Galeria Fotografii ZPAF, ul. św. Marcina 4, Wrocław
prowadzi Okręg Dolnośląski Związku Polskich Artystów Fotografików
Wernisaż w czwartek 23 marca o godz. 18:00, ekspozycja do 23 kwietnia 2023
Wystawa będzie dostępna od 25 marca do 22 kwietnia br. we wtorki i soboty
(z wyjątkiem Wielkiej Soboty – 8 kwietnia) w godz.15:00 – 18:00
Świat jest teatrem, aktorami ludzie,
Którzy kolejno wchodzą i znikają.
Każdy tam aktor niejedną gra rolę.
William Szekspir: Jak wam się podoba
Parafrazując słowa Williama Szekspira, to ulice tworzą setki teatralnych scen, na których jednocześnie trwa niekończący się spektakl – spektakl życia. Na nich ujawniają się codzienne relacje i postawy międzyludzkie, zbiorowości i indywidualności, mniejsze lub większe emocje, agresja i przyjaźń, radości i smutki, uśmiechy i gesty. Aktorami jesteśmy wszyscy, i wszyscy w tym widowisku bierzemy udział, czynny lub bierny. Fotograf przede wszystkim jest obserwatorem, ale też wizualnym narratorem, który stara się zarejestrować, utrwalić zdarzenia i niezwykłe postacie, obrazy wywołujące jego emocje i subiektywną reakcję tak, aby potem zapoznać z nimi innych widzów. To wszystko składa się na street photography, fotografię uliczną. Fotografia uliczna nie jest fotoreportażem podporządkowanym wybranemu wydarzeniu czy, jak fotografia dokumentalna dokładnie określonemu zadaniu. Zawiera wprawdzie cechy fotografii reportażowej i dokumentalnej, ale jest emocjonalnym, spontanicznie wykonanym kadrem…
Voyeurystyczny charakter prezentowanych zdjęć wynika z „kultury ciekawości” fotografa, którego Susan Sontag określa jako „fotografa-podglądacza”: Fotograf to uzbrojony w aparat samotny spacerowicz, który bada teren, skrada się, przemierza miejskie piekło: to przechodzień-podglądacz odkrywający miasto jako krajobraz ponętnych skrajności.
Fragment wprowadzenia do książki Zenona Harasyma Niekończący się spektakl.
Zenon Harasym
ukończył Politechnikę Wrocławską
w 1964 roku, a w 1976 roku doktoryzował się w Instytucie Metrologii Elektrycznej. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików od 1978 roku. Brał udział w ponad 320 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą uzyskując liczne nagrody. W dorobku artystycznym ma 64 wystawy indywidualne. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Fotografii w Krakowie. Biografię opublikowano w Encyklopedie Internationale des Photographes de 1839 a nos jours –
CD-ROM. Ed. Ides Et Calendes. Neuchatel (Szwajcaria) – 1997, Antologii Fotografii Polskiej 1839-1989 – Lucrum – Bielsko-Biała – 1999, Słowniku Biograficznym Fotografów Polskich 1846–2006 – ZPAF, Warszawa 2008 oraz w Wikipedii. Jest członkiem Stowarzyszenia Historyków Fotografii oraz autorem i współautorem szeregu książek z historii fotografii i poradników dla kolekcjonerów fotografii.
W 2017 roku został wyróżniony Honorową Złotą Odznaką Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.