze świata fotografii (i nie tylko). Tej wiosny naszymi gośćmi będą Filip Springer, Piotr Andrews, Rafał Milach, Monika Małkowska, Paweł Żak i Rosław Szaybo.
Wspólnie zastanowimy się m. in. nad znaczeniem architektury w fotografii, czy fotografia wojenna może zmienić świat, na czym polega fenomen książek fotograficznych, kiedy zdjęcie uwalnia się od dwóch wymiarów i zdobywa przestrzeń, czy można fotografować wszystkim, nawet okularami. Ostatnie spotkanie, poświęcone zdjęciom z kultowych okładek płyt, zwieńczy impreza muzyczna, którą poprowadzą Agnieszka Obszańska i Agnieszka Szydłowska. Ale zanim zatańczymy, każde spotkanie tradycyjnie zakończy dyskusja. Czekamy na wszystkich miłośników fotografii.
Pełny program trzeciej, wiosennej edycji Wszyscy Jesteśmy Fotografami VOL. 3 :
1. “Dekonstrukcja przestrzeni, czyli o architekturze w fotografii”.
Prowadzenie: Filip Springer - 26 lutego, godz. 18:00
2. “Krew i łzy, czyli czy fotografia wojenna może zmienićświat“.
Prowadzenie: Piotr Andrews - 5 marca, godz. 18:00
3. “Photobook, czyli książka fotograficzna“.
Prowadzenie: Rafał Milach - 26 marca, godz. 18:00
4. “Trzeci wymiar, czyli o obiektach fotograficznych”.
Prowadzenie: Monika Małkowska - 9 kwietnia, godz. 19:00
5. “Od metalowej płytki do ekranu i z powrotem, czyli o formie w fotografii”.
Prowadzenie: Paweł Żak - 23 kwietnia, godz. 19:00
6. “Decydujące kadry, czyli o kultowych okładkach płyt”.
Prowadzenie: Rosław Szaybo - 7 maja, godz. 19:00
Spotkanie zakończy impreza muzyczna. Zagrają: Agnieszka Obszańska i Agnieszka Szydłowska.
Patronat medialny: Aktivist, Artinfo.pl, Digital Camera, Doc! Photo Magazine, FotografiaKolekcjonerska.pl
Wszyscy Jesteśmy Fotografami – to cykl spotkań skierowany do miłośników fotografii. Został pomyślany jako przyjazny przewodnik po świecie współczesnego obrazu fotograficznego opracowany przez artystów, kuratorów, dziennikarzy, animatorów kultury, historyków sztuki.
W pierwszej i drugiej edycji Wszyscy Jesteśmy Fotografami, które odbyły się wiosną i jesienią 2014 roku, spotkania poprowadzili wybitni specjaliści, praktycy i teoretycy, zajmujący się fotografią: Anna Beata Bohdziewicz, Bownik, Karolina Breguła, Kuba Dąbrowski, Mikołaj Grynberg, Joanna Kinowska, Igor Omulecki, Agnieszka Pajączkowska, Karol Radziszewski, Katarzyna Sagatowska, Paweł Szypulski, Andrzej Zygmuntowicz.
Cykl jest zachętą do uważnego i krytycznego przyjrzenia się fotografii. Każde spotkanie podsumowuje dyskusja z udziałem publiczności. Więcej na facebookowym profilu i blogu cyklu WJF